Londra’da Hareketli Günler Babacan, Özgürgün, Hristofyas, Soyer

Eylül, yaz aylarının sakin döneminden sonra okulların açıldığı, tatilcilerin işbaşı yaptığı, her yerde gözle görülür bir hareketliliğin yaşandığı, bir anlamda hayatın normale dönmeye başladığı bir ay..
Eylül, yaz aylarının sakin döneminden sonra okulların açıldığı, tatilcilerin işbaşı yaptığı, her yerde gözle görülür bir hareketliliğin yaşandığı, bir anlamda hayatın normale dönmeye başladığı bir ay..

Aynı zamanda da sonbaharın başladığı, yaprakların sararıp, birer birer düştüğü, doğanın kışa hazırlandığı zaman..
Londra’da Eylül hızlı başladı .. Önümüzdeki hafta daha da hızlı geçeceğe benziyor..
Hem Türkiye’den, hem de KKTC’den bir dizi resmi konuk Britanya başkentine gelmeye hazırlanıyor..
Güney Kıbrıs’tan da en üst düzey ismin Londra’ya geleceğini yazmayı unutmayalım..
T.C Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan,The Economist dergisinin geleneksel konferansı için Londra’ya gelecek ilk isim.. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “key note speaker” olduğu daha önce açıklanan konferansa, Başbakan gelişini iptal edince, yerine Babacan ‘ın gelmesi kararlaştırıldı..
Babacan, daha iki hafta önce G20 zirvesi için Londra’daydı.. Şimdi ise The Economist konferansı için geliyor..
Aynı günlerde KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün de Londra’ya geliyor.. Bu Özgürgün’ün Londra’ya Dışişleri Bakanı olarak gerçekleştireceği ilk resmi ziyaret.. Oldukça önemli.. Bir o kadar da yoğun geçecek bir gezi.. Dışişleri Bakanı sıfatıyla Özgürgün, Cumartesi günü Londra’daki sivil toplum örgütü temsilci ve yöneticileriyle Temsilcilikte bir toplantı yapacak..Bundan başka şimdilik açıklanmayan bir dizi resmi toplantıyı da kapalı kapılar ardında gerçekleştirecek..
Kıbrıs’takinden bir misli fazla Kıbrıslı Türkün yaşadığı Londra’da, “Londralı Kıbrıslıların” sorunlarını ilk ağızlardan dinleyecek.. Şimdiden neler konuşulacağını kolayca tahmin edebiliyorum.. Bunu bilmek için müneccim olmaya gerek yok.. Askerlik, oy hakkı , eğitim sorunları bunların başında gelecek.. Hatta kimlerin, neyi dile getireceğini bile şimdiden işitir gibiyim..
Tabii bir de soydaşlarıyla, Londra’da bayramlaşacak.. Burada bayramlarımızın anlamı öylesine büyüktür ki , işimiz, gücümüz normal seyretse de gelenek, göreneklerimizi sürdürmeye çalışırız..
Sayın Özgürgün, KKTC yöneticilerine kırılmış, darılmış soydaşlarının yakınmalarına şimdiden kendini alıştırsın.. Buradakiler çok, ama çok dolular.. Hem dert dinlemeye, hem bayram şekeri yemeye hazırlanalım..
Özgürgün’ün, İngiltere’deki Kıbrıslı Türk sivil toplum örgütleriyle toplantısı sürerken, aynı saatlerde bu sefer Güney Kıbrıs Rum Lideri Dimitris Hristofyas , Londra’ya gelecek.. Ve aylar önceden planlanıp, son anda ertelenen “ Kıbrıs Toplum Merkezinin” kuruluşunun 30’uncu yıldönümü nedeniyle düzenlenen törene katılacak.. Orada, aralarında Türklerin de bulunduğu yöneticilere plaketlerini verecek.. Hristofyas Londra’da fazla kalmayıp, ertesi günü adaya dönecek..
Londra’ya gelecekler bu kadarla kalmıyor.. Bitti sanmayın..
Bir hafta sonra da CTP Başkanı Ferdi Sabit Soyer ve parti yöneticisi Kutlay Erk, İngiliz İşçi Partisinin yıllık genel kurul toplantısına katılmak üzere İngiltere’ye gelecekler.. Aynı toplantıya AKEL Genel Sekreteri’nin de katılacağı bana gelen bilgiler arasında..
Londra, gerek Türkiye, gerek Kıbrıs için oldukça önemli bir merkez.. Babacan ile Özgürgün’ün aynı günlerde başkentte bulunması belki bir rastlantı.. Şimdilik resmi ağızlardan biraraya gelecekleri telaffuz edilmese bile, yoğun programları arasında görüşürlerse şaşmamak gerek..
Evet Londra, basın mensupları açısından da oldukça koşuşturmacalı günlere hazırlanıyor.. Dedim ya, Eylül ayı hareketli başlıyor..
Yurt dışındaki Kıbrıslı Türkler, seçme-seçilme hakkı konusunda oldukça hassaslar.. Yıllarca, kendilerine bu konuda verilen ve yerine getirilmeyen sözlere artık doymuş durumdalar.. Londra’daki Kıbrıslı Türkler veya adadaki tabiriyle “ Londralılar”ın , artık böyle vaatlere karnı tok.. Sorunlarına “somut”, “kalıcı” çözüm istiyorlar…
Dışişleri Bakanı da görecek ki, bir dokun, bin “Ahhh” işit vaziyeti..
Şimdiden Sayın Bakana kolaylıklar..
Yurt dışındakilerin sorunlarına çözüm öyle kolay değil.. Buradakiler de farkında.. Ancak, sabırlar taşmış durumda..
Haftanın nasıl geçtiğini, burada yaşananları önümüzdeki günlerde gazetemizden okur, ADA TV’den dinlersiniz.. Hepinize, iyi hafta sonları diliyorum.

Bu haber 273 defa okunmuştur

:

:

:

: