Kararı taban verecek

18 Nisan’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylardan sonra, siyasi partilerinde tavrı belirlenmeye başladı.
18 Nisan’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylardan sonra, siyasi partilerinde tavrı belirlenmeye başladı. Siyasi partiler, çizgilerine göre duruşlarını ve saflarını netleştiriyor. Sağ ideolojiyi benimsemiş siyasi partiler, sağ kesimden gelen adayları desteklerken, sol ideolojiyi benimseyen partilerde, sol kesimden gelen adayları destekleme kararı aldılar.
Cumhurbaşkanlığı makamına, aday olan, Başbakan Eroğlu’na sağ kesimden önemli bir destek var. Daha önce Eroğlu’na desteğini açıklayan MAP’ tan sonra HİS parti de Sayın Başbakan’a Cumhurbaşkanı seçilmesi için destek verecek.
Cumhurbaşkanlığı sarayına gitmek için yola çıkan yedi aday var. Kıbrıs Türk Halkı bu yedi isim içinden tercihini yapacak. Zaman 18 Nisan’a doğru hızla giderken, özellikle iki aday ön plana çıkıyor. Ön plana çıkan iki aday doğal olarak, Cumhurbaşkanı Sayın Talat ve Başbakan Sayın Eroğlu. UBP’den ayrılmayı göze alarak aday olan, Sayın Tahsin Ertuğruloğlu beklentilerin aksine istediği düzeyde bir destek şu ana kadar görmedi dersem herhalde abartmış olmam. Başbakan Derviş Eroğlu’na destek belirten siyasi partilerden biri de Demokrat Parti.
Sayın Eroğlu, DP’nin desteğini alarak önemli bir avantajı da lehine çevirmiş oldu. Şimdi merak edilen ÖRP’nin tavrı. Kendi şahsi fikrimi sizlerle paylaşacak olursam, benim beklentim, ÖRP’nin Tahsin Ertuğruloğlu’na destek vermesidir. Demokrat Parti, Sayın
Eroğlu’na destek verirken Haziran 2010 yerel seçimleri sonrasına kadar her hangi bir koalisyon oluşumuna taraf olmama kararını da aldı. Alınan bu karar bir pazarlık, spekülasyonunun önünü de almış oldu. Demokrat Parti’nin yetkili kurullarında alınmış olan bu karar Cumhurbaşkanlığı seçimine direkt etki edecek öneme sahiptir. Çünkü Sayın Tahsin Ertuğruloğlu’nun adaylığının, Sayın Talat’a avantaj sağlayacağı bir gerçekti. Sayın
Eroğlu, Sayın Ertuğruloğlu’nun adaylığı ile UBP tabanında kaybetmesi olası olan oy potansiyelini, DP’nin desteği ile telafi edebilecek. Ve bu durumda da Sayın
Talat’la eşit bir zeminde yarışacak. Bu noktada tabii ki son sözü Demokrat Parti tabanı söyleyecek. Demokrat Partinin istikrarlı, her seçimde standart olan oy oranı tam anlamıyla, Sayın Eroğlu’nu desteklerse bu çok önemli bir avantajdır.
Geçtiğimiz cumartesi günü, Kanal “T” de sevgili Harun Denizkan ve Boysan Boyra’nın birlikte sundukları “GAK TV” Programında da konu Cumhurbaşkanlığı seçimi idi.
Programın konukları gazeteci yazar Sayın Zübeyir Ağaoğlu ve Sayın Derviş Doğa idi. Program akışı içinde çok önemli görüşler yorumlar yanında canlı telefon bağlantıları ile de gündemin nabzı tutulmaya çalışıldı. Konu Demokrat Parti’nin Sayın Eroğlu’na destek vermesinde iken, Sayın Ağaoğlu’nun bazı sözleri oldukça dikkat çekici idi.
Sayın Zübeyir Ağaoğlu, Demokrat Parti’nin Sayın Eroğlu’na desteğinin nedenlerinden birinin de AKP hükümetine mesaj vermek olabileceğini söyledi. Şahsen ben, Sayın Serdar Denktaş’ın böyle bir düşüncede olabileceğine ihtimal vermiyorum. Serdar Bey siyasi kariyerinin en olgun dönemindedir. 19 Nisan genel seçim sürecinde de Demokrat Parti ve Sayın Serdar Denktaş en olumlu, en kabul edilebilir projeleri toplumun bilgisine sunan siyasi renkti. Sayın Eroğlu’na verilen destek içinde mutlaka önemli sebepleri vardır. Ama yazımın içinde de söylediğim gibi bunun kararını DP tabanı verecek.
Bu haber 629 defa okunmuştur

:

:

:

: