Yurt dışındakilere oy hakkı

Gazetemiz internet üzerinden bir kampanya başlattı.. Okuyanlar mutlaka görmüştür..
Gazetemiz internet üzerinden bir kampanya başlattı.. Okuyanlar mutlaka görmüştür..
Yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklere oy hakkı verilmesiyle ilgili..
Yıllardır yaşadığım İngiltere’de bu konuda sayısız haber yazdım.. Bildiri okudum, fikir sordum. Kısacası vatandaşların bu konudaki görüşlerini aktarmada elçi oldum..
Sadece Kıbrıslı Türkler için değil.. Aynı konunun Türkiye’den gelenler için de dile getirildiğinin tanığıyım..
Bu konudaki genel kanı, yurt dışında yaşayanların vatanlarının geleceğinde söz sahibi olma arzusu.... Dolayısıyla bir şekilde oy kullanmak istemeleri..
Olayın diğer boyutu ise gerek Türkiye, gerek KKTC için yurt dışında yaşayanların, vergi ödemediği, belirli bir süre sürekli ikamet etmediği bir yerdeki siyasi gidişatta söz sahibi olmayacağı , sözün kısası “ Hariçten gazel okumamaları” yönünde..
Yurt dışından seçimlere katılma yöntemleri , yaşadığımız İngiltere’de genelde posta yoluyla yapılıyor.. Ve bu oylar genel seçimlerdeki oylara dahil ediliyor.
Türkiye ve KKTC’de bu yöndeki tutum malum.. Yurt dışındaki vatandaşlarımız, yaşadıkları ülkelerden oy verme hakkına sahip değil..
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, genel seçimler öncesi bir ay süreyle sınırlarda yurda giriş veya çıkış yaparken oy verebiliyor..
Yurt dışında 5 milyona yakın TC vatandaşının yaşadığını düşünürseniz, bunlardan oy kullanabilirlerin oranının küçümsenemeyecek rakamlarda olduğunu görürüz. Ancak kaç kişi o tarihlerde Türkiye’ye seyahat ediyor .. Bunu kestirmek zor..
KKTC için ise durum daha farklı.. Adadaki nüfusunun birkaç misli yurt dışında yaşayan bir ülke için, yurt dışındakilerin oyları hayati önem taşıyor..
Böyle bir hakkın olduğunu bir an için varsaysak, yurt dışındakilerin, ana vatanlarının siyasi gidişatını belirleyebileceği, iktidarları seçebileceği, kısacası, sizi yönetecekleri tayin etme gücüne sahip olduğunu anlıyoruz..
Doğup büyüdüğü toprakların geleceğini tayin hakkının, yurt dışındakilere verilip, verilmemesi bu yönden oldukça önemli bir konu..
İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler açısından konunun ne kadar hassas olduğunu bire bir biliyorum..
“Askerlik yapmamızı isteyenler, neden oy kullanmamızı istemesin ?
Bizim de en az onlar kadar söz hakkımız var .. Yazın yurdumuza gelip, havasını soluyor, turizme, ekonomiye katkıda bulunuyoruz.. Ayrıca yatırımlarımızı oraya yapanlarımız da var..” diyenlerin sayısı, sandığınızdan çok daha fazla..
Seçme ve seçilme hakkı birkaç saatlik veya birkaç günlük seminerler, yazılar, tartışmalarla saptanamayacak kadar da hassas, karışık, stratejik öneme sahip bir konu..
İngiltere’dekilerden bu hakka “Hayır” diyeceklerin oranının son derece az olduğunu belki de hiç olumsuz düşünenin olmadığı görüşündeyim..
Canla, başla öz vatanlarındaki siyasi oluşumda söz almak istediklerini biliyorum.
Madalyonun öbür yüzü, adadaki siyasetçilerin ne istediği...
Yaşayanların görüşü.. Sokaktaki vatandaşın bu konudaki fikri..
Birçok kez yazılarımda, İngiltere’deki Kıbrıslı Türklerin vatanseverliği, yurtseverliği, ülkeleriyle ilgili konulardaki duyarlılığına değindim. Keşke herkesin, adada yaşayanların da aynı hisleri taşıyabilmesi dileğimi vurguladım..
Onların amacı, oy hakkı verilirse, ne adaya gelip, siyaseti sizlerin elinden almak..
Ne ülke değiştirmek.. Ne de kurulu düzeni radikal biçimde allak bullak etmek..
Sadece, varlıklarının resmi dille onaylanması..
Var olduklarının kabulu , fikirlerinin ciddiye ve dikkate alınması..
Yoksa işi gücü, kurulu düzeni, ailesi yurt dışında bulunanların göç etmesinin ne denli güç olduğunu, sizlerden başka en iyi kim bilebilir bunca yıldır ??
Doğduğu değil, doyduğu yer bizlerin vatanı.. Aklımız, ruhumuz ana vatanımızda olsa da..
Bayrağımızı görüp, milli marşımızı duyunca gözlerimiz dolup, burnumuzun direği sızlasa da..
Küreselleşen, küçülen dünyada herkes çeşitli nedenlerle bir yerden bir yere savrulmuyor, koşturmuyor mu ??
Sizler onun için hiç merak etmeyin.. Kurulu düzeniniz allak bullak olmaz, yurt dışında yaşayan soydaşlarınıza oy hakkı verirseniz..
Ne mi değişir ? Sizin içindeyken göremediğiniz , değiştirmek için uğraşıp, yapamadığınız veya yapmak istemediğiniz , başkalarında imrenip, “Neden bizde bunlar olmuyor” diye hayıflandığınız konular, dünyanın dört bir yanında doğup, yetişip, cağdaş düşünce formatına giren dimağların cevabı olarak yurdunuza geri gelir..
Yurt dışındakilerin de ana vatanlarının geleceğinde söz hakkı doğar.. Ülkelerinin, yaşamlarını devam ettirdikleri ülkelerdeki şartlara sahip olması yönündeki fikirlerini , oylarıyla ithal ederler..
Yurt dışına beyin göçüne “hayır” diyenler, en azından oradakilerin isteklerini , dileklerini, bir şekilde ülkelerine yeniden kazandırır.. İçindeyken çözülemeyen konulara, bu şekilde çözüm, çare üretebilir..
Yurt dışındakilerin seçme seçilme hakkı, karışık , bir o kadar da çok dikkatle ele alınması gereken bir konu..
İşin uygulaması sanıldığı kadar basit değil..
Ancak dilek, arzu olursa, başka ülkeler nasıl yapmışşsa, sizin de yapacağınızdan kimsenin süphesi yok..

Bu haber 284 defa okunmuştur

:

:

:

: