Prens Charles’ın evliliği gayri meşru mu?

Dünyanın bir numaralı kraliyet ailesi dendiğinde akla ilk Buckingham Sarayı ve içinde yaşayan Kraliçe 2. Elizabeth gelir..
Dünyanın bir numaralı kraliyet ailesi dendiğinde akla ilk Buckingham Sarayı ve içinde yaşayan Kraliçe 2. Elizabeth gelir..
Monarşi’nin başında 1952 yılından bu yana bulunan Kraliçe, çeşitli başbakanlarla çalıştı.. Ülkesini, bayrağını dünyanın dört bir köşesinde tanıttı, taşıttı.. Kraliyetin önemi yıllar içinde azalsa da , babası kral ölüp, tahta geçtiğinde 2 küçük çocuk annesi olan 2. Elizabeth , hükümranlığının 60’ıncı yılını kutlamaya hazırlanıyor.. 2012 yılında Olimpiyatlarla aynı zamana denk gelen 60’ıncı yıl kutlaması yaklaşırken, Kraliçe’nin özel hayatında da inişli, çıkışlı, çalkantılı nice olaya tanıklık ettiği günler daha bitmedi gibi.
Büyük oğlu veliaht Prens Charles’ın Prenses Diana ile evlenip , boşanması, ortanca oğlu Prens Andrew’un skandallı yaşantısı nedeniyle ayrıldığı eşi York Düşesi Sarah, tek kızı Prenses Anne’in yine evliliğini bitirmesi özel yaşantısındaki çalkantılardan sadece birkaçı..
1990’lı yıllar adeta Kraliyet Ailesinin skandallarıyla dolu geçti..
Prensiplerine sıkı sıkıya bağlı Buckingham Sarayında ardı ardına yaşanan skandallar , o yıllarda ayyuka çıkmıştı.. Sarayın itibarı gelinler, metresler nedeniyle epey sarsılmıştı..
Kraliçe Elizabeth, tüm yaşanan bu sıkıntıların arasında tek başına, Monarşinin başı olarak dim dik ayakta hem atalarından gelen gelenekleri, hem ailesini birarada tutmayı bugüne kadar başardı..
Prenses Diana’nın ölümüyle yaşanan fırtınalı , üzüntülü yıllar aradan geçen 13 yıl sonra yatıştı.. Çocukları Prens William ile Prens Harry bugün yetişkin, pırıl pırıl iki genç..
Tahta geçmesi beklenen Prens Charles bugün 60 yaşını aşkın koca bir adam.. Tahta geçme konusu ise hala gündemde bile değil..
Kraliçe’nin Prens William’dan yana tercihini kullanıp, torununu kral ilan etmesi tahmin ediliyor..
Eski eşinin ölümünden sonra çalkantılı günler geçiren Prens Charles,Diana ile evliyken başlattığı ilişkisinin kahramanı Camilla ile bundan5 yıl önce evlendi.. Evlendi evlenmesine de Buckingham Sarayı üzerinde yine kara bulutlar dolaşıyor..
Bu kez ortada ne üçüncü bir şahıs var.. Ne ifşa edilen bir skandal.. Ne de boşanma alarmları..

Veliaht Prens Charles’ın, Camilla ile evliliğinin “gayri meşru” yani kanunsuz olduğu iddiaları ortalığı ayağa kaldırdı..
Ülkenin en yüksek tirajlı gazetelerinden The Mail on Sunday’in ana sayfadan duyurduğu haber beni bir an eski skandal günlerine götürdü..
Gerçi o zamanlar skandallar, daha çok aşk üzerine kuruluydu.. Ama bu seferki skandal, ülkede anayasayı , monarşiyi temelinden sarsıcı cinsten..
Öyle yabana atılır bir iddia değil..

Konu, kraliyet ailesi üyelerinin evlenirken resmi nikah dairelerinde evlenmesinin yasak oluşuna ilişkin..Anayasaya göre Kraliyet ailesinin herhangi bir ferdi, sizin, benim gibi , resmi nikah dairesinde evlenemez.. Kanunlarla bunu yasaklamışlar..

Prens Charles ve Camilla, 5 yıl önce Windsor Şatosu yakınındaki Windsor Nikah Dairesinde evlendiler.. Ve bu nikahın yıllar sonra geçersiz, daha doğrusu Kraliyet ailesinin bir ferdinin (ki bu öyle protokolün alt sıralarında yer alan bir üye değil, Kraliçe’den sonra gelen ikinci kişi.. Veliaht Prensi) resmi dairede evliliğinin yapılmamasına ilişkin..
Öyle ki Hükümetin Prens Charles’a bu konuda düğünden önce verdiği tavsiyenin, öldükten sonra açıklanmasını gerektirecek kadar “ hassas” bir durum var ortada..
Adalet Bakanı Jack Straw, bu konuda “gizlilik” getirdiği gibi, konunun kamuya açıklanmaması için gereken her türlü önlem alınmış.
Neden kraliyet ailesi mensupları sivil törenle, nikah dairelerinde evlenemez, bunun mantıklı bir açıklaması yok.. Ancak ilki 1836, ikincisi 1949’da yapılan “Evlilik Kanuna” göre durum böyle..
Charles ve Camilla’nın evliliği, hatırlarsanız zaten başından beri inişli çıkışlı olaylarla dolu.. Prenses Diana’nın evliliğinin bitmesine neden olduğu gibi, kraliyet ailesinde büyük fırtınalar kopartmıştı..
Görülen o ki fırtınalar durmamış.. Biraz dinmiş.. Şimdi yeniden başlıyor.. 63 yaşındaki Prensin özel yaşantısındaki dalgalanmalar, fırtınalar daha bitmedi anlaşılan..
Veliaht Prensin medeni durumunun akıbeti merakla bekleniyor şimdi.. Bakalım işin sonu nereye varacak..
Bu haber 458 defa okunmuştur

:

:

:

: