Bodrum’da ramazan

ONBİR ayın sultanı Ramazan geldi.. Ramazan’ı çok uzun bir aradan sonra ilk kez Türkiye’de karşılıyorum.. Yazın en sıcak , en civcivli günlerinde Bodrum’da bu mübarek ayı yaşamak çok farklı..
ONBİR ayın sultanı Ramazan geldi..
Ramazan’ı çok uzun bir aradan sonra ilk kez Türkiye’de karşılıyorum.. Yazın en sıcak , en civcivli günlerinde Bodrum’da bu mübarek ayı yaşamak çok farklı..
Önümüzdeki en az on yıl, Ramazan aylarını yazın yaşayacağız.. İslam aleminin en kutsal ayında dinimizin farzlarından birisini yerine getirmek üzere milyonlarca kişi oruç tutup, sahura kalkacak..

Sıcak yaz günlerinde, susuzlukla, nefsiyle mücadele ederek hem bu kutsal görevi yerine getirecek.. Hem de ruhunu huzura kavuşturacak.
Bodrum’da Ramazan’ı karşılamayı merak ediyordum.. Burası Türkiye’nin en turistik merkezlerinden birisi.. Yaz aylarında Temmuz ve Ağustos’ta yerli-yabancı binlerce turist ile Ege’nin en işlek köşelerinden biridir..
Bodrum’da Ramazan’ın geldiği , hafta ortasında belli olmaya başladı.. Birçok tatilci, yazlık evleri yerine kışlık evlerinde bu kutsal ayı karşılamayı tercih edip, geldikleri yerlere döndü.

Plajlar, evler, siteler boşaldı. İstanbul uçaklarına Cuma öncesi yer bulmak adeta imkansızdı.

Bodrum’un içkiye dayalı eğlenceli, gece kültürü de bundan nasibini aldı..
Tam durmasa da gözle görülür bir sessizlik, boşluk hakim. Bugün Ramazan’ın ilk günüydü.. Bu hava Ramazan boyunca sürer mi, bilmiyorum..
Ancak, camilerde yanan ışıklar, fırınlardan çıkan pideler, sahur ve iftar saatleri için özel satılan yiyecekler, hep çocukluğumda hatırladığım, kış ayları Ramazanlarından çok farklı bir tabloyu bana sundu.
Kış aylarının kısa günlerinde oruç tutmak ile uzun, sıcak yaz günlerinde oruç tutmak çok farklı.
Bodrum’da Ramazan sakin, sessizliğe büründürdü çevreyi.
Daha bugün ilk günü. Bundan sonra değişir mi. Göreceğiz. Ancak bundan sonra yaz aylarının eskisi gibi geçmeyeceği belli tatil beldelerinde. Zaten turistik beldelerdeki otel ve tatil köylerinde Ramazan nedeniyle büyük indirimler de başladı ..
Akdeniz ve Ege’deki turistik yerler, yerli turisti cezbetmek için müthiş reklam kampanyalarına başladılar çoktan.

Okulların büyük kısmı Ramazan Bayramı nedeniyle açılmalarını bayram sonuna bıraktı.
Birkaç özel okul dışında, öğrenciler Eylül sonunda eğitime merhaba diyecek.
Oldukça uzun bir tatil geçiriyorlar.

Süpermarketlerde Ramazan için çıkan özel yiyecekler içinde en sevdiğim güllaç, reyonların en başında. Yuvarlak ambalajları içinde “al beni” diyor adeta.
Bodrum’un dillere destan pazarları da Ramazan için adeta revizyondan geçti. Perşembe günü kurulan Yalıkavak ve Akyarlar pazarı, Ramazan’dan bir gün önce en sıcak günlerini yaşadı.

Gerçi Akyarlar pazarında gözle görülür bir sessizlik yaşandı. Bodrum yarımadasının güneyi boşalırken, eğlencenin adresi kuzey sahilinde pek değişiklik görülmedi. Yalıkavak pazarı yine en canlı, yoğun günlerinden birini yaşadı..
Ramazan adetleri birçok evde, yaşlısı, hastası olanlar da bile eskiden olduğu gibi devam ettiriliyor. Benim gördüğüm kadarıyla, çeşitli nedenlerle oruç tutamayanlar bile sofralarında o eski adetleri, tadları, geleneği yaşatma çabasında.
Çocukluğumun mahlep kokulu, mis gibi pideleri yok artık. Pideler, her an tattığımız, fırınlarda her zaman bulabildiğimiz pide tadında. Ama Ramazan pidesi olduğundan bir başka lezzette geliyor.

İlk sahur, ilk iftar yaşandı.
Oruç tutanların oruçları kabul olsun.
Bodrum’un Ramazan günleri diğer tatil beldelerinde de benzeri ortamlarda yaşanıyor mutlaka. Sizler de Kıbrıs’ta benzeri coğrafyada bu kutsal ayı yaşıyorsunuz.
Sağlık içinde, huzur dolu geçsin diliyorum.
Bu haber 241 defa okunmuştur

:

:

:

: