Domuz gribinden okulları kapatmayın

Bizim yaz aylarında yaşadığımızı, son haftalarda sizler yaşıyorsunuz.. Her yerde “domuz gribi” korkusu var.. Korku değil, adeta dehşet.. Terör.. Sizleri çoook iyi anlıyoruz.. Biz de oralardan geçtik..
Bizim yaz aylarında yaşadığımızı, son haftalarda sizler yaşıyorsunuz..
Her yerde “domuz gribi” korkusu var.. Korku değil, adeta dehşet.. Terör.. Sizleri çoook iyi anlıyoruz.. Biz de oralardan geçtik..

Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında Britanya adasında yaşayan hemen hemen herkes “A Gribi” veya “ H1N1” virüsü olarak bilinen, halk arasında “ Domuz gribi” denen müsibet hastalıkla yattı, onunla kalktı..

Hergün TV’lerde, radyolarda, basında sayfa sayfa hastalık haberi okuduk.. Rüyalarımız bile bu hastalıkla doldu.. Bir yere gitmez , kimseyle görüşmek istemez, bir yere dokunmaz olduk..

Neredeyse telefonla bile konuşmayacaktık, sanki hatlardan geçermiş gibi.. Öyle bir korku sarmıştı hepimizi..Paranoya derecesinde..
Ağustos sonuna kadar 1 milyon kişi hastalanacak, yıl sonuna kadar 5 bin kişi ölecek diye tahminler yapılıyordu..

İşte o zaman okulları tatil etti bazı eğitim müdürlükleri.. Sınıflarda tek tük çıkan vakalar nedeniyle, müdürler, öğretmenler, veliler paniğe kapıldılar.. Özellikle Türk aileler çocuklarını okula göndermemeye başladı..Okullarda sınıflar boşaldı.. Eğitim aksamaya başladı..

Bizde öyle, Türkiye’deki gibi okullar dezenfekte de edilmedi..
Ancak sağlık ve eğitim görevlileri acil toplanarak, velilere çağrı yapıp, çocukların okula gelmesini sağladılar.. Sadece hasta çocukların evde tutulmasını istediler..
Ne okuldan alıkoymak, eve hapsetmek bu hastalıkla savaşta çözüm..
Ne de okul kapatmak.. Hangi okulu , nereye kadar kapatabilirsiniz ?

Bu virüs havada 24 saatten fazla yaşayabiliyor.. Hastalıklının tuttuğu düzeylerde bir günden fazla kalabilen bu virüs, ne yazık ki soğukta yaşıyor. Sonbaharla birlikte artışının nedeni de bu..

Bizim buralarda domuz gribiyle ilgili yaz aylarında yaşadığımızı korku günleri , birkaç ay öncesine göre duruldu.. Gazetelerde, TV , radyolarda sık sık duymuyoruz.. Hatta uzun zamandır duymuyoruz..

Hastalık bitti mi ? Domuz gribi Britanya’dan geçip, gitti mi ? Yooo.. Hastalık da var, ölenler de.. Ancak korkulan başa gelmedi, allahtan..
İçinizi rahat ettirmek için yazıyorum.. Haziran ayında , Britanya’da “domuz giribinden” bu sezonda ölecekler için verilen tahmini rakam 65 bin’di.. Evet 65 bin ölüm..
Şimdi açıklanan tahmini rakam ise tam 19 bin.. Bu da en kötü senaryo halinde..
Normal beklenen sayı ise 3 bin civarında.. 65 bin nere, 3 bin nere..
Kimsenin burnunun kanamasını istemeyiz.. Ama her birkaç yılda bir ne yazık ki “ Sars”, “Kuş gribi”, “Domuz gribi” gibi değişik isimli hastalıklar kapımızı çalıyor .. Ve dünyanın dört bir yanında hepimizi diken üstünde oturtuyor..

Siz hijyen şartlarına dikkat edin.. Bol bol sıvı, vitamin alın. Gıdanızı kışın bol bol tükettiğimiz taze sebze- meyveyle takviye edin.. Kalabalık yerlerde oraya buraya dokunmayın. Gerekirse maske kullanın ( gerçi maskenin pek faydası olmadığı söyleniyor , ancak kullanırsanız da bir kereye mahsus kullanıp, atılması isteniyor)..
Uzun bir süre öpüşüp, koklaşmayın.. Nedir öyle, sabah görüp, öğleden sonra rastladığınızı sarılıp, 40 yıl görmemiş gibi öpmek.. Hatta ve hatta tokalaşmayın bile..
En çabuk mikrobun alındığı yer eller.. Sık sık yıkamayı unutmayın..

Çocuklarınızı okula gönderirken bu basit kurallara uymalarını hatırlatın.. Yoksa okul kapatmakla, okula göndermemekle çocuklarınızın korunacaklarını sanıyorsanız aldanırsınız..

İngiltere’de A Gribi, son hızıyla sürüyor.. Tedavisi var.. Diğer gripten daha değişik seyrediyor. Ancak her yakalanan “ölecek” diye bir şey de yok.. Aklınızdan çıkartın..
Hiç hastanede mikrobundan ölenlerin sayısını merak ettiniz mi ? Veya mevsim griplerinin etkilerinden hayatını kaybedenleri..
Yaşlı ve çocuklar.. Astım, solunum yolları hastaları her salgın hastalıkta korunması gereken ilk kişiler.. Bağışıklık sistemi zayıf olanların birçok şeyden kaçınması zaten şart..

Korkmanıza gerek yok. Bildiğiniz kuralları dikkatlice uygulayın, gidanıza dikkat edin, hasta olursanız doktora gidip, evinizde dinlenin.. Başka da yapacak fazla birşey yok..
Gelecek grip, zaten sizi gelip buluyor..
Sağlıklı günlere...

Bu haber 285 defa okunmuştur

:

:

:

: