Talat, şimdi de Cameron’la buluşmaya geliyor

Ocak ayı kar, buz, fırtınayla bir geldi, pir geldi Britanya’ya. Karlar erimeye, altında kalanlar da yeryüzüne çıkmaya başladı artık. Ve Londra’da hareketli günler de birbiri ardına geliyor.
Ocak ayı kar, buz, fırtınayla bir geldi, pir geldi Britanya’ya. Karlar erimeye, altında kalanlar da yeryüzüne çıkmaya başladı artık. Ve Londra’da hareketli günler de birbiri ardına geliyor.

Salı günü Orams Davası’nın sonucu belli olacak.. Beş yılı aşkın zamandır bir o mahkemeden, diğerine, oradan oraya pin-pon topu gibi gidip-gelen davada, “son nokta” konulacak… Mı acaba?

Çünkü az da olsa davanın yeniden Avrupa Toplulukları Adalet Divanına gitme olasılığı var… Zaten davanın ya Oramslar veya Apostolides tarafından kazanılması dışındaki tek olasılık da bu… Salı gününe saatler kaldı…

Londra’da Türk tarafında “olumlu” beklenti olsa da, Kasım ayındaki Orams’ların avukatlarının performansı, davanın kaybedildiği yönünde... Tek ümit İngiliz hakimlerin insafI. Umut onlarda…

Zaten karar belli. Salı günü kamuya açıklanacak... Rum Avukat Constansis Candounas, karardan sonra basın toplantısı yapacağını açıkladı… Çarşambaya da Lefkoşa’da tekrarlayacak. Bizim taraf ise sessizliğini koruyor… Nefesler tutuldu, bekleniyor.
Şubat ayında Londra’ya KKTC Başbakanı Dr. Derviş Eroğlu geliyor.. 3 ile 7 Şubat tarihleri arasındaki resmi ziyaret, İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odasının daveti üzerine gerçekleşiyor.
Başbakan Eroğlu, bu sıfatıyla uzun bir aradan sonra Londra’da soydaşlarıyla bir araya gelecek. Aralık ayında Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, arkasından Başbakan Eroğlu’nun gelişiyle burasının da canlanıp, hareketlendiğini söylemek yanlış olmaz..
Başbakanın gezi programında belli olan halka bir konferans vereceği.. Bunun dışında Ticaret Odasının özel bir yemeğine katılacağı, sivil toplum örgütü, dernek, kuruluş temsilcileriyle görüşeceği. Başbakanın herhangi bir İngiliz siyasetçiyle görüşüp, görüşmeyeceğini daha bilmiyoruz.

Bildiğim ise Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın, Şubat ayında yeniden Londra’ya gelme hazırlığı içinde oluşu. Daha Londra’dayken basılan “start” düğmesi, Talat’ın Ana Muhalefet Partisi Lideri David Cameron ile görüşmesi için karşılıklı görüşme hazırlığında.

Malum bu sene hem KKTC’de, hem de Britanya’ya seçim senesi. Biri cumhurbaşkanlığı, diğeri genel seçimlere gidiyor. Nisan’da cumhurbaşkanlığı seçimi, adada devam eden ikili müzakerelerin geleceği açısından nasıl hayati önem taşıyorsa, 2010 Birleşik Krallık genel seçimleri de burası için hemen hemen aynı anlamda.
Evet, iki ayrı coğrafya… İki ayrı seçim. Son aylarda başkente gerek Türkiye’den, gerekse Kıbrıs’tan gelen politikacılar iktidarla olduğu kadar, ana muhalefetle de görüşme gayretindeler… 1997’den beri iktidardaki İşçi Partisi, Irak savaşı, ekonomik kriz nedeniyle son yıllarda epey yıprandı… Son kamuoyu yoklamalarında, iktidar, ana muhalefetin arkasında geliyor. Tony Blair’İn istifasıyla başbakan olan Gordon Brown, kendi partisi olmak üzere birçok kesimde ciddi şekilde eleştiriliyor…
Bir de hafta başında başlayan Irak Soruşturması, işin üstüne tuz-biber ekti… Gerçi Başbakan Brown, bu soruşturmaya ifade vermek için çağrılmadı.. Ancak Irak savaşına girme kararı alan eski Başbakan Tony Blair yakında bu soruşturmada, akla gelen tüm soruları yanıtlayacak… Bir bir anlatacak. Gerçi bu soruşturmadan ortaya bilinmeyen fazla bir şey çıkmayacak… Ancak yine oğullarını, babalarını, kocalarını kaybeden aileler, savaşa götüren sorumluların ağzından bazı şeyleri duyup, öğrenecek.

Bunları neden mi yazdım… İşçi Partisi genel seçimlere işte böylesine karamsar bir tabloyla giriyor. Daha seçim tarihi bile resmen açıklanmadı. Bugün Başbakan Brown, ilk resmi seçim kampanyası konuşmasını yaptı. Er geç Mayıs ayında genel seçim yapılacak. Şimdi tüm gözler, iktidara gelme şansı verilen ana muhalefet partisi Muhafazakarlar’da.

Bu nedenle, Talat’ın Cameron’la buluşması fazlasıyla önemli.. Talat’ın Londra’daki kurmayları, geçen aralıktan bu yana Muhafazakar Parti ile yakın temas halinde..
Aldığım bilgilere göre, Muhafazakar Parti Lideri David Cameron, Mehmet Ali Talat ile görüşmeyi kabul etti. Her iki yerde seçim yılı olduğu için zamanlama konusunda ayarlama yapılıyor.

Anladığım kadarıyla ,Şubat ayında bu buluşma Londra’da gerçekleşecek..
Cumhurbaşkanı Talat, Başbakan Gordon Brown’dan sonra, Ana Muhalefet Lideri David Cameron ile görüşmek üzere yeniden Londra yolunu tutacak. Cameron, Türk tezini ilk defa, birinci ağızdan dinleyecek. Talat ve Cameron buluşmasının önemi tahmin edeceğiniz gibi büyük. Özellikle Türk tarafı açısından. Londra-Lefkoşa trafiği bayağı hızlanacağa benziyor.
Bu haber 891 defa okunmuştur

:

:

:

: