12 KIBRISLI TÜRK AİHM’E BAŞVURDU

12 Kıbrıslı Türk, Yağmuralan Derneği öncülüğünde AİHM’e başvuruda bulundu.
12 Kıbrıslı Türk, Yağmuralan Derneği öncülüğünde AİHM’e başvuruda bulundu. Dernek, Merhum Kemal İsmail Maşera’ya ait tapuların ve tüm taşınmaz malların varisler olarak kendilerine devredilmesini, kullanım yasağından ve mallarının talan edilmesinden kaynaklanan maddi ve manevi zararların tazmin edilmesini talep ediyor.

12 Kıbrıslı Türk, Yağmuralan Derneği öncülüğünde, mülkiyet haklarının ihlali konusunda, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)’ye karşı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruda bulundu.
Yağmuralan Derneği Yönetim Kurulu adına Başkan Esat Mustafa tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, bu başvuruyla AİHM’de açılan Yağmuralan davalarının sayısı 3’e, davacıların sayısı ise 22’ye yükseldi.
2008 yılında, İngiltere ve Kıbrıs’ta yaşayan ve 10 kişiden oluşan bir grup Yağmuralanlı’nın, merkezi İngiltere’de bulunan Vroişa (Yağmuralan) Derneği (VYA) öncülüğünde, iki ayrı dilekçe ile AİHM’e başvurarak, mülkiyet haklarının ihlali konusunda, GKRY’ne karşı, bir hukuk mücadelesi başlattığı anımsatılan açıklamada, 23 Şubat 2010 tarihinde, 12 kişiden oluşan ayrı bir grubun, yine Yağmuralan Derneği öncülüğünde, AİHM’e başvurarak, GKRY’ne karşı yeni bir hukuk mücadelesi başlattığı kaydedildi.
Başkan Esat Mustafa, 12 kişiden oluşan tereke üyelerinin, AİHM’e başvurarak, Yağmuralan köyünde bulunan merhum Kemal İsmail Maşera’ya ait tapuların ve tüm taşınmaz malların varisler olarak kendilerine devredilmesini ve GKRY’nin kullanım yasağından ve mallarının talan edilmesinden kaynaklanan maddi ve manevi zararların tazmin edilmesini talep ettiğini belirterek, “Davacılar, GKRY’nin, Kıbrıslı Türklerin mülkiyet haklarını gasp eden Vasilik Yasası’na karşı, kararlı bir mücadele vermeye hazırlanmaktadır” dedi.
Davacıların, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. 8. 13. ve 14. maddesinin ve ayrıca, 1. Protokol’ün 1. maddesinin, GKRY tarafından ihlal edilmesi hakkında itirazda bulunduğu kaydedilen açıklamaya göre davacıların isimleri şöyle:“
(İngiltere):Orhan Kemal, Safiye Hassan Munir. (Kıbrıs): Nafia Mustafa, Remziye Başarı, Besime İlmiye Kemal, Huriye Polatcan, Fahriye Özay, Sermin Ali, Tibet Nidai, Elif Nidai, Elvan Nidai, Kazım Maşera.”

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ?
Yağmuralan Derneği Yönetim Kurulu adına Başkan Esat Mustafa tarafından yapılan yazılı açıklamada bugüne kadar yaşanan süreç şu şekilde aktarıldı:
“Yağmuralan köyünde taşınmaz malları bulunan merhum Kemal İsmail Maşera’nın varisleri, 2006 yılında, Güney Kıbrıs’ta kurdukları tereke ile tapuların kendilerine devredilmesi için bir başvuru yapmış, ancak dört yılı aşan uzun bir mücadeleden sonra, konuya ilişkin tüm yasal işlemlerin tamamlanmasına karşın, GKRY’nin yetkili kurumları tapuların varislere aktarılmasını reddetmişti.
Lefkoşa Rum Tapu Dairesi, tapuların varislere aktarılması için, varislerin kabul etmesi mümkün olmayan nitelikte koşullar öne sürerek, Rumca ve İngilizce olarak hazırlanan bir deklarasyonun tereke başkanı Orhan Kemal tarafından imzalanmasını talep etmişti.
Mülkiyet hakları konusunda, Kıbrıslı Türklere karşı ayrımcı nitelikler içeren deklarasyonun, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğuna inanan tereke başkanı, Lefkoşa Rum Tapu Dairesi’nin şartlarını reddederek, yapılan haksızlığı, İçişleri Bakanlığı dahil, GKRY’nin yetkili kurumlarına şikayet etmiş ancak yazılı olarak yapılan şikayet yanıtsız kalmıştı.
1963 yılında, Kıbrıs’ta iki toplum arasında yaşanan olayların ardından, 15 Mart 1964 tarihinde terk edilmek zorunda kalan Yağmuralan (Vroişa) köyü, Rumlar tarafından yakılıp tamamen yerle bir edilmişti. Yurt içinde ve Diaspora’da yaşayan Yağmuralanlı’lar, Yağmuralan Derneği’nin kurulduğu 2004 yılından bu yana, ihlal edilen hakları için, GKRY’ne karşı, örgütlü bir hukuk mücadelesi veriyor.”
Bu haber 718 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER