Hareketli günler başlıyor

Altı ay sonra yine adadayım.. Güneşli, mis kokulu Kıbrıs günlerine yine kavuştum. Gerçi çok kısa bir geliş.. Olsun.. Masmavi denizin, yaseminin kokusunu içimize bir dakika bile çekmeye değecek bir seyahat..
Altı ay sonra yine adadayım..
Güneşli, mis kokulu Kıbrıs günlerine yine kavuştum. Gerçi çok kısa bir geliş.. Olsun.. Masmavi denizin, yaseminin kokusunu içimize bir dakika bile çekmeye değecek bir seyahat..

Londra’dan geliş bildiğiniz gibi yorucu, meşakkatli..
Adaya bu kez özel bir konuğumuzla geldik.. Özellikle Londra’daki Kıbrıslı Türklerin yakından tanıdığı ünlü işadamı, Özer ve Sofra restoranlarının sahibi Hüseyin Özer, Star Kıbrıs Medya Grubunun davetlisi olarak Kıbrıs’a geldi..
27 yıl sonra ilk defa geldiği Kuzey Kıbrıs’ta, ayağının tozuyla, hemen hemen hiç uyumadan Girne Amerikan Üniversitesinde öğrencilere konferans vermeye koştu..
Özer’in gençlerle diyaloğu bir başka.. Basın Yayın , Turizm ve Tanıtma bölümü öğrencileri, ilgiyle, merakla Londra’nın en merkezi yerinde 5 restoran sahibi, yaşamı gerçekten filmlere konu olacak Özer’in konuşmalarını, can kulağıyla, dikkatle dinlediler..
Hele ekranda Özer’in yaşantısından kesitler sunan CD’ye bayıldılar.. Siyah Ferrari’sinin direksiyonunda Londra caddelerinde araba kullanan, yemyeşil İngiliz kırlarında at binen, İngilizlerle şatolarda geleneksel çay içen , çimde kroket oynayan, restoranlarında müşterisiyle ilgilenen Özer’in başarısının boyutlarından az da olsa bilgi sahibi oldular..
Üniversite öğrencileri, konuşması sonrası da Özer’i yalnız bırakmadı.. Çıkışta da soru yağmuruna tuttular.. Özer, daha önce de Türkiye’de çeşitli üniversitelere konuk oldu.. KKTC’de ise ilk konferansını vermek, 25. yılını kutlayan , 10 bine yakın öğrencinin okuduğu GAÜ’ye nasip oldu..
Hüseyin Özer’in KKTC programı oldukça yoğun geçti.. Aynı gün bu kez Dışişleri Bakanı Sayın Hüseyin Özgürgün’ün makamına konuk oldu.. İki adaş , zaten Londra’da tanışmışlardı..
Özgürgün’ün görkemli odasındaki sıcak, samimi sohbetle bu dostluk daha da pekişti..
Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Londra’daki görüşmemizde, yıl sonundan önce yeniden başkente geleceğini söylemişti. Lordlar Kamarasında konuşmak üzere Kuzey Kıbrıs’ın Dostları Karma Parlamento Grubundan davet alan Dışişleri Bakanı Özgürgün, 30 Kasım’da yeniden Londra’ya geleceğini söyledi.. Lordlar Kamarasında, Grubun Başkanı Lord Maginnis’in başkanlığındaki bu konuşma, House of Lords’un odalarından birinde gerçekleşecek..
İki yıl önce dönemin Dışişleri Bakanı Turgay Avcı da Lordlar Kamarasında konuşma yapmış, oldukça geniş bir katılım sağlamıştı.. Dışişleri Bakanı Özgürgün, Kasım sonunda Londra’ya gelmeye hazırlanırken, Kasım ayının Kıbrıslı Türkler açısından oldukça hareketli geçeceğini şimdiden belirtelim..
12 Kasım’da Orams Davası, İstinaf Mahkemesinde (Temyiz) yeniden görüşülecek.. ATAD’In , Türklerin aleyhine aldığı kararında son noktayı bu kez İngiliz Temyiz’i koyacak..
22 Kasım’da KTHY ve CTA Holidays Limited’in “direkt” uçuş konusunda reddedilen davasının , Temyiz’e gidip gitmeyeceği ve günü belli olacak..
Kasım hareketli olacak dedik ya.. İkinci haftasında Excel’de Dünya Turizm Fuarı başlıyor.. KKTC de orada yer alacak.. Turizm ve Tanıtma Bakanı da fuara katılacak..Adanın üniversitelerinden sonraki en canlı sektörü turizmde, global ekonomik kriz içindeki dünya tatil beldeleri arasında, yeni pazarlar, yeni ülkeler arayışı gerçekleşecek Londra’dak, Turizm Fuarında..
15 Kasım ise KKTC’nin kuruluş yıldönümü.. Her yıl geleneksel olarak kutlanan bu tarih, yurt dışında en fazla Kıbrıslı Türkün yaşadığı Londra’da da anlamlı şekilde birlik, beraberlik mesajlarıyla kutlanacak..
Hareketli günlere az kaldı Londra’da.. Girne’nin sıcak, güneşli havası yoğun günler öncesi ilaç gibi geldi..
Ne derseniz deyin, havanız şahane.. Limonata gibi.. Kıymetini bilin ..Enerji toplayıp, kışa hazırlanan, soğukların bastırdığı Londra’ya tepeden tırnağa tazelenmiş geri dönüyoruz..
Hepinize güneşli hafta sonları..

Bu haber 339 defa okunmuştur

:

:

:

: