Maraş katliamı Kıbrıs’ta anıldı

Üzerinden uzun yıllar geçmesine karşın sonuçlarının yarattığı acılar belleklerdeki tazeliğini koruyan Maraş Katliamı geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir etkinlikle anıldı.
Üzerinden uzun yıllar geçmesine karşın sonuçlarının yarattığı acılar belleklerdeki tazeliğini koruyan Maraş Katliamı geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir etkinlikle anıldı.
Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin organizasyonu ile Kuğulu Park’ta toplanan Kıbrıslı Aleviler Maraş Katliamı’nı bir kez daha andı.

Kuğulu Park’ta toplanan bir grup Alevi basın açıklamasının yapılmasının ardından kortej oluşturarak Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Lokaline yürüdü.
Sendika Lokali’nde Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından Maraş Katliamı ile ilgili belgesel film gösterimi yapıldı.
Yapılan basın açıklamasını KPSAKD Gençlik Komitesi Başkanı Özcan Uçaroğlu şunları söyledi:

Bu etkinliğin amacı geçmişte yaşanan olaylar üzerinden yeni gerilimler yaratmak değil, olaylarda yaşamını yitiren canları anmak ve faillerini nefretle kınamaktır.
“1978’de Kahraman Maraş’ta yaşanan olaylarda resmi rakamlara göre 114 kişi öldü; yüzlerce kişi yaralandı.

552 ev, 289 işyeri tarip edildi. 804 kişi hakkında dava açıldı sanıklardan 29 kişi idam 7 kişi için müebbet hapis 321kişi için de 24 yıl arasında hapisle cezalandırıldı.
Aleviler devrimlerin yanında ve tarafıdır. Uyanalım ve artık yolumuzun gereğini yapalım bir olalım iri olalım diri olalım.

Bir kez daha Maraş’ların Sivas’ların Dersim’lerin yaşanmayacağı, bağımsız ve tüm halkların kardeşçe yaşayabileceği laik, demokratik bir ülke arzusuyla”

Bu haber 150 defa okunmuştur
  • cahil kpsakd  lefkoşa - 30.12.2009 sevgili londralı neden açıp okuyup araştırmıyorsun.siz değilmisiniz zamanında rumların katliamına uğryan tecavuzlerine uğrayan şimdi kalkıp o acı günü lanetlesek ölenlerinizi ansak gene bu saçma yorumu yapacakmıydınız.Biz sizleri insanı seven insani her acıya sorumsuzluga karşı duyarlı bilirik kendinize gelin kıbrıs degil nerede olursa olsun anacagız.
  • HER GUN YENI BIR HIKAYE LONDRALI   U.K - 26.12.2009 HA BIR O KALDIYDI 'MARAS KATLIAMI' ANMA GUNU OLSUN KIBRISTA ..

:

:

:

:

DİĞER HABERLER