HER ANNE BABANIN KABUSU

Bir hafta önceydi.. TV ekranlarına ve gazete sayfalarında yer alan iki güler yüzlü gencin adını daha önce hiç duymadığım uyuşturucudan ölümüyle ilgili haberini dehşetle okuyordum...
Bir hafta önceydi.. TV ekranlarına ve gazete sayfalarında yer alan iki güler yüzlü gencin adını daha önce hiç duymadığım uyuşturucudan ölümüyle ilgili haberini dehşetle okuyordum...
“Meow meow” yani miyav miyav’dı bu öldürücü uyuşturucunun adı..
Veya tıp dilinde bilinen adıyla “mepherdrone”..
Bitkiden elde edilen bir tür sentetik uyuşturucu olan miyav miyav, fiyatının ucuzluğu nedeniyle son yıllarda gençler arasında ekstasy ve kokainin yerini almıştı..
Eroin, ekstasy ve kokain İngiltere’de A sınıfı uyuşturucu sayılıyordu.. Ve kullanımı, dağıtımı, satışı kanunlarla yasaklanmıştı..
Uyuşturucuyla mücadele ne kadar fazla olursa olsun, mutlaka her dönemde gençler arasında uyuşturucu alışkanlığı ne yazık ki salgın..
Salgın olmakla kalsa , ölümlerle sonuçlanan o kadar çok trajik olay meydana geliyor ki.. Anne-baba olarak konuya ilgisiz kalmamız zor..
Bir yerde hala eğitime devam eden çocuklarım olmadığı için kendimi şanslı hissediyorum.
Zannetmeyin uyuşturucu okulla sınırlı.. Ancak çocukların ne yazık ki ilk uyuşturucuyla tanıştıkları yerlerlerden biri de okul kapıları..
Hele arkadaşlarından kullanan varsa yandınız..
İngiltere’de birkaç yıl önce yapılan bir araştırma, uyuşturucunun ilkokullara kadar indiğini ve hemen hemen her okulun bu korkunç ölümcül tuzağın pençesine düştüğünü gösteriyordu..

Evet adı neden miyav miyav konmuş bilmiyorum ancak, bu son uyuşturucunun aynı partide canını aldığı 19 yaşındaki Nicholas Smith ve 18 yaşındaki Louis Wainwright’ın ölümüyle gözler bu ölümcül ilaca çevrildi..
Miyav miyav aslında tıbbın elinde, şifa dağıtmak için kullanılan bir madde..
Ancak, diğer uyuşturucular gibi yanlış ellere düşünce, şifa dağıtmak yerine , hayat alması işten değil..
İngiltere Hükümetinin bu ilacı tamamen yasaklanması ve C sınıfı uyuşturucu ilan etmesi için her taraftan baskılar başladı..
Olayın boyutları öyle korkunç ki.. Konu , iki gencin miyav miyav’ı kullandıktan sonra ölümüyle gün ışığına çıkmaya başladı..
Gramı 10 sterline satılan bu ilaç, oldukça bağımlılık yaratıcı.. Ve kullanıldıktan sonra hemen alışkanlık ortaya çıkıyor..
11 yaşındaki ilkokul öğrencilerinin, daha genç yaştaki arkadaşlarına bunu sattığı biliniyor..
Cambridge Üniversitesinde yapılan araştırmanın sonucu daha da vahim..
Öğrencilerin yaptığı bu araştırma, dünyanın en ünlü eğitim kurumlarından Cambridge’de yüzde 8 öğrencinin bunu denediğini, öğrenci barlarına takılanların da yüzde 25’nin “miyav”ladığını ortaya koydu..
Bu uyuşturucunun kullanımı bugüne kadar kanunun elinden kaçtı.. Çünkü şimdiye kadar miyav miyav, “kanun”lara aykırı görülmüyordu.. Hala da kanunsuz değil.. İki gencin aynı anda ölümü, bu uyuşturucunun verebileceği tehlikenin boyutlarını da tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi..
Ve alarm zilleri de çalmaya başladı..
Şimdi bunun sadece yasaklanması gündemde değil.. Birleşik Krallık Uyuşturucu Politika Komisyonu, mephedrone gibi ölümcül maddelerin “ X “ kategorisine alınmasını tartışıyor..
Uyuşturucuyla mücadele sadece Batı ülkelerine ait değil.. Her yerde, her köşede, barlarda, eğlence yerlerinde, okullarda bile hayatımızın içinde.. Saç teli kadar yakınımızda..
Miyav miyav’ın adını ben ilk kez duyuyorum.. Umarım bir daha ne duyar, ne de ondan yaşamını kaybedenleri okurum..
Milyarlarca dolarlık , uçsuz bucaksız bir sanayi uyuşturucu trafiği..
Her sene Kolombiya’dan Afganistan’a yüzlerce trafiğe karışan kişi, kokain, eroin gibi ölümcül beyaz zehiri yaşadığımız yerlere taşıyor.. Çocukları, gençleri zehirliyor..
Silah ticaretinden daha da tehlikeli bir iş.. Binlerce kişi, her ülkede buna karşı mücadele veriyor..
Gençlerin bu yola bulaşmaması, uyuşturucunun pençesine düşmemesinde en büyük rol, devlet kontrolü dışında ailelere düşüyor..
Lütfen gözümüzü açalım.. Ve her anne-babanın en korkunç kabusu olan uyuşturucu tuzağına, çocuklarımızın düşmemesi için elimizden ne geliyorsa yapalım..
Bu haber 513 defa okunmuştur

:

:

:

: