İbretlik ceza

Sağlık konusunda sorunlarımız olduğu bir gerçek. Genel olarak sağlık sistemimizde uzun vadeli çözüm planlarının, ileriye dönük alt yapı yatırımlarının yapılması artık kaçınılmazdır. Yıllar önce önemli atılımlar yapılsaydı, sağlık sistemimiz bu gün, bu kadar sorunla boğuşmazdı.
Sağlık konusunda sorunlarımız olduğu bir gerçek. Genel olarak sağlık sistemimizde uzun vadeli çözüm planlarının, ileriye dönük alt yapı yatırımlarının yapılması artık kaçınılmazdır. Yıllar önce önemli atılımlar yapılsaydı, sağlık sistemimiz bu gün, bu kadar sorunla boğuşmazdı. Sağlık sisteminin merkezi, insana dayandığı için kesinlikle hata veya ihmal kabul etmez. Bu konuda zaman zaman olumsuzluklar yaşanmıştır. Gidişata bakarsak bu olumsuzluklar her zaman içinde yaşanacak. Şimdilerde sağlıkta ki sorunlar yetmezmiş gibi bir de domuz gribi gibi dünyanın birçok ülkesinde, önemli derece de önlemlerin alınmasını gerektiren bir virüs ortaya çıktı. Tedavi olunmaması halinde ölümlere bile sebep olan bu virüsten korunmak için bir aşı geliştirildi ve ülkemize de bu aşı geldi. Tabii ki aşının etkisi, kimlere yapılıp, yapılamayacağı tartışma konusu.

Ben bu yazım da, devlet kuruluşlarının yanında özel sektör kurumlarının da hizmet verdiği, Sağlık sektöründe ki sorunlara başka bir pencereden bakıp, domuz gribi yani H1N1 virüsü aşısının tartışıldığı bir ortamda başka bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Hem kamuda hem de özel sektörde hizmet veren hastanelerde ve klinikler de zaman, zaman üzücü olaylara şahit oluyoruz. Yapısal ve alt yapı yönünden sorunları olan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin özellikle acil servis bölümündeki yoğunluk bu bölüme gelmek zorunda kalan vatandaşı da, bu bölümde çalışan personeli de zor durumlarda bırakmaktadır. Bir de acil servisin, acil durumlar dışında poliklinik gibi kullanılmaya çalışılması da ayrıca bir sorundur. Yeni ve gelişmiş cihazların, toplumun kullanımına sunulması daha hızlı bir hizmet ağının kurulması bu en büyük, en önemli sağlık kurumumuzun güvenilirliliğini artıracaktır. Başka bir sorun ise özel de belli bir ücret karşılığı, hizmet veren kurumlarda beklenmedik bir durumda hastaların Devlet hastanesine sevk edilmesidir. Bana göre yeterli ekipmanı, alt yapısı olamayan belli bir sorumluluğu almayan, kurumların sorgulanması gerekmektedir.

Sağlık konusunda bir ihmal veya yetersiz alt yapı sebebiyle bir zarar doğmuşsa veya bir insan hayatı bu gibi sebeplerden her hangi biri nedeniyle yitirilmişse, bunun yargısal anlamda bir cezai müeyyidesi, mutlaka olmalıdır. Şahsen ben bu güne kadar bu sebeplerden dolayı meydana gelmiş bir olay nedeniyle ceza alan bir kurum duymadım. Veya bu bağlamda açılan bir davaya şahit olmadım. Yanlışım varsa lütfen düzeltilsin.

Geçtiğimiz günlerde, anlatmaya çalıştığım konularla ilgili iki haber oldukça ilgimi çekti. Sizlerle de bu haberleri paylaşıp bu konulara farklı bir yaklaşım getirmek isterim. İlk haber Türkiye’den geçtiğimiz Temmuz ayında meydana gelen bir olay. Merdiven boşluğuna düşerek bir parmağı kopan 12 yaşındaki bir çocuğu çeşitli gerekçelerle hastaneye kabul etmeyip, parmağını tedavi etmeyen üçü kamu ikisi özel beş hastane açılan soruşma sonucunda kusurlu bulunup cezalandırıldı. Ceza ise söz konusu hastanelerin 10 gün süreyle hasta kabul etmemesi, yani bu süre zarfında hastanelerin kapalı olması. Özellikle özel hastaneler için bu önemli bir cezadır.
Anlatmak istediğim ikinci bir olaysa ABD’de yaşandı. Bir hastanın damarlarına stent takmak isterken atar damarını yanlışlıkla delerek hastanın felç olmasına sebep olan doktora söz konusu hasta tarafından tazminat davası açıldı. Davayı kazanan 53 yaşındaki adam, ilerdeki günlerde sağlık masrafları için 5 milyon, çektiği fiziksel ve ruhi sıkıntıların tazmini için 8 milyon, çocukları arasında paylaşılmak üzerede 1 milyon olmak üzere toplamda 14 milyon dolar tazminat hakkı kazandı. Bu örnekleri kesinlikle ülkemizde zor şartlarda hizmet veren sağlık kurumlarımızı hedef göstermek için anlatmadım.Amacım sadece özellikle insan sağlığı konusunda hatanın telafisi olamayacağına vurgu yapmaktır.Yapılan her hangi bir hatanın da mutlaka cezai bir müeyyidesi olmalı ve uygulanmalıdır.
Bu haber 538 defa okunmuştur

:

:

:

: