Talat neden 10 Downing Street’e çağrılmadı

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Londra’da geldi.. Ve yıllardır ilk defa bir Britanya Başbakanı, Kıbrıslı Türklerin resmi temsilcisi, lideriyle el sıkıştı.. Yüz yüze geldi.. Bir anlamda beklenen karşılaşma gerçekleşti..
Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Londra’da geldi.. Ve yıllardır ilk defa bir Britanya Başbakanı, Kıbrıslı Türklerin resmi temsilcisi, lideriyle el sıkıştı.. Yüz yüze geldi..
Bir anlamda beklenen karşılaşma gerçekleşti..
Türk tezini ilk kez en üstteki resmi ağız, garantör ülke Britanya’nın Hükümet başbakanına anlatma fırsatı buldu..
Günlerdir kapalı kapılar arkasında sürdürülen , basına bilgi vermeyen yetkililer, geziden bir gün önce Cumhurbaşkanlığı bürosu aracılığıyla beklenen buluşmayı açıkladılar..
Buraya kadar iyi , hoş..
Yıllardır Başbakanlık kapısından bir Kıbrıs Türk liderinin girmesini bekliyorduk..
Ancak….
Ancakla başlayan cümleler hoş gelmez kulağa, biliyorum..
Sayın Mehmet Ali Talat’ı, Britanya Başbakanı Gordon Brown, resmi konuklarını, devlet, hükümet başkanlarını karşılayıp, ağırladığı, görüştüğü ünlü “ 10, Downing Street” adresine çağırmadı.. Neden?
Yıllardır Türkiye başbakanları buraya geldi, gitti.. Hepsi 10, Downing Street’de karşılandı.. Görüşmeler burada oldu..
Daha iki hafta önce Rum Yönetim Lideri Dimitris Hristofyas, Brown’nın 10, Downing Street’deki çalışma ofisindeydi.. Baş başa görüştüler, kapıda el sıkıştılar.. Çıkışta Hristofyas ,bekleyen basının sorularını yanıtladı.. Fotoğraflar çekildi, kameralar çalıştı..
Bu fırsat ne yazık ki Sayın Mehmet Ali Talat’a verilmedi..
Başbakan Brown, Sayın Talat’ı evine iki dakika uzaktaki bir başka ünlü mekan, Westminster Sarayındaki çalışma ofisinde kabul etti..
Önemli olan kabul etmesi, görüşmeleri tabi ki..
Yine bir ancak…
Gelenekleriyle tanınan İngilizler, asırlardır süregelen bu adetlerini Sayın Talat için bozdular.
Başlıktaki soruyu hem Başbakanlık basın bürosuna, hem KKTC temsilcilik yetkililerine, hem de Brown görüşmesinin hemen ardından Sayın Talat’a şahsen sordum..
“Neden, Talat 10, Downing Street’e çağrılmadı”
İngilizler, her zamanki “ no comment” deyimleriyle, tavırlarını ortaya koydular.. Hatta görüşmenin yapılacağını bile onaylamadılar.. Güvenlik açısıyla bu normal diyelim..
Türk tarafına gelince.. Aldığım yanıt, Westminster’daki başbakanın ofisine davet edildikleri şeklinde oldu..
Sayın Talat ise “ Bilemediğini” söyledi..
Nereden bilebilirdi ..
10 Downing Street, dünyanın belki de Britanya denince akla gelen ilk adresidir..
Bakanlıklar caddesi diyebileceğimiz Whitehall üstünde dar bir sokaktır. Giriş kapısı, İngiliz Dışişleri Bakanlığına bakar. Uzun yıllar önce sokağa giriş açıktı.. Margaret Thatcher’in başbakanlığı sırasında “ kelle vergisi” denilen ev vergisi nedeniyle yaşanan olaylarda, başbakanın evine de göstericiler girmeye kalkınca, sokak demir kapılar, bariyerlerle halka kapandı.. Şimdi oraya girebilmeniz için önceden adınızın kapıya bildirilmesi, basın kartına sahip olmanız şarttır.. Dev demir kapılarıyla hapishaneyi anımsatır ilk görüşte bu sokak..
İçeri girerken de havaalanlarındaki gibi sıkı bir aramadan geçirilerek sokağa girebilirsiniz..
Burası 1730’dan beri yani 3 asırdır, Britanya başbakanlarının hem çalışma mekanları, kabinenin toplantı yeri.. Hem de Başbakanların evidir.. Burada aileleriyle yaşarlar.. Gösterişsiz, karanlık yüzlü, kasvetli bir bina görünümündedir.. İçi aydınlık, eski başbakanların fotolarıyla süslüdür.. Tarihi boyunca 51 başbakanı ağırlamış.. Onlara hem ofis, hem ev olmuştur..
Majestelerinin hükümetlerinin adeta “ beyni”, “sinir merkezidir”.. Bugüne kadar 2 dünya savaşı görüp, geçirmiş.. Şimdi de Irak ve Afganistan savaşlarının tartışıldığı mekandır..Dünyayı ilgilendiren hayati kararlar burada alınır..
Vergilerimiz, yaşamımızın gidişatı bu mekanda belirlenir bir şekilde..
Gelen devlet, hükümet başkanlarının dönemin başbakanlarıyla kapıda el sıkışması gelenekseldir.. Ve bu fotoğraflar önemlidir..
İçerde çekilen resmi fotolar da başkadır..

Westminster’da Başbakanın , Sayın Talat ile buluşmasına, Türk basınından sadece KKTC resmi ajansı tanıklık etti bildiğim kadarıyla. Bizler, Westminster çıkışında kapıda gördük Sayın Cumhurbaşkanını..
10, Downing Street’e Sayın Talat’ı neden çağırmadıkları bizce malum..
Bir yerde Britanya hükümeti başkanının, KKTC Cumhurbaşkanını kabulü son derece önemli.. Ama kabul ettiği adres de, bir o derece önemli..
Sizi bilmem ama ben şahsen bu konuya kafayı taktım..
Başbakanlığın resmi sitesinde, görüşmeden sonra yayınlanan Başbakan Gordon Brown’nın yorumu da İngiliz diplomasisinin inceliğinin göstergesiydi..
Mehmet Ali Talat’tan Kıbrıs Türk toplumu lideri olarak bahsedilirken, Hristofyas’dan da adını açıkça vermeden Rum lideri olarak bahsedilmişti..
Dedim ya, İngiliz diplomasisi .. Her zaman “ cautious” yani temkinli..
Ne şiş yansın, ne kebap..
Zaten yayınlanan yorum da öyle.. Hep malum sözler..
Merak etmeyin, Rum lideriyle görüşmesinden sonra da benzeri yorum yayınlandı..Orada da tarafsız olmaya gayret gösterildiği açıktı..

Sayın Mehmet Ali Talat’ın Brown ile konuşmasının perde arkasını belki önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı öğreneceğiz..
İlk adım atıldı..
Umarım, bir dahaki sefer İngiltere’yi ziyaret eden Kıbrıs Türklerinin lideri, 10, Downing Street’de ağırlanır..
Biz de bu ana tanıklık ederiz..
Bu haber 627 defa okunmuştur

:

:

:

: