En çok iltica talebi Kıbrıs’a

Sözlük anlamı olarak iltica, bir kimsenin yaşadığı ya da vatandaş olduğu ülkeden zorla sınır dışı edilmesi veya kaçarak yabancı bir devlete sığınması demektir.
Sözlük anlamı olarak iltica, bir kimsenin yaşadığı ya da vatandaş olduğu ülkeden zorla sınır dışı edilmesi veya kaçarak yabancı bir devlete sığınması demektir. Bir insanın böyle bir karar almasına neler sebep olabilir. Belki de can güvenliği korkusu, ya da ekonomik olarak hayatını devam ettirmenin zorlaşması, tabi ki yaşanılan ülkeye göre sebepler değişebilir. Bu tip girişimler daha önceki yıllarda ülkemizde de yaşandı. Özellikle İngiltere’ye birçok insanımızın iltica yani sığınma talebi oldu. Sebep olarak ilk önceleri adada ki çatışma ortamı daha sonraları, Kıbrıs sorunundaki belirsizlik ve elbette ekonomik yaşam alanındaki zorluklar, ilk akla gelen sebepler.
Daha gelişmiş bir ülkede yaşama arzusu, daha rahat, daha güvenli, fırsat eşitliği bakımından daha demokratik olanaklar sağlayan ülkelere iltica etme veya sığınma bir hak olarak insan hakları bildirgesinde yer alıyor. Bu konuda birçok örnek var. Mesela; ABD, Irak savaşı sırasında birçok insan Türkiye’ye sığınma talebinde bulundu. Ayni şekilde Filistin de yaşayan birçok insanda, bu taleple Türkiye’ye başvurdu. Bu ülkelerde, yaşanan savaş ve ölüm korkusu, insanları ülkelerinden kaçma zorunda bırakıyor. Bu konuyla ilgili, ülkemizde de zaman zaman gündeme gelen ve yürek burkan olaylar var. Suriye den, ırak’tan ülkemize daha iyi bir hayat beklentisiyle gelen ve birçok kötü olay yaşanmasına rağmen bir şekilde önlenemeyen, mülteci sorunu her daim gündemde. ABD ve AB’ye binlerce insan birçok ülkeden iltica talebinde bulunuyor. Hatta ABD çeşitli ülkelerde araştırmalar yaparak, gelecek, vadeden insanları çocuk yaşta yetiştirmek ve ABD’ye hizmet etmesini sağlamak amacıyla ülke getirtiyor. Tabi ki çok zor şartlar olmasa, kimse ülkesini terk etmek istemez. Ama ülkemiz Kıbrıs’ta bile güney ve kuzey arasında bu tür olaylar yaşandı. Her ne kadar Güney hükümetine Türklerin müracaatı fazla olsa da, Kıbrıslı bir Rum da KKTC’ye sığınma isteğinde bulundu ve vatandaşlık talep etti. Elbette bu istekler için ülkemizdeki sebepler farklıdır.
Avrupa Birliği, İstatistik Ofisi “EUROSTAT” verilerine göre, AB ülkeleri içinde en fazla iltica talebi yapılan ülkeler, Kıbrıs ve Malta. Malta da 2009 yılında toplam 2385 başvuru dosyalanmış. Kıbrıs’a yani güney Kıbrıs’a yine 2009 yılında 2665 sığınma başvurusu yapılmış. Sığınma yani iltica isteyen ülke vatandaşları başlıca, Hindistan, Sri Lanka ve Filistin. Güney Kıbrıs yönetimi 3855 başvuruyu incelemiş, 1130 onaylamış. Bunların 50’si siyasi, 1040 geçici koruma ve 40’ı da insani nedenlerden dolayı böylesi başvuruda bulunmuş. 2725 başvuru ise güney Kıbrıs yönetimince uygun bulunmamış. Ülkemizde de çok yönlü sorunlar vardır. Hala daha bir çözüm umudu tam anlamıyla yeşermemiştir. Olası bir çözüm durumunda bu ülkeye dünyanın birçok yerinden insanlar gelecektir. Amaçları ne olursa olsun. Bumdan kazançlı çıkacak olanlarsa biz Kıbrıslılarız.
Bu haber 631 defa okunmuştur

:

:

:

: