“KARINI AT, EVİNİ SAT”

Yaz başında ortaya çıkan milletvekillerinin maaş skandalı, önümüzdeki günlerde daha da hararetleneceğe benziyor..

Yaz başında ortaya çıkan milletvekillerinin maaş skandalı, önümüzdeki günlerde daha da hararetleneceğe benziyor..

İngiliz basınına sızan haberlere göre,  “Kamu Hayatı Standartları” komitesi başkanı Sir Christopher Kelly’nin mektubunu alan milletvekilleri, daha da sert dille kaleme alınmış bir başka raporu , bu kez onun ağzından dinleyecekler ..

Hem de öyle bir günde ki.. Artık rastlantı mı, özellikle mi seçilmiş bilinmez..

Herkesin “ Bonfire Night” yani “ Havai Fişek” gecesi diye bildiği, Britanya tarihine “ Barut Tozu Ayaklanması” olarak geçen 5 Kasım gecesinden bir gün önce parlamentoda konu tartışılacak..

“Guy Fawkes Night” olarak da bilinen bu gecenin tarihçesi 1605 yılına dayalı.. O gece, Katoliklerden oluşan ve aralarında Guy Fawkes’ın da bulunduğu bir grup istancı, Parlamentoya yürür ve orasını yakmaya çalışır.. Amaçları hem parlamentoyu yakmak, hem de dönemin Kralı 1. James’i öldürmektir..

Plan başarılı olmaz.. Ancak o gün, bugündür 5 Kasım geceleri, tüm Britanya adasında  havai fişekler patlatılır.. Havai fişek dumanından  göz gözü görmez.. Gürültüden saatlerce uyunmaz.. Günler öncesinden havai fişek alımları artar.. O geceye hazırlanılır..Ve tabii bu arada istenmeyen çok sayıda kaza da meydana gelir.. Yananlar,  sakatlananlar.. Hatta hayatını bile kaybedenler olur..

 

Bu 5 Kasım yanacakların başında , Avam Kamarasındaki,  sayıları 450’ye yakın milletvekili geliyor.. Toplam milletvekillerinin yüzde 80’ni oluşturan parlamenterler , bu seneki “Havai Fişek “ gecesinde, öyle-böyle değil.. Tam yanacak..

 

Sir Christopher, 4 kasımda parlamentoda milletvekillerine konuşacak.. Maaşları dışında ,ikinci ev adı altında yıllık 25 bin sterlinlik ek ödeneklerini suistimal edenlere “ Karınızı işten atın, ikinci evinizi de satın” mesajını verecek..

Neden milletvekilleri eşlerini işten atsın ?

Yapılan araştırma, parlamentodaki milletvekillerinin büyük bölümünün eşlerini sekreter, menecer, yardımcı olarak çalıştırıp, maaş ödediğini ortaya koydu..

Eşlere, çocuklar, kardeş, yeğen, hatta anne-babaların da dahil olduğu saptandı..

Yani, adam kayırmaca, tanıdığa iş bulma sadece bizde yok.. En medeni bildiğimiz Britanya’da da geçerli.. Hem de demokrasinin beşiği, Avam Kamarasının tam göbeğinde..

Eşler deyince tabi bunların çoğu hanım.. Ancak kadın milletvekillerinin kocalarına iş verdiği de Avam Kamarasının gerçeklerinden..

Bununla kalmıyor.. Seçim bölgesindeki evlerini bırakıp, Londra’ya yerleşen milletvekillerinin, ek ödeneklerle satın aldığı ikinci evlerin de satılması istenecek .

Dedim ya.. Milletvekilleri yanacak ki, cayır cayır..

Onları kim kurtaracak bilinmez..

İşçisi, Muhafazakar’ı, Liberal Demokrat’ı hepsi bu konuda tek cephe, tek yürek ..

Çatır çatır birbiriyle tartışan milletvekilleri, ortak dertlerinde tek vücut ..

Uzun yıllar önce ikinci evlerini alan, eşlerini çalıştıran milletvekilleri bundan şimdilik muaf tutulacak..

Yani yeni, çiçeği burnunda milletvekilleri, 2010 genel seçiminde ilk defa parlamentoya girecekler için bunlar geçerli değil..

Onların akraba çalıştırması mümkün olmayacağı gibi, ikinci ev satın alma yerine “ kiralık evde” oturmaları zorunluluğu getirilecek..

 

Halk, ekonomik krizle boğuşurken, milletvekillerinin halkın vergileriyle özel yaşamlarının en lüks, gereksiz harcamalarını yapmasının ortaya çıkması, İngilizleri çileden çıkarttı.. Ve kamunun bu kızgınlığını gidermek için Başbakan Gordon Brown, Sir Christopher’e “Onları yatıştırıcı her tedbiri al” talimatını verdi..

“Karını at, evini sat” emri büyük yerden geldi anlayacağınız..

Şimdi kimlerin eş,dost  çalıştırdığı, bizim vergilerimizle maaşını ödediği, kaçının ikinci, hatta üçüncü  evini bizim sırtımıza yüklediğini daha iyi anlayacağız..

Milletvekillerinin yüzde 80’ninden, son 5 yılın gereksiz harcamalarının geri ödenmesi istendi..
Meclis Kasım ayında resmen açıldığında , büyük bir pandomimle işe başlayacak..

Guy Fawkes ve adamları, 400 küsur yıl önce parlamentoyu yakamamış..Ancak, belki 450 milletvekilinin kızgınlığı Avam Kamarasını tutuşturur..Ancak ortada bir gerçek var ki..  Bu da Sir Christopher’in, isteklerinde oldukça ciddi oluşu.. İşin şaka götürür yanı yok ..

Ya onlar yanacak.. Ya İngiliz parlamenter sistemi rayına oturup, kamu oyunun güvenini yeniden kazanma yoluna gidecek..

Bu seneki “BonFire Night”, şimdiden çok eğlenceli , bol patlamalı, bol ateşli geçeceğe benziyor..
Bu haber 379 defa okunmuştur

:

:

:

: