Kıbrıs’ın 35 yıllık vicdan azabı

Yunanistan da piyasaya çıkan “Yeşil Hat’ta Kırmızı” İsimli kitap, ilginç ve bir o kadarda ürpertici, itiraflar ve Kıbrıs’ta yaşanan savaşın bir başka yüzünü anlatıyor.
Yunanistan da piyasaya çıkan “Yeşil Hat’ta Kırmızı” İsimli kitap, ilginç ve bir o kadarda ürpertici, itiraflar ve Kıbrıs’ta yaşanan savaşın bir başka yüzünü anlatıyor. Tabii ki anlatılan olaylar kesin veya kanıtlanmış değil. Kitap Yunan gücünde görevli Yunan ve Türk askerlerinin çarpıcı itirafları yanında savaşa ait anıları anlatıyor. Kitabı kaleme alan, yunan avukat Vasilis Guroyannis. Kitap’ta 1974’te Kıbrıs’ta yaşanan savaşta, Türk ve Rum askerlerinin, yaşadıkları acıları, zorlukları ve savaşın acı yüzünü anlatılıyor. Bunun yanında savaşın üzerinden 35 yıl geçmiş olmasına rağmen, ayni acı ve acı ile birlikte yaşanan vicdan azabı da kitabın konusu.
İki toplumda da savaş dönemlerini yaşayanların, tarafsız olarak, öz eleştiri yaparak, yanlışlarını kabul ederek, anlatılmayan noktaları anlatmaları gerekir. Bu içinde bulunduğumuz zamana ışık tutacaktır. Bu düşüncemde kesinlikle eski yaraları kanatıp, birilerini suçlamak gibi bir niyetim yoktur. Bu konu toplumlar arasındaki, barış ve çözüm sürecine ve her iki tarafta sürdürülen, kayıp şahısları bulma çalışmalarına olumlu yönde katkı yapacaktır. Yeşil hatta kırmızı isimli kitap’ta Rum ve Türk askerlerinin itirafları mutlaka ilgili taraflarda tartışılacak. 1974 de Kıbrıs’ta yaşanan savaşın çıkmasında, özellikle Rum toplumunun kendini sorgulaması gerekmektedir. Bu sorgulamayı Rum halkı popülist yaklaşımlardan uzak yaparsa o dönemdeki hatalarını anlayabilirler. Önemli olan yaşanan bu kötü anılardan iki toplumunda üzerine düşen payda dersler çıkarmasıdır. Geçmişten dersler çıkarılmadan ileriye dönük planlar sağlıklı yapılamaz çünkü ayni hataların tekrarlanma olasılığı fazladır.
Kıbrıslı Türk ve Rumların yakın tarihinde, yaşanan birçok acılar vardır. Son dönemlerde, gerek Türkiye de gerek Yunanistan da yakın tarihe ışık tutacak, o dönemlere ait üst, üste itiraflara şahit oluyoruz. İşin gerçeğini yani o dönemlere ait olayları, diyalogları özelliklede Türk ve Rumların karışık olarak, beraber yaşadıkları yerlerde ki ilişkilerini şahsen ben çok merak ediyorum. Kendimi de, savaş yaşamadığım için çok şanslı hissediyorum. Hepimiz biliyoruz. Kıbrıs’ta şu an iyi veya kötü diyebileceğimiz bir barış ortamı vardır. Fakat ayni zamanda bir ateşkes durumu mevcuttur. Biz Kıbrıslı Türkler kalıcı bir barış için, her zaman diyalog kapılarını açık bıraktık. Bundan sonrada üzerimize düşeni elbette yapacağız. Tabii ki tek taraflı çaba hiçbir şey ifade etmez. Ayni isteği Rum halkının da göstermesi gerek. Yazımı Yunan avukat Vasilis Guroyannis’in “Yeşil Hat’ta Kırmızı” İsimli kitabından alıntı bir cümle ile bitirmek istiyorum.1974 de Kıbrıs’ta yaşadıklarını anlatan bir Yunan askeri şöyle diyor; “Bizler Kıbrıs’ta Yunanistan’ın ayıbı idik. Cuntacı sayılıyorduk, Rumlar bizi istemiyorlardı. Sonra pek de anlamadığımız ve beklemediğimiz bir şekilde karşımızda Türkleri bulduk. Bir
anda etrafımızda rahatça dolaşan tanklar ve uçaklar gördük”.
Bu haber 809 defa okunmuştur

:

:

:

: