Güzelliği görebilmek!

Perşembe günü, arkadaşlarla birlikte Girne'de bir ev baktık. Püsküllü mahallesinde boş daireler olduğunu söylediler.

Perşembe günü, arkadaşlarla birlikte Girne'de bir ev baktık. Püsküllü mahallesinde boş daireler olduğunu söylediler. Düşünebiliyor musunuz, liman yolundan sağa doğru saptık, yollar bakımsız, toz toprak içerisinde. Sabahleyin yıkattığım siyah arabamla birlikte, kendimizi bir toz bulutunun içerisinde bulduk. Sağlı sollu evler, apartmanlar hemen önlerinde ağaçlar, çiçekler, evlerde yaşayan güzel insanlar, çocuklar, anneler, yaşlılar…

Orada yaşayan canlı varlıklar, almış oldukları kirli havayı teneffüs ettikleri için sağlıkları tehlikede. Ağaçsızlıktan kıvranıyoruz, üzülüyoruz. Her fırsatta ağaçların güzelliğinden, faydalarından, bereketinden, verdikleri huzurdan bahsediyoruz.

Neyse…
Daha sonra denize yakın boş dairelerin olduğu yere geldik. Arabadan iner inmez pis pis kokular dört bir yanımızı sardı. Çöp yığınları, küçücük bahçelerin önündeki yaban otları, yollardaki kirlilik, hijyenden eser yok. Duvarlar, kaldırımlar, yollar, bahçe demirleri bakımsızlıktan kırılıyor. O güzelim apartmanların güzelliği, pis kokunun, çevre kirliliğinin tam ortasında huzuru ve mutluluğu barındırdığı insanların sıcacık yuvasını oluşturmuş, onlara kol kanat germiş güzelim apartmanlar. Hak etmiyorlar bu kadar büyük bir çevre kirliliğinin içinde kaybolmayı. Bu nasıl bir düşüncesizlik! Orada yaşayan insanlarımız, her biri ellerine birer süpürge alsalar, otları, tozları, çöpleri el birliğiyle elden geçirip refah içerisinde, doğayla dost ve kardeşçe yaşasalar.

Ben buradan Girne Belediyesi'ne seslenmek istiyorum. Girne bir turizm cenneti ise, her bir karış toprağı son derece bakımlı ve tertipli olmalıdır. İnsanları eğitmeli, örneğin temizlik yarışmaları, en güzel bahçe, en temiz sokak gibi ve daha birçok çeşitli sosyal yarışmayla insanların ortak paydada doğa bilincinde buluşmaları saplanmalı. Temizlik ve refah içerisinde yaşam öğrenilmeli. Bilinçli tüketim ve duyarlılık gerekli. Belediyelerimizin sokak şölenleri düzenlemeleri, gelişim için taşın altına el sokmaları ve geleceğimizi şekillendiren bu nadide cennet vatanın sağlığını kontrol altında tutmaları gerekir. Yapılanlar yok mu elbette var, ama daha çok çalışmak ve fedakârlık gerekir. Duyarlı olunacağı ve saygıyla karşılanacağımdan kuşkum yok. Bu vatan hepimizin.
Yapılacak o kadar güzel davranışlar vardır ki. Yeter ki yönetenlerimiz ve büyüklerimiz insanımızı cesaretlendirsin, yol göstersin ve fedakârlıklarını esirgemesin. Bu saydıklarımızla yola çıkılırsa, huzurlu bir toprak ve hava sağlığı, yaşam standardı ve gelişim yaşanacaktır.

Dairelere, dayanılmaz kirlilik ve manzaradan dolayı bakamadan oradan hemen ayrıldık. Biraz yukarıda, Sayın Cumhurbaşkanımız, Mehmet Ali Talat ve ailesinin yaşadığı semte doğru yol aldık. Öyle bir caddeden geçtik ki, yemyeşil ağaçlar, tertemiz sokaklar, pırıl pırıl bahçeler, evler, kaldırım taşları, duvarlar nefis bir görüntü ve duyarlılığa hakimiyet belirtisi. İnsanın içi açılıyor, refaha, saygınlığa ve sevdaya kavuşuyor. Güzelim vatan, hep böyle bakılsa sana, nerelere götürürdün bizi Akdeniz sularında!

Bizlere, her birimize büyük görevler düşüyor. Elbirliği ile ülkemizi biran önce baştan sona güzelleştirmeliyiz. Ben buradan Türk Silahli Kuvvetleri'ne bir vatandaş olarak, bu korudukları ve yetiştirdikleri ağaçları, güzelleştirdikleri çevreyi ve cennet vatanımızı kahramanca, her alanda savundukları için milyonlarca, milyarlarca, sonsuz saygı ve sevgilerimle, paha biçilemez teşekkürleri bir borç biliyorum. Önlerinde saygıyla bir dünya vatandaşı olarak eğiliyor, huzuru ve geleceğin refahının üstlerinde gezmesini yüce rabbimden diliyorum.

Güzelliklerle dolu bir Kıbrıs'ta, sevgiyle yaşayalım.

Bu haber 2729 defa okunmuştur

:

:

:

: