‘Zorunlu kuran kursuna karşıyız’

Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Milli Eğitim, Gençlik ve Kültür Bakanı Kemal Dürüst’e zorunlu Kuran Kursuna karşı olduğunu bildirdi.
Niyazi Ergülen

Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Milli Eğitim, Gençlik ve Kültür Bakanı Kemal Dürüst’e zorunlu Kuran Kursuna karşı olduğunu bildirdi.

Çok sayıda üye ve sempatizanın katıldığı derneğin faaliyetler hakkında bilgi verilen seminerde, Genel Başkan Selver Kaya, Bakan Dürüste, zorunlu kuran kursuna karşı olduklarını söyledi.

Kıbrıs Pir Sultan Abdal Derneği'nin düzenlediği, Güzelyurt ve Lefke Kıbrıs Pir Sultan Abdal derneklerinin de bir araya geldiği, 'Kıbrıs'ta Alevilerin Örgütlenmesi' konulu seminerde, 'Zorunlu Kuran Kursuna Karşıyız' denildi.

Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Selver Kaya ve Ziya Güçlü'nün konuşmacı olarak görev aldıkları seminerde; Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, UBP Güzelyurt milletvekilleri Ahmet Caluda ile Mutlu Atasayan da konuk olarak bulundular.

Güzelyurt Belediye Oteli'nde, 40 kişiyi aşkın üyelerin katıldığı ve üyelere yönelik faaliyetler hakkında bilgi verildiği seminerde, Genel Başkan Selver Kaya, Bakan Dürüste, zorunlu kuran kursuna karşı olduklarını söyledi.
'Kuran kursları zorunlu olacaksa, o zaman derslere Alevi Kültürü derslerinin de konmasını istiyoruz' dedi ve Pir Sultan Abdal Derneği Yönetim Kurulu'nda ve üyeler arasında her görüşten düşünceden kişilerin var olduğunu, siyaset yapmadıklarını, sadece sorunlarını anlattıklarını sözlerine ekledi.

Bakan Kemal Dürüst ise, zorunlu din derslerinden geri adım atmayacaklarını, Hükümet kararı olduğunu, ancak Kıbrıs Pir Sultan Abdal Derneğinin hazırladıkları faaliyetlerini, isteklerini hazırlayıp sunmalarını istedi.

UBP Güzelyurt İlçe Başkanı Ahmet Çaluda ve bölge milletvekili Mutlu Atasayan ise, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Derneği’nin faaliyetlerini yakından izlediklerini, sıkıntılarını bildiklerini yasalar çerçevesinde çözmeye çalışacaklarını kaydettiler.
Bu haber 209 defa okunmuştur
  • eğitim şart kpsakd  lefkosa - 30.12.2009 arkadaşlar bizler yani aleviler kimsenin ne ibadethanesine nede inancına karşı değiliz.İnanmak,inandığı gibi yaşamak insanın kendi taraffunda olmalıdır devlet yada kurumlar kimseye din ögretemez yada nasıl yaşayacağını söyleyemez.Evrensel laik normlarda yönetilen bir ülke olsa bu şekilde yasalar çıkarılacağına serbest bırakılır siz değerli velilerde isterse çocuguna eğitim aldırır.Madem ben istemiyorum Benim inandığım yaşadığım islamiyet seninkinden farklı neden bana zorunlu istemediğim eğitimler verilsin.Bıraz akıl mantıkla konuşun ,Yukarıda yazan prof avrupalı olmak demış oyle bir derdimiz yok sizin gibi godikler olduğu sürece mücadele etmeye devam edeceğiz.Gene avrupa insan hakları beyanına değinmişin işte senin aldığın diplomaya şaşıyorum madem bunu biliyon ne için sadece sen varmışın sana çıkmış gibi algılıyon o beyanı allahın dinci faşist put perestleri
  • Bakanı tebrik Prof. Dr. Nuri Çevikel  Şanlıurfa - 12.10.2009 Sn. Bakan aldığınız karardan ve arkasında duruşunuzdan dolayı tebrik etmek isterim. Toplantısına katıldığınız marjinal gruplara sakın takılmayınız. İstemeyen zaten hiçbir yerde çocuğunu kursa göndermiyor . Dolayısıyla sorun onların sorunu olmadığı halde konuya müdahil olmaları iyi niyet taşımıyor, tıpkı sendikalardan bazıları gibi.. Zaten kendilerinin alakaları yok, bir de kendi inancını, kültürünü devletin bilgisi ve gözetimi altında sağlıklı şekilde çocuklarına kazandırmak isteyen vatandaşlara baskı kurmaya ve kendi idolojik sapkınlıklarını dayatmaya çalışmaktadırlar. Bunu hiçbir insani değerle açıklayamazlar. Avrupa anayasasını oluşturan metinlerdeki dini inançlar ve eğitim özgürlüğü maddelerine bir baksınlar. Göreceklerdir ki: 'Her insan kendi inancı ve felsefesi doğrultusunda çocuklarına eğitim verdirme hakkına sahiptir'. Ama adamların gerçek anlamda Avrupalılıkla bir alakaları yok ki.. İstedikleri Kuzey Kıbrıs'ı güneydeki gayet milliyetçi yoldaşlarıyla birlikte Küba'ya çevirmek.
  • ucuruma itis Alpay Baykurt  sidney - 12.10.2009 Kuran kurslari yetkili kisilerce verilsin,her gun gazetelerden okuyorum,fuhus,hirsizlik,cinayetler esrar ve kumar bagimliligi basini aldi gidiyor ve kimsenin sesi bile cikmiyor.birakin cocuklar allahi nasil seveceklerini ogrensinler ki,onlarin veballerini cekmiyelim. yine soylemekte faydasi var kuran kurslari egitim gormus kisilerce verilsin.kuran kimseye kotuluk ogretmez.dogru yolu gosterir.
  • fahrettin öğdü  kilitkaya - 12.10.2009 Kuran kursuna karşıyız derken, aslında derneğinize adını koyduğunuz o büyük insan pir sultana hakaret ettiğinizi düşünüyorüm. o şahsiyeti rencide etmeyin lütfen onun arkasına saklanıp kuran düşmanlığı yapıyrsunuz yazık, çok yazık..
  • zorunlu kuran kursu mahmut keleş  magosa - 11.10.2009 zorunlu kuran kursuna karşıyız deniyor zorlukla yapılan herşeye ben ve benim gibi düşünenlerde karşıdır fakat bu cümlelerin ardında malpilasyon yapılıyor kuran kursu ile idda edilen yaz kursları ise o da istege beglıdır ve hiçbir zorunluluk yoktur saygılarımla.

:

:

:

:

DİĞER HABERLER