İnternet suçları ve Facebook

Teknoloji ne garip bir şey. Adeta zamanla yarışan ve zamana kafa tutan tek kavram.
Teknoloji ne garip bir şey. Adeta zamanla yarışan ve zamana kafa tutan tek kavram.
Yıllar önce çok zor olan birçok şey, günümüzde teknoloji ve onun önlenemez yükselişi sayesinde, bir tuşa yapılan tek bir donuşla mümkün. Teknolojinin hayatımıza kattığı birçok şey vardır. Ama mutlaka hayatımızdan aldığı şeylerde vardır. Mesela, hayatımızdan doğallığı aldı. İnsan ilişkilerinin samimiyetini aldı. Yaşadığımız hayatın günden güne sanal bir ortama dönüşmesini sağladı.
Yanlış anlaşılmasın, teknoloji karşıtı bir insan değilim, ama bunlarda bazı gerçekler. Teknolojinin bende yarattığı en büyük rahatsızlık, insanları yalnızlığa, bireyselliğe yöneltmesi. Teknolojinin, tabi ki insan hayatına da olumlu bir çok katkısı vardır. Buda inkar edilemez bir gerçektir. Özellikle sağlık alanında teknolojinin nimetlerinden, yararlanılması insan hayatının değeri açısından son derece önemlidir. Teknoloji, iş hayatında da kullanılıyor. Bugün bilgisayar sistemli bir kurulumun olmadığı bir işyeri düşünebilir misiniz? Bu mümkün değil. Ama daha önceleri insan gücüyle yapılan bazı işler bugün teknolojik aletlerle yapılıyor. Bu da işsizlik kavramını artıran bir başka sebeptir. Teknolojinin günlük yaşamımıza kattığı en önemli unsurlardan biri “İnternettir”. İnternet, günden güne büyüyen, gelişen, bir iletişim ağıdır. Bugün İnternet aracılığı ile istediğiniz birçok bilgiye anında ve tek dokunuşla ulaşabilirsiniz. İnternet, kimi zaman bir bilgi darcığı, bir kütüphane ve ya iletişim aracı olabilir. Her konuda olduğu gibi internet’te bir suç aracı olarak kullanılabiliyor. İnternet’in sınırsızlığı ve hızı, bu alandaki suçların günden güne artmasını tetikliyor. Ve maalesef bu suçlar ve suçu yapanlar çoğu zaman bunun cezasını çekmiyor.
Geçtiğimiz günlerde bu suçlarla ilgili örnek olacak iki olay bu yazıyı yazmama sebep oldu. Birisi sizlerinde bildiği gibi Türkiye’de Cumhuriyetçi Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal’ın partisindeki görevinden istifa etmesine sebep olan bazı görüntülerin internet aracılığı ile yayınlanması. Her ne olursa olsun, bir insanın özel görüntülerinin kendi rızası olmadan deşifre edilmesi son derece yanlış. Görüntülerin, içeriğinin ne olduğu veya gerçek olup olmadığı hiç fark etmez, yapılan bu çirkinliğin, hiçbir açıklaması olamaz. Bu durumdan bir çıkar elde edecek olanlar varsa, sadece kendilerini kandırıyorlar. Bu sırf Sayın Baykal için değil her insan için geçerlidir. Sizlerle paylaşmak istediğim bir başka olay ise, son günlerin moda paylaşım sitesi “Facebook” ile ilgili. Birçok insanın üye olduğu, dünyanın her yerinden insanla iletişimi sağlayan, özel birçok konunun paylaşıldığı sosyal bir site Facebook. Ve mutlaka birçoğumuz bu sitenin üyesiyiz. Bu siteyi kullanırken, size ait ve kimsenin bilmemesi gerek bir şifreniz vardır. Bu şifrenin birileri tarafından çözülüp, arkadaş olduğunuz birçok insana, ağza alınmayacak küfürler ve cümleler içeren mesajlar gönderilmesi sizi nasıl bir duruma düşürür, başınıza böyle bir olayın gelmesini düşünebilir misiniz? Bence düşünseniz iyi olur, çünkü buna benzer bir olay yaşandı. Olayı yaşayan bir dostum. Günlerce uyku uyumayan aile hayatı tehlikeye giren bu insan bu suç karşısında hiçbir şey yapamadı. Olayla ilgili gerekli yerlere gerekli şikayetlerin yapılmasına rağmen maalesef bir sonuç alınamadı. Bunlar bu tür suçlara sadece birer örnek. İnternet suçlarını önlemeye çalışan, bu konuda yasalar çıkaran ve bu suçları suç mevzuatına katmaya çalışan ülkeler var. Bizim ülkemizde durum nedir? Tam olarak bilgi sahibi değilim. Ama bir düzenleme yoksa, yapılması gerektiğine inanıyorum.
Bu haber 582 defa okunmuştur

:

:

:

: