Destek mi, köstek mi?

Devlet kurumları bütün gücü elinde tutan kurumlar zinciridir. Bu da herhangi sıradan bir güç değildir. Yeniyi, eskiyi, birbirlerini yalanlamak, iktidar oyunu olsa da, bir yanlış diğerini düzeltmelidir.

Devlet kurumları bütün gücü elinde tutan kurumlar zinciridir. Bu da herhangi sıradan bir güç değildir. Yeniyi, eskiyi, birbirlerini yalanlamak, iktidar oyunu olsa da, bir yanlış diğerini düzeltmelidir. Kurumun başı olarak seçilmiş olan bakan veya milletvekilinin de asıl görevi, doğruyu yanlıştan ayırt edecek bir mekanizmayı işletmesidir. Bizde hiyerarşi bu şekildedir. Kurumları işleten mekanizmaların başında birileri vardır. Başıboşluk yoktur esasına bakarsanız. Fakat yatırımcıyı ve girişimciyi destekleyen bu devlet kurumları kimi zaman yanlış, kimi zaman doğru girişimciyi bulamaz ve yaptığı yanlış yüzünden, kalkınma bankası tarafından verilen paralar boşa gider. Ancak gerçek yatırımcı bulmak kolay değildir. Fakat nedense, bizde hep alınan krediler ve yatırımların çoğu yarım kalmaktadır. Çünkü birilerine yarayan kredi, diğerlerine pek para bırakmadan örneğin inşaat yarım kalır ve adı batık yatırım olur. Bu ve bunun benzerleri böylece sürer gider.

İktidar değişip de başka biri gelirse, yatırımcı ayvayı yemiştir. Yeni iktidarın işi zordur, çünkü onların partisinde değildir kredi alan ve böylece bitmez tükenmez bürokratik işlemler uzar gider. Sonunda şevki ve umutları giden, yorgun ve bıkmış bir yatırımcı kalır ortada öylece. İşletmenin durumuyla artık kimse ilgilenmez. Böylece olan olur ve bu ülke başıboşmuş gibi bir izlenim yaratılır toplumda. Psikolojik hava böyledir.
Umutlu ve dürüst yatırımcı bulmak ise işlerine gelmez. Hep sözler havada kalır. Kimseye de bir şey yapacak bir durumları yoktur, çünkü dünyada olduğu gibi adada da kriz vardır. Kendilerine yakın olanlara ve yeğenlere kriz uğramaz, onları teyet geçer. Bu düzen böyle sürüp gider. Kaybeden hep bizler olsak ta memlekette siyasete karşı bir güvensizlik doğar ve bir darboğazda sürüklenip gideriz. Ne yazık ki doğruyu bulup alkışlamak, kimsenin aklına gelmez. Sistem böyle işledikçe, rüşvet ve karanlık işler böylece sürüp gidecektir. Sistemi o an kim işletiyorsa, vitrinleri de hep onlar dolduracaktır, çünkü başkasına yakışmayacaktır. Gerçeği bulup, doğruyu çıkaracak olanlar da hep onlar olacak. Başka biri bir işte başarı sağlarsa olmaz. Ağzınla kuş tutsan bile hakkını alamazsın bu sistemin içinde. Mutlaka birilerine yalvarmak zorundasınız, çünkü sistem böyle yürüyor.

Bütün iktidarların yaptığı nedicede adamımsın mantığıdır. Birileri ihalesiz, el altında kanunsuz işler yapar. Sen kendi hakkını aradığında ise önüne engeller çıkartırlar.
Bu haber 126 defa okunmuştur

:

:

:

: