Ankara’dan gelen mesaj

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yaklaşık üç hafta kaldı adaylar TV programlarında kendilerini anlatmaya çalışıyorlar, seçildikleri takdirde özellikle Kıbrıs sorununa nasıl çözüm bulacaklarını anlatıyor da anlatıyorlar seçim bu ya bu gün anlatalım, halkı yanımıza çekelim seçilene kadar seçildikten sonrada bildiğimizi yine okumaya devam ederiz. Geçmiş tecrübeler bize bunları anımsatıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yaklaşık üç hafta kaldı adaylar TV programlarında kendilerini anlatmaya çalışıyorlar, seçildikleri takdirde özellikle Kıbrıs sorununa nasıl çözüm bulacaklarını anlatıyor da anlatıyorlar seçim bu ya bu gün anlatalım, halkı yanımıza çekelim seçilene kadar seçildikten sonrada bildiğimizi yine okumaya devam ederiz. Geçmiş tecrübeler bize bunları anımsatıyor.
Ancak seçimlere yönelik en çarpıcı söylemler benim için Ankara’dan mesaj var söylemi bunu bazı adaylar kullandı ve bazı yazarlarda kimi adaylar için lehte ve aleyhte kullanıyorlar. Tabi ki onaylamam asla düşünülemez, geçenlerde bir yazarımız mesaj belli dedi sn Eroğlu değil sn TALAT işaret edildi diye yazdı. Birçok TV programların siyasi tartışmaların da buna benzer mesajlar verilmeye çalışılıyor ve ciddi yanlış yapılıyor.
Neden mi başta AB olmak üzere dünyadan Kıbrıs’a ilgisi olan birçok devlet bizim seçimlerimizi takip ediyor. Ya biz bağımsız bir devletiz ya da yanlış mesajlarla anavatanımız Türkiye’yi de zora sokacak anlam içeren politikalar geliştiriyoruz, Rum tarafı ve Hristofyas bu söylemlere kayıtsız mı kalıyor zannediyorsunuz söyledikleri şu KKTC asılında bağımsız bir devlet değildir TC’nin bir alt yönetimidir yıllardır bunu bu şekilde söylüyorlar ve Dünyayı bu şekilde etkilemeye çalışıyorlar. Ancak bir iş becerdiğini zannedenler davaya zarar vermiyorlar mı? Bunu çok iyi düşünmek gerekir çünkü ileride üretilecek politikalara zarar veriyoruz.
Aslında en sade ve akılcı mesajı TC hükümet bakanı ve Kıbrıs’tan sorumlu bakan Sn Cemil Çiçek vermiştir Kıbrıs’ta TC Hükümetinin projeleri vardır. Biz seçimi kazanan cumhurbaşkanı ile yolumuza devam edeceğiz dedi ve konuyu kapattı. Bu dava yalnızca siyasilerin davası değildir. Bu dava Türk Milletinin davasıdır. Olması gereken de bu değil mi? Niye boş yere seçimleri Rum tarafının eline malzeme verelim, ne mi diyecekler Sn Talat’a her defasında biz Ankara’yı muhatap alıyoruz bu konuda tam yetkili değilsin diyorlar bunları Hristofyas hem AB ziyaretlerinde söylüyor hem de ABD’de. Ben bunları RUM medyasında çok dinledim onun için medyanın önünde konuşup yazanlar çok daha sorumlu olmaları gerektiğini düşünüyorum.
Kıbrıs Türk halkının özgür ve bağımsız iradesi değil mi önemli olan bu strateji değil mi eğer kalıcı bir anlaşmaya varmaz ise görüşmeler o zaman biz de KKTC halkı olarak haklarımızı Dünya’dan talep edeceğiz, burada da önemli olan KKTC’nin Anavatan Türkiye ile sıkı bir işbirliği halinde bulunan ikinci bir Türk devleti imajıdır, esas olan da buna dikkat etmektir.
Sürekli Ankara’dan mesaj var demek biraz hakaret olmuyor mu KKTC halkına? Biz ki Ankara yoluna ölmeyi bile göze alırız! Vazgeçsinler çünkü bu bağlar 5-10 senelik bağlar değil asırlık ve çok öncesi bağlarla bağlandık anavatana soyumuz, kanımız, ırkımız oradan gelmiyor mu ayrım yapmak kimin hakkı? Bu dava biz yokken de vardı bizden sonra da olacak çünkü adil kalıcı yaşayabilir bir anlaşmayı bu zaman da mümkün görmüyorum. Esas olan bir şey daha var ki bence en önemlisi doğu Akdeniz de bozulmak istenen Türk dengesi işte gözlerimizi biraz da bu yöne çevirmenin gelecek açısından önemi var. Gelecek nesillere yaşayabilecekleri bir vatan bırakmak boynumuzun borcu değil mi bizlere de bu vatan emanet edilmedi mi?
O zaman seçimler demokrasinin gereği biri kaybeder birisi kazanır ancak mücadele dik duruş ile devam eder zamanı iyi kullanmak ve kendinizi doğru anlatmak için konjektür çok önemlidir. Onun için bu önümüzdeki beş yıl geçen beş yıldan çok daha önemlidir, federasyon çözüm şeklini benimsemeyen Rum halkı Sn Talat’ı gerçekten zora soktu. Çünkü Sn Talat çözüme inanmıştı. Ancak gelişmeler beklediği gibi olmuyor. Sn Eroğlu hükümetinin gelişi bile bir değişimin habercisi idi, benim temennim seçim sonrası KKTC’nin kazanmasıdır.
Bu haber 887 defa okunmuştur

:

:

:

: