Eroğlu kazandı

Seçimler sonuçlandı ve yeni dönemin Cumhurbaşkanı sn Dr DERVİŞ EROĞLU, seçimi birinci turda %51 oy oranı ile EROĞLU, partisi UBP ve DP’nin aktif desteğini sağlayan sn SERDAR DENKTAŞ’IN çalışmaları ile kazandı.

Seçimler sonuçlandı ve yeni dönemin Cumhurbaşkanı sn Dr DERVİŞ EROĞLU, seçimi birinci turda %51 oy oranı ile EROĞLU, partisi UBP ve DP’nin aktif desteğini sağlayan sn SERDAR DENKTAŞ’IN çalışmaları ile kazandı. Sn TALAT’IN aldığı %43 oy oranı da küçümsenecek bir oy oranı değil çünkü sn TALAT seçim sürecine başladığı zaman oy oranı çok daha düşüktü, yine de son hafta iyi toparladığını düşünüyorum.
2009 erken genel seçimlerinin partisel boyutta oy oranları incelendiği zaman bugünkü seçim sonuçlarından arada çok büyük bir fark olmadığını görürüz.
2009 erken genel seçimlerde UBP+DP=%55- 4(ERTUĞRULOĞLU)=%51 bugün EROĞLU’NUN aldığı oy oranı.
CTP+TDP+ÖRP=%42 ve sn TALAT’IN aldığı oy oranına çok yakın olduğunu gözlemliyoruz. Bu oy dağılımının her zaman için artı eksisi var, ancak genel görüş açısından bakıldığı zaman 2009 erken genel seçimlerindeki irade değişikliği 2010 Cumhurbaşkanlık seçimlerine de yansıdı. Gelişmelerde her zaman için iç ve dış konular söz konusudur bu seçimlerde bu etki içerisinde olduğu bir gerçektir.
Genelde bakıldığı zaman sn TALAT Kıbrıs sorunun da yürüttüğü politikanın olumsuz etkisinde kaldı.
2005 cumhurbaşkanlık seçimlerinde sn TALAT %55 oy almıştı bu gün alınan oy oranına göre bir irade değişikliğini kabul etmemek mümkün mü.
Halka karşı siyaset geliştirmek mümkün değil 2004 ANNAN planı dönemin de esen hava sn TALAT’I güçlü kılmıştı ancak yaşanan süreç içerisinde KKTC halkına verilen sözlerin yerine gelmemesi ve sn TALAT’IN sn HRİSTOFYAS ile yürüttüğü görüşme süreci içerisin de halkımızın büyük bir çoğunluğunun hedeflenen BİRLEŞİK KIBRIS modeline çok güvenmediği orta ortaya çıktı.
Ben geçen haftaki köşemde de sn TALATIN Annan planı döneminde ki %65 evet iradesinin bu gün %65 hayır dönmüş olduğundan dolayı seçimi kaybedebileceğini yazmıştım. Seçimlerde partilerin çalışması tabi ki çok önemlidir ve UBP ve DP çok iyi çalışmıştır bunun yanında da CTP,TDP ve ÖRP de çalışmıştır. sandığa katılım oranı %75 dolayların da gerçekleşti bu da partilerin halkı seçime katılıma ikna ettiğini ortaya koyuyor.
Neticede değerli okurlar bir seçim daha sonuçlandı arkasın da tabiî ki yorumlar yapılacak buda gayet normal baskılar,iknalar, vaatler, telkinler ,müdahaleler, bunları daha çok kaybeden taraf dilinden düşürmez. Ancak bu söylemler KKTC halkının iradesine zaman içerisinde haksızlık olmaz mı her kim tarafından gerçekleştirilirse!
Demokrasi kazansın diyoruz her zaman ancak beklenen sonuç alınmadığı zaman da aksak demokrasi da diyebilmekteler bazıları. KKTC halkı yine bir demokrasi örneği gerçekleştirdi ve çok sakin olaysız bir seçimi daha sonuçlandırdı, bizden örnek alması gereken çok halk var. Yeni dönem REİSİ CUMHUR SN EROĞLU’NU zor bir dönem beklemektedir görüşmeler bir tarafta iç konular diğer tarafta bunlarla mücadele etmesi için şahsının da halka verdiği sözler içerisinde ekipler kuracağıdır. Çokta haklıdır sn EROĞLU devlet yönetmek ekip işidir ve paylaşımdır, ben yaptım olur felsefesi geçerli olmaz olsa bile kısa süreli olur.
KKTC yeni bir döneme giriyor, seçim bitti şuan artık icraat dönemi demokratik kurallar içerisinde KKTC daha ileri taşınması gerekiyor yapılacak çok iş var sırf olası anlaşmaya kendimizi mahkum etmeden halkın istenci doğrultusunda çok çalışmak şart. Siyasi partilerin temsil edileceği ulusal konsey de gerçekten önemli.
Cumhurbaşkanı sn Dr DERVİŞ EROĞLU’NA başarılar diliyorum 40 yıllık devlet tecrübesi ile KKTC’Yİ daha da iyi günlere taşıyacağından eminim be doğru yapanın her zaman yanında olmaya devam edeceğim.
Bu haber 906 defa okunmuştur

:

:

:

: