Siyasi parti temsilcileri ‘Künye’de

Künye programının formatı gereği siyasi partilerle iç ve dış siyasi gelişmeleri her hafta farklı konuklarla tartışmaya sürdürüyorum.

Künye programının formatı gereği siyasi partilerle iç ve dış siyasi gelişmeleri her hafta farklı konuklarla tartışmaya sürdürüyorum. Bu hafta konuklarımız; UBP Girne milletvekili Nejdet Numan, CTP-BG Lefkoşa Milletvekili ve Meclis Başkan Yard. Mustafa Yektaoğlu, DP Girne Milletvekili Dr. Mehmet Tancer, ÖRP İskele Milletvekili Mustafa Gökmen, TDP Temsilcisi Av. Boysan Boyra…

NEJDET NUMAN;
ORAMS davası müzakereleri etkilemek halkın gözünü korkutmak amaçlı bir tezgahtır, altı yıldır devam eden bu dava niye bu son günlerde kararı açıklandı sorgulamak gerekir. Cumhurbaşkanı sn. Talat beş yıldır makamda oturuyor 2005 seçim öncesi halka “beni seçiniz bu sorunu üç ayda çözerim” sözünü verdi diye seçildi bu kadar zaman geçti yüzlerce görüşme oldu niye Kıbrıs sorununu çözemedi bizim merak ettiğimiz en önemli konudur. Sn. Talat niye çözemediğini halka anlatmak zorundadır, yoksa çekiniyor mu? Dostlarının yoldaşlarının anlaşma istemediğini ifşa etmekten. Biz UBP olarak esas anlaşma istemeyen tarafın Rum tarafı olduğunu her zaman söylüyoruz. Mal mülk meselesi BM parametreleri çerçevesinde ancak bir siyasi çözümden sonra çözülebilir, hukuk davaları ile daha da çıkmaz hale gelecek İngiliz mahkemesi gelsin de Oramsların evini yıksın bakalım ne olacak? UBP Dr. Eroğlu’nun cumhurbaşkanı olacağına kesin gözle bakıyor. Çünkü sn. Talat halka verdiği boş umudu gerçekleştiremedi.

MUSTAFA YEKTAOĞLU;
Orams davasının kararının müzakereler sürerken açıklanmasının tesadüf olmadığını düşünüyorum KKTC üzerine bir baskı yoğunlaştırılıyor, buradan şunu anlamamız gerekir ki Kıbrıs sorunu çözülmek zorundadır Sn. Talat bundan dolayıdır ki çok yoğun bir şekilde çalışmaktadır. CTP olarak mülkiyette ki sorunumuz uluslar arası hukuk mevzuatının dışında olmamız, KKTC’nin AB yasalarının dışında olması bize Orams davası gibi sorunları yaşatmaktadır bunları aşmanın yolu en kısa sürede Kıbrıs sorununu çözmektir. KKTC’nin mülkiyet rejiminin arkasındadır CTP araziler dağıtılırken haksızlıklar yapıldı ancak hayatın devamı için bu şarttı güneyden göçmen geldikten sonra aksi halde hayatımızın devamını sağlayamazdık. CTP koşulsuz Sn. Talat’ı desteklemektedir mülkiyet sorununun çözümünün tazminatlarla olmasında AB’de örnekler vardır yeter ki AB mevzuatına müdahil olalım.

MEHMET TANCER
DP bu Orams tezgahına inanmamıştır bu davalarla Kıbrıs sorununu çözmek imkansızdır. Müzakereler devam etmeli ancak nereye kadar hep taviz veren kesim biz oluyoruz, bizimde benzer davalar açmamız gerekir güneyde kalan ve değerli on binlerce dönüm arazimiz var ve Rumlar da AB yasalarını kullanarak istimlak ediyorlar. Bizim Orams davasında Rum mahkemelerine müdahil olmamamız gerekirdi çünkü yıkılan KC’nin mahkemeleri meşru değildir. KC anayasası bunu emrediyor. İngiliz mahkemesinin Oramsların evini nasıl yıkacağını doğrusu merak ediyorum 1948 yıllarında o zamanki İngiliz idaresi binlerce dönüm Türk arazisini Rumların adına haksızca geçirmiştir, defalarca söylememize karşın kimse ilgilenmiyor sn Talat’a çok çağrıda bulundum ancak ilgi görmedim. KKTC verdiği koçanlara sahip çıkmalı ve işlemlerini devam ettirmeli. DP’nin Cumhurbaşkanlığı için çalışmaları sürüyor üçüncü bir adayda çıkabilir.

MUSTAFA GÖKMEN
Orams davası ile halkın direncini kırmaya çalışıyorlar. 1977-79 doruk anlaşmalarına göre mal mülk sorunu siyasi bir çözümden sonra halledilecektir diye anlaşıldı şimdi ne oluyor Rumların haksız yere AB üyeliğine alınmaları neticesinde böyle bir yola başvurdular, ancak bu konuda bizim liderliğimizde de hatalar vardır bu gelişmelerden sonra sn TALAT tepki koymalı idi 1995 DP-CTP hükümetinde ben kabinede görevde bulunuyordum ve İtem Yasası ile koçanlar dağıttık bu gün geç bile kaldığımızı düşünüyorum koçanları vermemiş olsaydık hayat bile gelişemezdi KKTC’de yaşam hakkı nasıl olacaktı herkes iki kez düşünmeli. Şimdiki hükümet koçanların arkasında durmalı ve ilk önce kendi halkına ve sonra da yabancı yatırımcıya güven vermeli ben AB’nin karşısında olmamakla birlikte her şey AB değildir diye düşünüyorum. Cumhurbaşkanlığı seçiminde kazanmak için yola çıkılır ancak bu seçimde iki adayın yarışacağı nettir Sn. Eroğlu ve Sn. Talat yarışacak halk kendisine yakın olacak bu iki adaydan birisini çoğunlukta destekleyecek.

BOYSAN BOYRA
TDP her zaman için çözümden yana bir siyaset izliyor, eğer Kıbrıs sorunu bir an önce çözüme ulaşmaz ise bu tür davalar artarak gelecek ve o zaman KKTC’de hayat durma noktasına gelecek. Bir kez daha biz haklı çıktık ki sorunu çözmemek her zaman aleyhimizedir, onun için sn Talat daha da istekli ve mantıklı olmalıdır sorunu çözmek için uğraşmalı ve bizlerden de destek almalı. Koçan vermek korkunç hatalı bir uygulama oldu onun sorunlarını daha çok yaşayacağız Rumlar koçan vermedi ve AB yasalarını da ihlal etmediler. Koçan vermeye derhal son verilmeli. TDP cumhurbaşkanlık seçimi için adaylık çalışmalarını sürdürüyor, sorunu ciddiyetle çözecek bir aday istiyoruz çünkü Kıbrıs ta çözüm olmasa normalleşmede olmaz.
Bu haber 713 defa okunmuştur

:

:

:

: