GERİYE SAYIM BAŞLADI

İKİ haftadır Londra’da , Kıbrıs ve Kıbrıslı Türkler açısından yoğun bir gündem yaşanıyor..

İKİ haftadır Londra’da , Kıbrıs ve Kıbrıslı Türkler açısından yoğun bir gündem yaşanıyor..

Gelen, giden, üst üste verilen mesajlar, görüşmeler, demeçler..

Kasım ayının ilk haftasıyla birlikte , şimdilik biraz azalan hareketlilik yerini yine canlı, hareketli günlere bırakacak.

Her yıl Londra’da yapılan Dünya Turizm Fuarı,  kasımın ikinci haftasında..

Aynı hafta Orams Davası, Londra’da İstinaf Mahkemesinde görüşülecek..

15 Kasım KKTC’nin kuruluş yıldönümü..

Yine Kasım ayı içinde KTHY ve CTA Holidays Ltd’in “ direkt uçuş” davasıyla ilgili Temyiz Mahkemesi için gün belirlenecek duruşma yapılacak..

Arka arkaya , dolu  dolu bir gündem..

Bu arada Avrupa Bakanı Baroness Glinys Kinnock,  İşçi Partisi kongresinde CTP Lideri Ferdi Sabit Soyer’e, 3 haftaya kadar adaya gelip, iki toplum lideriyle görüşeceğini söyledi..

Bir önceki bakan Caroline Flint’in, Başbakan Gordon Brown ile anlaşmazlığı sonunda görevinden istifa etmesinden sonra Avrupa Bakanlığına getirilen Baroness Kinnock, politikanın tam içinde bir aileden geliyor.. Eşi Neil Kinnock, İşçi Partisinin eski lideri.. Her ikisi de Avrupa Parlamentosu milletvekili.. Brüksel’de uzun yıllar Avrupa Parlamenteri olarak görev aldı.. Baroness Kinnock, Kıbrıs konusunda özel temsilci Joan Ryan, Avrupa bakanı Caroline Flint’den sonraki üçüncü hanım.. Bakalım İngiliz hanımlar döneminde bu soruna çözüm gelebilecek mi ?

 

Hem İngiliz Dışişlerinde, hem Kıbrıs Türk makamlarında seçim telaffuzları, yeniden  başladı. Londra’da.

İngiltere, en geç 2010 Mayıs’ında genel seçime gidiyor.. Seçim kampanyaları aslında tüm hızıyla, belli olmasa da devam ediyor..Start çoktan verildi..

Yapılan ara seçimler, Muhafazakar ve Liberal Demokratların galibiyetiyle sonuçlansa da İşçi Partililer, henüz yarıştan ayrılmış değil.. Politikada bir haftanın çok uzun olduğunun kabul edildiği Britanya adasında, İşçi Partililer, son ana kadar dişe diş, göze göz mücadeleye, yarışa devam edeceğe benziyor..

Bahsedilen bir başka seçim ise 2010 Nisan ayındaki , KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimi..

Sadece adadaki Türkler veya Rumlar değil, başkent Londra’daki İngiliz politikacılar da bu seçimle yakından ilgili... Yalnız KKTC’nin değil, adanın geleceğinin de bir anlamda gidişatını etkileyebileceği belirtiliyor bu seçimin..

Geçen yıl başında Türkiye’deki genel seçimler söz konusuydu.. Bu yıl başında KKTC’dekiler.. Onlar bitti, geride kaldı. Şimdi gözler yakın coğrafyada , Britanya genel seçimleri ve KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde..

Nisan ve Mayıs 2010’daki seçimler neler getirecek, kimler gidecek, kimler kalacak ? Bunu şimdiden bilmek oldukça zor.. Tahminlerin pek de işe yaramadığı çoğu kez seçim sabahı anlaşılıyor..

İngiltere’de Avam Kamarasına seçilecek milletvekilleri, bizdeki gibi olmasa da sessizce kampanyalarını çoktan başlattı bile..

Önce Liberal Demokrat Parti, ardından İşçi Partisi genel kongreleri , adeta seçimlerdeki  parti politik yayınlarını andırıyordu.. Bugün de Muhafazakar Parti’nin kongresi başlıyor ve hafta boyunca onlar da söyleyeceklerini ortaya koyacaklar..

Hem İşçi , hem Liberal Demokrat Parti kongrelerinde Türkiye’nin Partili Dostları grubu yer aldı.. Çeşitli politik temaslarda bulunuldu.. Halkla İlişkiler çalışmaları yapıldığı gibi , yeni adaylar tanındı.. Yeni temaslar kuruldu..

Liberal Demokrat Parti kongresine de Türklerin ilgisi büyüktü.. AK Parti Milletvekili Nursuna Memecan, Parti Lideri Nick Clegg’den , Barones Sarah Ludford’a birçok partiliyle görüştü.. Partinin önde gelen Türk politikacılarından Meral Ece OBE’nin bunda büyük payı bulunduğunu burada yazmadan edemeyeceğim..

Aynen İşçi Partisi Kongresinde de belediye meclis üyeleri Ayfer Orhan, Nilgün Canver hazır bulunup, gereken temasları sağladılar.. KKTC’den CTP Lideri Ferdi Sabit Soyer ve Genel Sekreter Kutlay Erk de davetli olarak kongredeydiler.. Nedense Türkiye’den İşçi Partisi kongresine rağbet yoktu..

Muhafazakar Parti kongresinde de Türk Dostluk grubunun yer alacağı , basına duyuruldu.. Türkiye’den politikacı gelip gelmeyeceğini hafta içinde öğreneceğiz.. İktidarın adayı gösterilen Muhafazakar’ların konferansına bu yıl yoğun ilgi olduğu belirtiliyor..

 

2010, hem Britanya, hem KKTC için önemli seçim yılı olacak .. Taşlar oynayacak, politikalar büyük ölçüde , baştan aşağı değişecek mi ? Yoksa ufak tefek hasar ve değişiklikle yola devam mı edilecek ?

Bunları ancak zaman gösterecek.. Biz de bekleyip, göreceğiz..
Bu haber 405 defa okunmuştur

:

:

:

: