Meclis gürültüyle açılıyor

İngiltere’de parti kongreleri arka arkaya başladı ve sonunda bitti.. En son Muhafazakarlarin Manchester’da kongresi vardı.. Muhtemelen Mayıs 2010’da yapılacak genel seçimlerden önceki son parti kongreleri olduğu için, terim yerindeyse, partiler tam boy gösterisi yaptı..
İngiltere’de parti kongreleri arka arkaya başladı ve sonunda bitti..
En son Muhafazakarlarin Manchester’da kongresi vardı.. Muhtemelen Mayıs 2010’da yapılacak genel seçimlerden önceki son parti kongreleri olduğu için, terim yerindeyse, partiler tam boy gösterisi yaptı..
Birer birer, yaptıkları ,yapacaklarını , plan ve programlarını anlattılar..
Muhalefet partileri önce bol bol Blair, ardından Brown İktidarını yerden yere vurdular.. Hem de ne vurma..
Genel seçimlere artık aylar kaldı.. Şimdilik kamu oyu yoklamaları 1996’dan beri muhalefette bulunan ana muhalefet partisi Muhafazakarları işaret ediyor, iktidar yolunda..
Önümüzdeki 6-7 ayda bu değişir mi, kimse bilemez..
Irak ve Afganistan’dan birbiri ardına gelen asker ölümleri, ülke moralini bozan gerçeklerden biri..
Ekonomik kriz ise neredeyse iki yıldır, herkesin belini büküyor..
Sosyal çöküş, eğitim, sağlık, posta, ulaşım hizmetlerindeki bozukluklar üstüne üstlük..
Ancak Pazartesi çalışmalarına başlayacak Parlamentonun şu anki en büyük baş ağrısı, milletvekillerinin masraf skandalı..
Araya giren yaz tatili, olayları biraz yatıştırıp, unuttursa da Avam Kamarasındaki 645 milletvekiline giden mektuplar, uyku kaçırtacak cinsten..
Milletvekillerinin masraflarını araştıran komisyonun başı Sir Thomas Legg’in ayrıntılı raporundan oluşan mektup, çoğu parlamenterin eline ulaştı bile..
Basında yer alan haberlere bakılırsa, Avam Kamarasındaki her 5 milletvekilinden 4’ünden, masraflarını haklı çıkartmaları istendi..
Yani, her 5 milletvekilinin 4’ü, parlamenterlerin yüzde 80’ni, masraflarının hesabını kuruş kuruş verecek.. Hakkı olan masrafı yapıp, yapmadığını komisyona ispatlayacak.. Yasalara göre maaşı dışında, ikinci ev olarak masraf olarak gösterebileceği yıllık 25 bin sterlini , gerçekten ikinci evine, belirtilen maddeler içinde harcamış mı, harcamamış mı kanıtlayacak..
Yüzde 80 oldukça yüksek bir rakam..
Buna iktidarı, ana muhalefeti her partiden yüzlerce milletvekili dahil..
Yani, iş ekstradan verilen masrafları harcamaya gelince, iktidar, muhalefet ayrılmıyor.. Aynı safda buluşuyor..
Sir Thomas’ın raporu, olayın patlak verdiği Haziran ayından bu yana yapılan bir çalışmanın ürünü.. Sir Thomas ve ekibi aylardır onbinlerce sayfadan oluşan, 5 yıllık masraf taleplerini inceliyor..
Kim ne almış, nereye, neden harcamış.. Harcamalar masraf tanımı içinde mi ..
Her milletvekili, 3 hafta içinde kendilerine gönderilen mektuplara yanıt verecek.. Ve masraflarının haklı olduğunu ispatlamak için , her masraf için açıklama yapacak..
Yüzde 80 milletvekili, 400’den fazla parlamenter eder..
Bunların son 5 yıldaki harcamaları, yüzlerce belki binlerce sayfalık belge demek..
Masrafların büyük bölümünün, milletvekillerinin aldığı ikinci, belki üçüncü evin mortgage’ını ödemek için kullanıldığı ortada..
Yasaya göre, milletvekilleri ikinci evin mortgage’ının sadece “faizini”, bu ek masraftan karşılama hakkına sahip.. Ancak çoğunun, bunu suistimal ettiği ve ana parayı ödediği tahmin ediliyor..
Aralarında eski kabine bakanlarının da bulunduğu çok sayıda milletvekili, buna uymadığı için hali hazırda onbinlerce sterlini ödemek zorunda bırakıldı..
Ancak ödemekle iş bitmiyor..
Yaz aylarında basını günlerce meşgul eden masraf skandalı, yeniden su üstüne çıkmaya hazırlanıyor..
Yüzlerce milletvekili, hangi partiden olursa olsun hesap verecek.. Haksız aldığı masrafları ödeyecek..Vergi mükelleflerinin sırtından çıkan bu paralar, hazineye geri dönecek..
Ödeme zorunluluğu kanunlarla zorlanacak.. Yani ödemeyenler mahkemeye kadar gidebilecek..
Bu işlerin gizli saklı yapılacağını sanıyorsanız, yanılırsınız..
Aralık sonuna kadar her milletvekilinin ne aldığı, ne kadarının yasal olduğu, diğerlerini ödeyip, ödemediği, kaç para geri verdiği hepsi, herşey bu raporda yer alacak..
Yani adı bugüne kadar gizli kalan milletvekilleri de sonunda ifşa edilecek..
Bakalım daha ne masraflar okuyup, duyacağız..
Bu arada, masraf skandalına adı karışan milletvekillerinin üçte birinin yarım milyon sterline varan bir miktarı ödediği de ortaya çıktı..
Ancak her yıl 25 bin sterlinden, 650 milletvekiline ödenen milyonlarca sterlinin ne kadarının yasalara uygun olduğunu tahmin etmek, zor olmasa gerek..
Bundan sonra milletvekillerinin masraf raporları her 3 ayda bir yayınlanacak.. Ve herkes, kimin nereye, ne kadar harcadığını görecek..
Bundan sonra kaç milletvekilinin hakkı olmayan parayı, “masraf” adı altında alabileceği ise büyük merak konusu..
18 Kasım’da Avam Kamarası yani “ Parlamento” resmi törenle açılıyor.. Bakalım o güne kadar milletvekillerinin masraf skandalında neler olacak ..Bu haber 215 defa okunmuştur

:

:

:

: