Hayat bir prova değildir

İçimizde barındırdığımız duygular, bazen duru bir su, gökyüzünde buharlaşan ve sonra yağmurlara dönüşen, yağıp yağıp giden, zaman zaman fırtınalar koparan, içimizi yiyip bitiren düşünceler.

İçimizde barındırdığımız duygular, bazen duru bir su, gökyüzünde buharlaşan ve sonra yağmurlara dönüşen, yağıp yağıp giden, zaman zaman fırtınalar koparan, içimizi yiyip bitiren düşünceler. Binlerce yıl yaşayacakmışız gibi, yaşam biçimlerimizle, yaşam felsefemizle bizi acımasız bir kaosun içerisine çeker, bir sağa bir sola döner döner dururuz. Oysa hayat bir varmış bir yokmuş gibi, gözlerimizin gördüğü güzellikleri içimize sindire sindire, koklaya koklaya bayram tadında yaşayabilmek ne güzel olurdu.
Eski bayramlar, yoğrulan çörekler, pilavunalar, aile ziyaretleri, ellerimize yakılan kınalar, kurulan sofralar, her bir evden yükselen keman sesleri, kaval sesleri ne hoş ne güzeldi. Uzaklarda çok uzaklarda yaşayan, eş, dost, akrabalarımıza gönderdiğimiz yıldızlı kartlar. Nerede o bayramlar. Nerede o güzel duygular, düşünceler. Bunların yerine, mobil telefonlardan mesajlar, hal hatır sormalar. Nerede o eski bayram heyecanı.
Bu bayram sanki sanatçılar bir başka düşünüldü. Özellikle ADA TV ve BRT, inanılmaz ilgi gösterdi sanatçılarımıza. Bayram dolayısı ile birçok sanatçımızla bir arada çekimler yapıldı. Bu gece halkımızla buluşmak çok güzel ve heyecanlı bir duygu. Bu tür çekimler sık sık
tekrarlanırsa, sanatçılarımız için çok iyi olur. Birbirinden değerli yürekli güzel sanatçılarımız, her zaman, her yerde olmalı, birbirinden güzel şarkılarımız halkımızla bütünleşmeli.
Sanatçılarla ilgili bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. 'yerli sanatçılar' sözcüğü yasaklanmalı. Ülke sanatçıları, yerli olmaz. Bu tür sözcükler, sanatçılarımıza ve sanatçılara hakarettir. Bu tür davranışlar, söylemler bitmeli. Herkes her şey olabilir, ama sanatçı olamaz.
Bayram tadı olmalı sözcüklerimizde. Hayatımızın her anında güzel şeyler duymalı, konuşmalı, koklamalı, tatmalıyız. Güzel şeyler yaşamalı ve yaşatmalıyız. Evrensel bir dil olan müzikle yaşamalıyız. Yaşadığımız hayatta her bir anımız bayram havasında olmalı, bayram tadında yaşanmalı. Her günümüz mutluluklarla yüklü, heyecanla, sevgiyle ve saygıyla yüklü olmalı. İnsan sevgisinin yanında, doğayı unutmamalıyız. Bayram tadını çıkartmalıyız doğadan. Bayram heyecanını yaşatmalı kuşlar ve yeşillikler bizlere. Biz güzelliklerle yüklü günleri. Bayram havasında geçen günleri ve dünya üzerinde her bir anı severek, sevilerek yaşamayı hak ediyoruz. İnsanız ve özgürüz. Her şeyi kazanabilir ve yıkabiliriz. Yıkımlarla değil, kazanımla ilgilenmeliyiz. Hayatımızı güzel yaşamayı ve mutlu yaşamayı kazanmalıyız. Bunun için her şeyden önce insan olarak kendimize saygı duymalı sonra hayatımızı bayram havasına çeviren bu küçük noktanın tadına varmalıyız.
Bugün, özellikle birçok yaşlımızın ellerinden öpmek ne büyük bir sevap, ne büyük bir güzelliktir.
Bütün bayramlarınız şarkı tadında olsun. Güzel yaşayın, küsleri barıştırın.

Sizi seviyorum…

Bu haber 3124 defa okunmuştur

:

:

:

: