Mevsim hastalıklarına merhaba

EKİM ayının son günü itibarıyla İngiltere’de yağışlı, soğuk , rüzgarlı havalar da başladı..

EKİM ayının son günü itibarıyla İngiltere’de yağışlı, soğuk , rüzgarlı havalar da başladı..

Başımı yastıktan kaldıracak gücüm yok.. Dışarısı ıslak, gri ve karanlık.. Zaten hava tam uyku havası..

Benimki havaya bağlı uyku değil.. Mevsim hastalığı kötü bir grip.. Her yerim kırılıyor. Göğsümde şiddetli bir ağrı.. Nefes almakta zorlanıyorum.. Bir öksürük.. Evlerden ırak.. Sanki çocukluğuma döndüm ve boğmaca oldum.. Öylesine şiddetli, her yerimi sarsan bir öksürük..

Doktorumu aradım.. “Gribe yakalandım, ateşim de var” der demez, resepsiyondaki hanım “ Dur orada” deyiverdi.
Grip ve ateş.. Yanyana gelmemesi gereken iki kelime.. Akla tek getirdiği hastalık, son günlerin en korkulan rahatsızlığı “ domuz gribi”..
“Ateşim o kadar yüksek ve devamlı değil” de desem , telefonun diğer hattındaki ses beni dinlemiyor..

Hemen şu numaraları arayın diyor.. Arıyorum.. Aramayıp de ne yapacağım.. Duracak halde değilim.. Telefon mesaj makinasına bağlı.. Şu web sitesini ziyaret edin diyor.. Elimiz, kolumuz bağlı, internete oturup, NHS’in (İngiliz Sağlık Sistemi) ilgili sitesini arıyorum.. Beni görmeden, tahlil yapmadan üzerimdeki belirtilerle hastalığıma teşhis konacak..

Bir sürü şık var..
Ateşiniz var mı ? Öksürüyor musunuz ? Aşırı yorgunluk var mı ? Burnunuz akıyor mu ? Eklemleriniz ağrıyor mu ? Boğaz ağrınız var mı ?
Daha başkaları .. Birçoğu üzerinde yok.. Sadece öksürük ve aşırı yorgunluk var.. Ateşim de bunlar olurken biraz düşmüş durumda..
Soruları yanıtlıyorum .. Bir kod numarasıyla, en yakın eczaneden ilaç almam isteniyor..

Ne ilacı alacağımı haklı olarak merak ediyorum.. Hemen yine doktorumu arıyorum.. Doktorumu arıyorum dediysem, mahalle doktorum telefona çıkmıyor.. Klinikte görevli hanımlarla konuşuyorum..

“İlacınız Tamiflu.. Şu eczaneden gidip alacaksınız” diyor..
Görmeden, muayene olmadan, boğazıma bakılmadan şıp diye hastalık teşhisi..
Hemen aklıma “domuz gribi” geçiren arkadaşım Güler’i aramak geliyor.. Çalıştığı ilkokulda öğrencilerinden bu hastalığı kapan sevgili arkadaşım, oldukça şiddetli domuz gribi geçirip, sırasını bir anlamda savmıştı yaz başında..

Üzerimdekileri ona anlatıyorum.. En fazla göğsümdeki ağrı ve öksürükten şikayetçi olduğumu söylüyorum.. Tamiflu almaya pek niyetim olmadığını anlatıyorum.. Yan etkilerini duymuştum.. Pek niyetim yoktu almaya.. Bana elmayla kekik kaynatıp, biraz bal karıştırıp içmemi öğütlüyor.. Tamiflu’yu da almamı tavsiye ediyor..
Dışarı adım atacak halim yok.. Akşamı beklemek tek çare.. Gülerciğim, eksik olmasın bana elma getiriyor öğleden sonra.. Kapıdan bırakıp gidiyor..
Dediklerini yapıyorum.. Bu arada ateşim tamamen düşüyor.. Ama kolumu kaldıracak halim yok..

Biliyorum neden olduğunu.. Kıbrıs dönüşü uçakta aksıran, tıksıran çoktu.. Zaten her uçak yolculuğunda hastalık olasılığı artıyor.. Ağzımı, burnumu ne kadar kapasam, elimi sık sık yıkasam da kaçamadım bu sefer.. Döndükten iki gün sonra yatak döşek yatıyorum..
Bu yazıyı da tamiflu, paracetemol , C vitamini dopingiyle kalkıp, yazıyorum..

Domuz gribi değilim.. Çünkü ateşim yok..Domuz gribinin en belirgin özelliği, yüksek ateş.. Allahtan ateşim yok.. Evdekilere karşı çok sorumlu hissedecektim kendimi..
Mevsimsel gribe yakalanmışım.. Evde bol bol dinlenip, sıvı alıp, birkaç günde tamamen iyileşmeyi ümit ediyorum..

Bu arada arkadaşım ve kızımı dinleyip, Tamifluyu da almaya başladım.. Yan etkileri oldukça fazla bir ilaç.. Ancak tanrıya şükürler bende yan etki yaratmadı.. Beraberinde ağrı kesici paracetemol, asprin gibi ilaçlar da alınabiliyor.. Kendimizi sıcak tutup, bol bol sıvı şeyler içip, iyileşmeyi beklemekten başka çare yok.
Bu arada her öksürük veya hapşuruktan sonra mendilinizi atmayı ihmal etmeyin.. Sık sık ellerinizi yıkayıp, dokunduğunuz yerleri alkolle veya kolonyayla dezenfekte etmeyi de unutmayın..

Gribin şimdi tam mevsimi.. Yazdan çıkılıp, sonbahara girilen günlerin en popüler hastalığı.. Yaşlı ve çocuklarla, hamilelerde çok dikkatli olun.. Zaman geçirmeden tedbirlerinizi alın..

Domuz gribi de ne yazık ki birkaç aydır uyuduğu İngiltere’de, okulların açılması, havaların soğumasıyla yeniden hortlamaya başladı.. Artık kimseye tahlil yapmıyorlar. Doğrudan tamiflu verip, tedaviye geçiyorlar.. Ateşiniz yüksek, şiddetli öksürüğünüz, boğaz ağrınız varsa ne yazık ki bu hastalığı almış sayılırsınız.. Korkmayın.. Tedavisi var.
Sağlıklı günler dileklerimle.. Tüm hastalara da geçmiş olsun..

Bu haber 206 defa okunmuştur

:

:

:

: