BRTK

Bir ülke vatandaşları için en önemli özgürlük nedir? Tabi ki en başta, sesini duyurabilmek ve özgürce haber almak. Haber alırken tarafsızlık ve çok seslilik, ilk öncelikli haklardandır.
Bir ülke vatandaşları için en önemli özgürlük nedir? Tabi ki en başta, sesini duyurabilmek ve özgürce haber almak. Haber alırken tarafsızlık ve çok seslilik, ilk öncelikli haklardandır. Bayrak Radyo Televizyon Kurumu, Kıbrıs Türkünün varoluşunda ve bu günlere gelişinde bir mihenk taşıdır. BRTK, çok zor ve karanlık yıllarda, Kıbrıs Türkünün dünyayla bağlantısı, cephelerde mücadele eden mücahidin de moral kaynağı idi.
İlk zamanlar bir garaj içerisinde ve sadece 250 metre yayın alanına sahip, Bayrak
Radyosu bu gün televizyon kanallarını da bünyesinde barındıran binlerce çalışanı olan dev bir kurumdur. Bayrak Radyo Televizyon Kurumu, uluslararası alanda ülkemizden daha fazla tanınıyor desem herhalde bana hak verirsiniz. Her iktidar döneminde en çok tartışılan kurumlardan biridir BRTK. Sebep yayınları. Hükümet erkini elinde bulunduran her siyasi parti, BRTK’yı propaganda aracı olarak kullanmakla suçlandı. Yanlı yayınlar yapıldığı ağırlıklı olarak hükümet edenlerin haberlerini yayınladığı gerekçesi ile BRTK her dönemde gündemde oldu.
Düzelteceğiz, BRTK’yı objektif, tarafsız bir kurum haline getireceğiz diyen her siyasi renk bunu başaramadı. Önce yönetimi değiştirildi sonra yayınları.
Kıbrıs Türk toplumunun en büyük övünç kaynağı ve resmi sesi BRTK, bu kadar basit ve ucuz harcanmamalı. Dün bir vesile BRTK’ya yolum düştü. Kurum girişinde, kalabalık bir topluluk eylemde, giriş çıkış polis kontrolünde sağlanıyor. Bu görüntüden sonra, ilk aklıma gelen böyle bir görüntünün bu kurumun saygınlığına yakışmadığı oldu. Bu görüntünün sebebi ne olursa olsun benim düşüncem tek kelimeyle şudur “Yazık”. Birtakım yanlışlar vardır ki bu yanlışların hiçbir açıklaması olamaz, hele söz konusu devletin yayın kurumuysa. Ama bu yanlışlığı herkes düzeltme yoluna gitmeli, sadece muhalif dönemlerde ve seçim arifesinde değil. BRTK kimsenin babasının mirası değildir. BRTK bu toplumun malıdır. Yanlı yanlış yayın yapan birçok kurum vardır. Hemen hemen tüm gazeteler ve görsel yayın yapan tüm kurumlar bir siyasi partinin yayın organı gibi davranmaktadır. Bunlarda sorgulanmalıdır. Ve işin özü dönüp dolaşıp, basının tarafsızlığına geliyor. Unutulmamalıdır ki kişiler gelip geçicidir. Fakat Kurumlar her daim ayakta olacaktır. Bizim BRTK’ya da diğer basın kurumlarını da ihtiyacımız vardır. Bu noktada herkes kendine sormalı hata nerde?
Bu haber 627 defa okunmuştur

:

:

:

: