Vadili İlkokulu’nda 23 Nisan hatırası

Sayın okurlarım, yarın kutlayacağımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, 2008 yılında yayınladığım 23 Nisan fotoğraflarını, sizlerle yeniden paylaşmak istiyorum…

Sayın okurlarım, yarın kutlayacağımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, 2008 yılında yayınladığım 23 Nisan fotoğraflarını, sizlerle yeniden paylaşmak istiyorum… Bu vesileyle tüm çocukların bayramını kutlar, ulu önder Atatürk ve aziz sehitlerimizi de saygıyla anıyorum.

Vadili İlkokulu’nda 23 Nisan hatırası

Vadili İlkokulu öğrencilerini, öğretmenleriyle birlikte gösteren bu fotoğraf, 23 Nisan 1953 günü Vadili İlkokulu’nda çekilmiştir. Folklor kıyafetiyle görülen öğrenciler 23 Nisan’da sergilenen tiyatroda görev almışlardı. Ön sıradaki öğrencilerin ellerinde topacı andıran aletin ismi ahrettidir. Ahretti ile koyunyünü iplik haline getirilip, bu iplikten çorap, elbise ve çarşaf yapılırdı. Ayrıca fotoğrafın solunda, tezgâhta dokunmuş bir de çul gözükmektedir.
Ön sırada soldan birinci sıradaki kişi, Gazimağusa’da oturan Eribe Enver, ikinci ve üçüncü sıradaki kişiler ise, Londra’da yaşayan Vacide Ömer ve Semra Hüseyin’dir. Dördüncü sıradaki kişi Vadili’de yaşayan Fatma Ziya Çakır, beşinci sıradaki kişi ise rahmetli Emine Hüseyin’dir.
Arka sıradaki soldan birinci kişi Gazimağusalı Nesrin Öğretmen, diğeri ise Türkiye Öğretmen Okulu’ndan o dönemde Vadili’ye gelen Türkiyeli bir öğretmendi. Bu öğretmen, 23 Nisan çalışmalarında, Nesrin öğretmene yardımcı oluyordu.

 

 

 

 

 

 

 


(Fotoğraf ve bilgi Özkan Menteş)


Kalavaç’ta 23 Nisan coşkusu

Kalavaç İlkokulu 4’üncü, 5’inci ve 6’ncı sınıf öğrencilerini, okul bahçesinde folklor oynarken yansıtan bu hatıra fotoğrafı, 23 Nisan 1970 yılında çekilmiştir. Fotoğrafın arkasındaki bilgi notunda; “Ben bu fotoğrafı ilkokul 4’üncü sınıfta, 1970 yılında 23 Nisan’da daldan dala oyunu oynarken çektim” yazısı yazmaktadır.
O dönemde birleştirilmiş sınıflarda öğretim gören Kalavaçlı öğrencilerin öğretmenleri, şimdilerde emekliliğini yaşayan Ali Yaşar Hüseyin’di. Fotoğrafta folklor oynarken görülen öğrenciler, soldan sağa şu isimlerden oluşmaktaydı:
“Hasan Atik (İngiltere’de yaşıyor), Sezin Esat Çelik (Şht. Doğan Ahmet İlkokulu öğretmeni), Dervişe Necati Yardımcı (Lefkoşa’da yaşıyor), Gülderen Mustafa Yorgancı (Serdarlı’da yaşıyor), Halil Hüseyin (Akdoğan’da yaşıyor), Hanım Münür Davulcu (Kalavaç’ta yaşıyor), Fatma Sadık (İngiltere’de yaşıyor ve Star Kıbrıs Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Mehmet Davulcu’nun kardeşidir), Veli Arif (Kalavaç’ta oturuyor)”
Arkada görülen kerpiç yapılar, eski özelliklerini koruyarak, yıkılmadan günümüze kadar gelmeyi başarabilmişlerdir.

 

 

 

 

 


 


(Fotoğraf, Kalavaç Muhtarı Ömer Meraklı. Bilgi, Gülderen Yorgancı)


Muratağa’dan acıtan bir fotoğraf

Dörtyol’da ikamet eden Faika Ergeç Hanım’ın albümünden aldığım bu fotoğraf, beni hem sevindirdi hem de hüzne boğdu. 23 Nisan haftası içinde yayınlayacağım bir fotoğraf daha bulduğum için önce sevinmiştim. Fakat fotoğraf hakkında detaylı bilgi edinmeye başlayınca, tarif edilmez acılar çöktü yüreğime. Genelde yayınladığım fotoğraftaki kişileri onure etmek için isimlerini, çocuklarını ve yaşadıkları yerlerin adlarını yazmaya özen gösteririm. Ama maalesef bu fotoğraftaki çocukların hepsi de, fotoğrafın çekilişinden iki yıl sonra, 14
Ağustos 1974’de, Rumlar tarafından katledilmişler ve şehit olmuşlardır. Kim bilir, belki de gelecekte doktor, mühendis, avukat, öğretmen ve diğer meslek gruplarından birini seçme hayali kuran bu çocuklar, ne yazık ki hayatlarının baharında aramızdan ayrılmışlardır. Bu vesileyle Muratağa-Atlılar ve Sandallar Katliamı’nda şehit düşen tüm soydaşlarımıza, Tanrı’dan bir kez daha rahmet diliyorum, yattıkları yer nur olsun.
Fotoğraf, 23 Nisan 1972 yılında Muratağa İlkokulu’nun bir sınıfında çekilmişti. Öğrencilerin kıyafetlerinden anlaşılacağı üzere, çocuklar bir piyeste görev almışlardı. Fotoğraftaki öğrencilerin isimleri şunlardır:
“Öndekiler (soldan - sağa): Mustafa Rüstem Akansoy, Havva Süleyman, Sibel Rüstem
Akansoy, Aliye Süleyman. Arka sıra (soldan - sağa): İsmi bilinmiyor, ismi bilinmiyor, Tacay Mustafa, ismi bilinmiyor, Erbay Mustafa Akansoy.”

 

 

 

 

 

 


(Fotoğraf ve bilgi Faika Ergeç )

Gönendere’de 23 Nisan

Gönendere İlkokulu,1’nci ve 2’nci sınıf öğrencilerini öğretmenleri Emete Bahçeci ile birlikte yansıtan bu anı fotoğraf, 1972–73 yıllarında Gönendere İlkokulu’nun bahçesinde çekilmiştir. Dans kıyafetleriyle hoş bir görüntü oluşturan, o dönemin minikleri şimdi olduğu gibi 23 Nisan’ı coşkuyla kutlamışlardı.
Yaklaşık 10 yıl gibi uzun bir süre, Gönendere İlkokulu’nda görev yapan ve buradan çok güzel hatıralarla ayrıldığını belirten Emete Hocanım’dan, fotoğraflarla ilgili bilgi alınca hayretimi gizleyemedim. Bugün üniversite sınavlarında öğrencilerimiz tel tel dökülürken, bu fotoğrafta yer alan öğrencilerin birçoğu üniversite kazanmış ve şimdi bulundukları görev yerlerinde, bilgi birikimleri ve deneyimleriyle toplumumuza yön vermektedirler. Emete Hocanım ise, bu başarılı çocukları okutmanın onurunu yaşamakta ve onlarla gurur duymaktadır. Tabii ki bugünkü başarının istenilen seviyede olmamasını sadece eğitim sistemine bağlarsak, öğretmenlere de insafsızlık etmiş oluruz. İnternet, cep telefonları, bilgisayar oyunları ve çoklu dijital TV kanalları, çocukların derslere karşı ilgisini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca küçük yaşta birçok şeye sahip olmaları da motivasyonlarını olumsuz etkilemektedir. Neyse, bunların tartışmasını eğitimcilere, sosyologlara ve psikologlara bırakıp, fotoğraftaki öğrencilerin isimlerine geçelim:
“Oturanlar (Soldan sağa), Belgin Ali (Lise öğretmeni ve İlköğretim Başdenetmeni
Mehmet Horoz’un eşi), Naile Soyel (Siirt’te yaşıyor, kadın doğum uzmanıdır), Güliz
Çorba, Ferda Arca (İstanbul’da yaşıyor), Sibel Hüseyin, Filiz Kulle Bayraktar ve
Ayşe Horoz Sevgin (Şht.Zeka Çorba Ortaokulu İngilizce Öğretmeni).

Ayaktakiler( Soldan sağa), Hüseyin Köroğlu (Türkiye’deki birçok dizilerde ve filmlerde rol almış ünlü tiyatro oyuncumuz), Aytaç Yıldırım, Mehmet Yılmabaşar (İskele Sivil Savunma Bölge Müdürü), Hüseyin Salih (Polis memuru), Halil Çorba (Lefke İlkokulu öğretmeni), Tanyel Bayraktar (İnşaat Mühendisi) ve Mustafa Yaşar Yiğitler

 

 

 

 

 

 


(Fotoğraf ve bilgi Emete Bahçeci )

Bu haber 380 defa okunmuştur

:

:

:

: