UBP ÖRP birlikteliği olur mu?

Ulusal Birlik Partisi, Özgürlük ve Reform Partisi birlikteliği yani bu iki partinin işbirliği ile oluşacak bir koalisyon hükümeti olma olasılığı var mı? Bu soru son günlerin en önemli sorusu, bu soruya benim cevabım neden olmasındır.
Ulusal Birlik Partisi, Özgürlük ve Reform Partisi birlikteliği yani bu iki partinin işbirliği ile oluşacak bir koalisyon hükümeti olma olasılığı var mı? Bu soru son günlerin en önemli sorusu, bu soruya benim cevabım neden olmasındır. Ülke gündemini meşgul edecek, çözüm bekleyen onca sorun varken güzelim Kıbrıs insanı, şimdide bu konuyu tartışıyor. Siyasi hayatımız, günlük gelişmelerle bir noktadan, başka bir noktaya inanılmaz bir hızla gidiyor. UBP ve DP koalisyon sürecinde görüşmelerine devam ederken, büyük ihtimalle bu birliktelik olmayacak. Hatırlanacağı gibi bu iki parti Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak hareket etmiş ulaşılan başarıda bu birlikteliğin sonucunda elde edilmişti. UBP Genel Başkanı Sayın İrsen Küçük kısa bir süre önce Türkiye’yi ziyaret etmişti. Bu ziyarette mutlaka hükümet modelleri ile ilgili konular konuşulmuştur. UBP başkanı Sayın Küçük, siyasi partilere ziyaretlerde bulundu. En önemli yaklaşım ÖRP den geldi. ÖRP lideri Sayın Turgay Avcı bir koalisyona evet diyebileceklerinin sinyalini verdi ve bu sürecin işleyebilmesi için partisinin yetkili organlarından da gerekli onayı aldı. UBP’nin, CTP’yle bir koalisyon kurma olasılığı olmadığını düşünürsek ki bu konuda CTP tarafından olumlu bakılmadığı açıklandı. TDP ile de şu an böyle bir yakınlık yok. Geriye kalan iki siyasi parti DP ve ÖRP, UBP’nin olası bir koalisyon ortaklığında zemin arayacağı iki partidir. DP yerel seçimlerden önce böyle bir ortaklığa sıcak bakmıyor. Kaldı ki iki parti arasında Cumhurbaşkanlığı seçiminde varılan uzlaşı yerel seçimlerde çalışmayacağa benziyor.
UBP’nin koalisyon ortağı olarak geriye kalan en güçlü seçeneği ÖRP dir. Tabi ki bunun başka yönleri de var. İşin bir de Ankara ayağı var. Sayın Küçük’ten sonra, Sayın Cumhurbaşkanı Eroğlu da Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Görüşme ile ilgili yapılan açıklamalar, hem Kıbrıs sorunu hem de genel olarak KKTC’nin sorunlarının görüşüldüğü şeklinde. Şu an için en önemli sorun tabi ki hükümet sorunu. UBP’nin koalisyon hükümeti için ÖRP ve DP olasılıkları mutlaka görüşülmüştür. Ankara’nın tavrı bana göre nettir. Ankara DP ile ÖRP olasılıkları karşısında tavrını ÖRP den yana kullanacaktır. Bu benim görüşüm. CTP, DP hükümeti döneminde koalisyonun sona erdirilmesinde yaşanan süreci hatırlıyoruz. Bu noktada önemli olan yeni hükümetin adının bir an önce konmasıdır. Bir an önce acil icraatların başlaması gerekmektedir. Düşünülmesi gerekense seçimden önce ve seçimden sonra diye yaratılan ve birbirine zıt olan bu iki kavramın nasıl yaratıldığıdır. Seçim zamanı her şeyin söylenip seçim sonrası unutulması ne kadar etiktir. Siyaset mekanizmasına toplumun güven duymamasının sebebinin temeli bu yaklaşımlardır.
Bu haber 564 defa okunmuştur

:

:

:

: