Seçimlere renk mi gölge mi

Ben geçen haftaki köşemde iki kutuplu bir seçim olacağını yazımda belirtmiştim, ancak Erturuloğlu beni adaylığı ile şaşırttı çünkü Başbakan Eroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığında imzası var.

Ben geçen haftaki köşemde iki kutuplu bir seçim olacağını yazımda belirtmiştim, ancak Erturuloğlu beni adaylığı ile şaşırttı çünkü Başbakan Eroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığında imzası var. Peki o bir aylık süre içerisinde neler değişti ki kazanmayacağını bildiği halde adaylığını açıkladı yoksa birileri sahsı için piyon aday olduğunu söylemesi kendini rahatsız etmeyecek mi zaman içerisinde gelişmeleri göreceğiz. Diğer adayları değerlendirdiğimiz zaman seçim yasasına göre kurallara uygun her KKTC vatandaşı aday olabilir, bir engel yok ancak o makamı kazanmak ve halka hizmet için belli bir siyasi gücün ve demokrasinin şartı olan siyasi partilerin desteği şart. Talat her ne kadar bağımsız olduğunu da iddia etse bile CTP’nin desteğini almıştır diğer adaylardan da sn Zeki Beşiktepeli de herhalde BKP’nin desteğini alacak Beşiktepeli’nin ortaya koyacağı görüşleri doğrusu çok merak ediyorum, çünkü benim konuğum olduğu bir programda Rum tarafının anlaşmaya isteksiz olduğunu söylemişti ve KKTC’nin önünün açık olduğunu yaşam hakkı ile mülkiyet hakkının birlikte değerlendirilmesi gerektiğini söyledi ve 77-79 doruk anlaşmalarına atıfta bulunmuştu. Sn Ertuğruloğlu hangi görüşün desteğini alacağını doğrusu merak ediyorum bazı gazetecilere göre soldan da oy alacağını iddia ediyorlar o zaman sn TALAT zora girmez mi. Asker kökenli sn TÜMKAN IN adaylığı da gerçekten ilginç olmuştur, kazanma iddiası olmasa bile görüşlerinin bir renk katacağını düşünüyorum. Ve diğer üç aday tümüne de başarılar dilerim anayasal haklarını kullanıp aday oldular halka bir seçenek sunmaktalar.
Ancak KKTC halkı 19 Nisan erken seçimlerinde ülkede özellikle ulusal sorun olan Kıbrıs konusun da fikir değişikliğini sandığa da yansıtmıştır. Bu gün mecliste bulunan partilerimizden özellikle DP ve ÖRP Kıbrıs sorununun çözümündeki sn Talat’ın adımlarından rahatsız özellikle de çapraz oy sistemini asla kabul etmiyorlar. TDP sn Talat’ın çok yavaş hareket ettiğinden şikâyetçi ancak sn Çakıcı söylemlerinde Hristofyas’ın da isteksiz olduğunu kabul ediyor. %20 ye yakın oyu bulunan DP VE ÖRP partileri belirleyici olacağa benzer. Ancak değerli okurlar ben halkımızın bu seçimleri bir referandum gibi değerlendirip, varoluş mücadelesinde dünyanın güdümünde mi yoksa KKTC halkının haklarının korunması ve geleceğe güvenle bakacak bir anlaşmayı yaratacak olan lidere mi destek vereceğinin kararını herhangi bir baskı altında kalmadan hür iradesi ile karar verecek.
Ankara güzel Ankara biz KKTC de sizlerin bizlere eşit uzaklıkta olduğunuzu biliyoruz ve Doğu Akdeniz’de Türk dengesinin korunmasında yolun Kıbrıs’tan geçtiğini de çok iyi bildiğimiz içindir ki Kıbrıs sorununun Türk milletinin bir meselsi olduğunu ve ortak görüşte çözümlenmesi gerektiğini de savunuyoruz. Bu konu bu kadar ciddi iken, AB Rumları gayri hukuki üye yapmışken nasıl olurda buralarda bizler başta AB ve diğerleri tarafından suçlanıyoruz.
Bu seçimler gerçekten çok hassas bir dönemde gerçekleştiriliyor ve geleceğin şekillenmesi gündemde iken bu şekilde küçük parti hesapları içinde olanlar adına da üzülüyorum, ve bu seçimin yinede sn Eroğlu ve sn Talat arasında geçeceği hakkında ısrar ediyorum, zaman beni haklı çıkaracak.
Bu haber 837 defa okunmuştur

:

:

:

: