Zenginin malı, züğürdün çenesini yorar

Her yıl The Sunday Times’in yayınladığı “Rich List” yani “Zenginler Listesi”, bu pazar 2010’a ait listeyle yayınlandı..
Her yıl The Sunday Times’in yayınladığı “Rich List” yani “Zenginler Listesi”, bu pazar 2010’a ait listeyle yayınlandı..

Britanya ve İrlanda’nın en varlıklılarını belirleyen ve uzun uğraşı, araştırma sonunda ortaya çıkartılan zenginler listesi, oldukça ilginç..
İlginç olduğu kadar da düşündürücü..

İlginçliği, Britanya’nın en zenginleri listesi adını taşımasına rağmen, İngiliz ismine rastlamak için listede bir hayli aşağılara inmeniz ..
En zenginlerin ilk 10’nun adı bir Hintli isimle başlıyor.. Bir Rusla devam ediyor.. Araya bir İngiliz giriyor.. Karışarak iniyor ve yine bir Hint adıyla bitiyor..
Düşündürücü dedim.. Çünkü küresel krizin etkisindeki Britanya’da, öyle bir zenginler listesi ortaya çıkmış ki, krizin yaşandığına inanmak mümkün değil..
Listeye ve varlık rakamlarına baktığınızda , “ Hangi kriz” diyorsunuz...
Zenginlerin yüzde 300, 400 , hata yüzde 500 varlıklarını arttırdıklarını ortaya koyması açısında, 2010 “Zenginler Listesi” oldukça düşündürücü..
Bu listen neye göre hazırlanıyor? Bir yıl boyunca The Sunday Times gazetesinin ekonomi yazarları, iş , finans dünyasında yaptıkları çeşitli araştırmalar ışığında böyle bir listeye okurlarıyla buluşturuyor. Rakamların gerçekliği tartışılmıyor.. Bu isimler ve varlıkları, üç aşağı beş yukarı gerçekleri ifade ediyor..
İsterseniz Britanya’Nın bu seneki en zenginlerinden başlayalım..

Listenin başında, uzun yıllardır bu yeri kimseye kaptırmayan Hint asıllı çelik imparatoru Laskhmi Mittal ve ailesi oturuyor.. Mittal’lerin varlığı The Sunday Times listesine göre 22.4 milyar sterlin.. Geçtiğimiz yıl bu zamanlar listede 11.65 milyar sterlinle yer alan Mittal ve ailesi, yüzde 108’lik bir varlık artışıyla 22.45 milyar sterlinle listenin başında yer alıyor.. Gazetenin yorumuna göre 2008 ve 2009 yıllarındaki kriz, çelik milyarderinin son aylarda varlığını, bir misli artırışıyla sonuçlanmış..
Listenin ikincisi ise Rum işadamı Roman Abramovich..Chelsea Futbol Kulübünün de sahibi olan Abramovich bir yıl içinde servetini yüzde 8 artırmış ve listede 7.4 milyar sterlinle ikinci sırada..
Listenin birinci İngiliz ismi Westminster Dükü.. Yıllarca birinciliği Kraliçe 2’inci Elizabeth ile kimselere kaptırmayan Westminster Dükü, emlak imparatorluğu ile 6.7 milyar sterlinlik bir servete sahip..
Listede 4 ve 10Unculuk , 5.9 ile 4.1 milyar sterlin arasında değişen servetle başka 7 kişi arasında paylaşılıyor..

Listenin ortaya koyduğu bir başka gerçek, yabancı işadamlarının Londra’yı kendilerine “üs”,”merkez” seçmedeki ısrarı.. Özellikle Hintli, Rus, Kazak, Orta ve Uzak Doğulu işadamlarının bu konuda Londra merakı, listede açıkca ortada..
Listede yer alan 1000 işadamının toplam varlığı 335.5 milyar sterlin.. İlk 100 işadamının toplam varlığı ise 182.8 milyar sterlin.. Yani 100 işadamının toplam varlığı, 900 iş adamınkinin toplamından daha fazla..
Liste, milliyet, yaş, cinsiyet,meslek bakımından çok sayıda ismi bir araya getiriyor..
En genç zengin 18 yaşında..
Kadınların sayısı 1000 kişi arasında 99..Yani İngiltere’nin en zengin 1000 kişisinin 901’I erkek..
Evet ekonomik krizin zenginler listesini fazla etkilemediği, tam tersi geçen yılki sallantıdan büyük hızla kurtulup, servetlerine servet kattıklarının kanıtı bu liste..
Adeta dünyadaki ekonomik durgunlukla alay eden, dalga geçen bir liste..
Ekonomik kriz, en tepedekileri vurmamış benziyor.. Tam tersi adeta onların ekmeğine yağ sürmüş.. Servetlerini kat be kat artırmış..
İlk 10 zengin arasında bir Hintli işadamı var ki, inanılır gibi değil.. Anil Agarwal, bir önceki pozisyonunu 60 puan artırarak, servetini yüzde 583, evet yanlış okumadınız, yüzde 583 artırarak, 4.1 milyar sterlinle ilk 10’a girmeyi başarmış..
Tabi böyle servetleri çığ gibi büyüyenler olduğu gibi, tepetaklak varlıklarını yitirenler de var listede..Bunların çoğu İngiliz isimli işadamları.. Ve servetlerinin 100’er milyon sterlinlik kayıplarını görmüşler.
Sunday Times’ın zenginler listesi bir gerçeği daha öne çıkartıyor..
Zenginler varlıklarına varlık kattıkça, yardım kurumlarına verdikleri bağışların da miktarı artıyor..
Ne kadar zenginseniz, yardıma muhtaçlara ayırdığınız rakamlar da o kadar fazla.. En fazla bağışta bulunan 100 işadamının dağıttığı para miktarı 2.5 milyar sterlin.. Ekonomik kriz, sizi, bizi, sokaktaki insanları vursa bile, aldıkları, topladıkları yardımlarla ayakta kalan yüzlerce kuruluşu etkilememişe benziyor..
Zenginler, kazandıklarını kendilerinden daha fazla muhtaç olanlara cömertçe dağıtmaktan kaçmamışlar..

Evet liste böyle sürüp gidiyor. Ne sanatçılar, şarkıcılar, futbolcular, tanıdık bildik isim var bu listede bilemezsiniz.. Ne sayfalar yeter, ne zaman..Çok meraklıların internetten listeyi okumasını öneririm..Benden bu kadar..
Bu haber 503 defa okunmuştur

:

:

:

: