Anasayfa Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle   |   Bize Ulaşın   |   Künye                  

Anasayfa Haber Politika Ekonomi Dünya Spor Magazin Yazarlar Arşiv Reklam Seri İlan E-Gazete
Arama  
EKONOMİ

KIBHAS’a öfke artıyor

   
         

Paylaş
Kurulduğu günden beridir birçok eleştiri ve şikayetlerin hedefinde olan KIBHAS, Taksicilerden sonra otobüsçülerinde tepkisini almaya başladı.

Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (KAR-İŞ)’ne Ercan’dan yolcuların taşınması için verilen izini daha sonraları KAR-İŞ yöneticilerinden İbrahim Bicen, Ali Göçmen, Aziz Gece, Uğur Solyalı ve KAR-İŞ Başkanı Fuat Topaloğlu’nun kurdukları KIBHAS isimli şirketle Ercan Hava Limanı’ndan Lefkoşa, Mağusa, Güzelyurt ve Girne’ye yolcu taşıması öngörülen KIBHAS, kurulduğu günden beridir taksicilerle ve üniversitelerle sürekli tartışmalar yaşamakta.

Geçtiğimiz günlerde Taksicilerin Başbakan Derviş Eroğlu’na gidip şikâyetlerinin ardından KIBHAS yetkilileri de Başbakan’a gidip şikâyetlerin asılsız olduğunu belirtmişti. KIBHAS Direktörü Aziz Gece Başbakan’a, KIBHAS kurulduğundan beri taksicilerin şikâyetlerinin dinmediğini, kendilerinin de bu konuda rahatsızlık duymakta olduklarını belirtmişti.

KIBHAS’ın daha fazla öğrenci ve askere hizmet vermekte olduğunu ifade eden Gece, araçlarının “adresten adrese” gitmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını söylediği ziyaretin hemen ardından Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihalesine girerek bu ihaleyi alan KIBHAS, şimdi de Askeri Personel’i kışlalardan Ercan’a taşımaya başladı.

OTOBÜSÇÜLER İSYANDA

Bu durum üzerine Taşımacılık izinlerinin sadece şehir merkezlerinden Ercan’a olan KIBHAS’ın Kışlalardan da Askeri Personel taşıması diğer otobüs firmalarını da ayaklandırdı.

Arzum Seyahat Direktörü Mustafa Baheaddin Karaca Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, KIBHAS’ın yasal olmayan bu taşımacılık hizmetinin ileride Turizm ve Okullardan Öğrenci taşımacılığına kadar gideceğini ve Otobüsçülerin haklarını aramakla yükümlü KAR-İŞ yöneticilerinin kendi firmaları için diğer tüm Otobüs Firmalarının haklarını gasp ettiğini vurgulayarak, KIBHAS’a artık bir dur demek gerektiğini aksi takdirde ülkede taşımacılıkla uğraşan herkesin büyük zararlara uğrayarak iflasın eşiğine geleceğini ve bu tür eylemlerle tüm otobüs firmalarının tepkisini çeken KIBHAS ve KAR-İŞ yöneticilerinin derhal KAR-İŞ yönetiminden istifa etmeleri gerektiğini belirtti.

UYGULANAN FİYATLAR YASAL SINIRIN ÜZERİNDE

Baheaddin ayrıca KIBHAS’ın Lefkoşa Ercan hattında 7 TL, diğer Hatlarda ise 10 TL’ye yolcu taşıdığını bununda yasal olmadığını belirtti. 15 Eylül 2008 tarihinde yürürlüğe giren ve halen yürürlükte olan Otobüs ve Minibüs Yolcu Taşıma Tarifesi’ne göre devletin açıkladığı azami fiyatların Lefkoşa – Ercan hattında 4.69 TL, Mağusa – Ercan Hattı için 6.49 TL ve Girne – Ercan hattı için ise 5.66 TL olduğunu bu ücretlerin üzerinde ücret talep etmenin de yasal olmadığını kaydetti. Baheaddin ayrıca bu yüksek fiyatlarla yolcu taşıyan KIBHAS’ın nasıl oluyorsa 6 duraktan yolcu alarak Ercan seferi yapacak 22 kişilik bir minibüs için sefer başına 27 TL den fiyat vererek ihale kazandığını ve madem ki 27 TL koca Minibüs için yeterli oluyorsa vatandaştan kişi başına bu rakamları almalarını da anlayamadığını belirtti.

Mustafa Baheaddin ayrıca geçtiğimiz günlerde KIBHAS Yetkililerinin Başbakan Eroğlu’nu ziyareti sırasında Başbakan’ın söylediği; “KIBHAS’ın verdiği sözlere güveniyoruz ancak sözlerin yerine gelmemesi halinde hükümet olarak tedbir almak zorunda kalacağız” dediğini de hatırlatarak Başbakan’a güvendiklerini ve hükümetin derhal gereğini yapmasını talep etti.
  Haber tarihi 15.03.2010                  Bu haber 261 defa okunmuştur

Yorum Yaz Yazdır

 YORUMLAR
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Star Kıbrıs veya starkibris.net sorumlu tutulamaz.
KIBHAS BİZİMDİR
KIBHAS gibi ulvi bir kuruluş birilerinin tekerine çomak sokuyor dolandırıcı taksiciler adaya gelen insanları sömürüyorlar ölü soyucu gibi ne alırsak kar mantığı var lütfen böyle saygıdeğer bir kuruluşa sahip çıkalım yoksa ortam böyle akbabalara kalır ve gelen ziyaretçiler pişman olur ve kalitesizlik başgösterir
ahmet  lefkoşa   17.06.2010
meyve veren ağaç taşlanır
büyük metropollerin hepsinde havaalanı servisleri var olmalı da. uçaktan inen her öğrenciye avcı misali atladınız. yedirebildiğinize de 90-100 giydirdiniz. yetmedi mi bugüne kadar kazandığınız paralar aldığınız mersolar. öğrenci adası olmaya aday kıbrısda öğrenci cebine göre bir tane bişey yok arkadaş.. olanı da taşlıyorlar. devam edin bakalım eğitim biterse geriye ne kalıcak acaba..
öğrenci  girne   16.03.2010
YILLARDIR ADAYA GELEN İNSANLARI İNEK YERİNE KOYARAK SAĞAN TAKSİCİ ZİHNİYETİ ŞAPKAYI ÖNÜNE KOYUP İYİCE DÜŞÜNSÜNLER BAKALIM CENNET ADA İÇİN GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ ÇOK HARİKA BİR UYGULAMA KIBHAS TURİZİM ŞİRKETİNİN OLUŞTURULMASI İZİN VERENLERİ VE BÖYLE DEĞERLİ BİR UYGULAMAYI HİZMETE KOYANLARI KUTLUYORUM.BU VE BENZERİ ATILIMLARINIZLA ADAMIZA KOYACAĞINIZ KATKI VE DEĞER BİN KAT DAHA ARTACAKTIR. TEBRİKLER KIBHAS
SEDAT  LEFKOŞA   16.03.2010
Yazık Günah
Taksiler benzin fiyatlarının pek çok ülkenin altında olduğu KKTC'de 10 liralık benzin yaktıkları yerlere 70-80 TL fiyat talep ederlerse biz öğrencilerde bütçemize en uygun olanını yani Kıb Has'ı tercih ederiz. Rekabet doğru bir şekilde yapılırsa avantaja dönüştürülebilir. Taksilerde fiyatları aşağıya çeksinler ve insanları aptal yerine koymaktan vazgeçsinler ki bizde onları tercih edelim
Seln  Girne   15.03.2010
KıbHas'ın verdiği sözleri ve de fiyat politikası hakkında bilgim yok ama taksi fiyatlarıyla karşılaştırdığınızda taksi parasını Kıbhas'a verdiğinizde en az 5 kere Ercan'a gitmiş oluyorsunuz.Bir öğrenci içinde Kıbhas en iyi alternatifdir....
Ünal  G.mağusa   15.03.2010


Bugün Yazan Yazarlar

Editörden
Vatandaşın söyledikleri
Seval Oyaltan
Geciken Toplantı Ankara’da…

Diğer Yazarlar

Erçin Şahmaran
“İkametgâh belgelerinin dörtte üçü borç için”
Gözde Bekir
Elektrik konusunda farklı sesler yükseliyor
Okan Veli Şafaklı
Benzin fiyatında dünya ortalamasının üzerinde, Avrupa’nın ise altındayız
Mihrişah Safa
Ayfer Orhan destek bekliyor
Dr. Mustafa Ertanın
KKTC’de 2015’ in çözülemeyen kodları
Yusuf Kanlı
Deliliğin tarifi nedir?
Erkan Eğmez
Davos’da bir ilk
Fahriye Özay
Trodos Dağları
Ayşe Tural
Yaşama çağrı...
Yalçın Cemal
Bayram haftası mandal tahtası
Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel
Horoz ve Tilki
Teoman Turan
Taciz için yasal düzenleme gerekiyor
Özcan Özcanhan
Özlü müzakereler başlatılmış
Hakkı Şener
Beş soru üç durak
Nihan B. Yücel
Cumartesi günü güzel başladı
Vedat Yorucu
Polonya, kaya gazı yatırımlarına teşvik veriyor
Emete Gözügüzelli
Uluslararası hukuka göre “Garantiler Çağdışı ve Geçersiz” olabilir mi?
Tansel Fikri
Kıbrıs'ta 'Federal çözüm' ambalajlı Helen egemenliği. Baskın referanduma dikkat !!!
Mehmet Hacıarif
Veda yazısı yazmak her zaman zordur…
Niyazi Ergülen
Yüreğimiz kan ağladı
Serkan Güzel
Gerçekler yalancıdır sakın inanma!
Metin Silman
Barış Harekatı’nın 40. yılında... O günlere nasıl gelindi XVII
Yeşim Öztopraktan
Beşparmaklar Bakanlığı
Konuk Yazar
Modernleştikçe risk artıyor
Ekrem Günaydın
ABD seçimleri ve Johnson
Emir Abdurrahman Bulut
Nereye gidiyoruz
Serdar ARAPOĞLU
Güllerin bakımı ve budanması
Halit ÇELİKBUDAK
Müzik devrimi ve Paul Hindemith
Kemal OKTAR
Zordur KKTC ‘de milletvekili olmak
Oğuz Köse
Oğlumun askere gitmesini istiyorum !!!!
Emekli Yüksek Mahkeme Başkanı Taner Erginel
KKTC Yargısı (7)
Yrd. Doç. Dr.Ozan Örmeci
Küreselleşmeye Yönelik Tepkiler: İçe Kapanmacılık mı, Küresel Muhalefet mi?
Uygar Yalçın
Milleti oyalamayın
Oğuzhan Hasipoğlu
BM’nin ‘Bireylerin 1974 öncesi mülk hakkı tanındı’ açıklaması ve Kıbrıs Türk tarafının Mülkiyet başlığı altındaki pozisyon belirsizliği! (2)
Nazmi Pınar
Yumurtasını satan kadınlar ve tüp bebek merkezlerinin denetimsizliği!
Nupelda Karabuğday
Kadına Yönelik Şiddet!
Kaan KUTLAY
2016 beklentileri
Ayhan ŞAHMARAN
Efsaneler ve turizm


ANKET

2016 çözüm yılı olur mu?
Evet (% 14)
Hayır (% 84)
Fikrim yok (% 1)
Diğer Anketler