Bizde adet böyledir, lideri terletirler

GEÇEN haftaki yazıma şöyle bir göz attım…“İstenmeyen Başbakan”… Zaten yayınlandığı gün, Gordon Brown liderlikten ayrılacağını açıkladı…
GEÇEN haftaki yazıma şöyle bir göz attım…“İstenmeyen Başbakan”… Zaten yayınlandığı gün, Gordon Brown liderlikten ayrılacağını açıkladı… Ertesi gün de başbakanlıktan istifa edip, görevinden ayrıldı…Politikada bir hafta gerçekten çok uzun bir sure.. Bir haftada neler oldu, neler… Yeni başbakanımız, başbakan yardımcımız ve de kabinemiz oldu…Görevler paylaşıldı, kararlar alındı…Ülkede işler normale dönmeye başladı..
Bu haftaki konumuz, 2015 yılında kadar iktidarda kalacaklarını ilan eden LibCon yani Liberal Muhafazakâr koalisyonunun muhalifi İşçi Partisindeki liderlik yarışı…13 yıl iktidardan sonra ama muhalefet partisi durumuna düşen İşçi Partisi, Eylül ayında yapılacak yeni kurultayına kadar bir lider çıkarma durumunda. Bizde öyle bazı güçlerce liderler çıkmaz… Çıkartmazlar… Burada liderler, o makama gelene kadar didik didik edilir… Kimdir, nedir, nereden gelmiş, neler yapmış, partinin köklerine ne kadar inebilmiş… Bir sürü soruya yanıt aranır. Kimseye o makam, gümüş tepsi içinde armağan edilmez... Lider olmak, zor iştir. Güce sahip olmayı gerektirir. Terlemek gerektirir. Partiyi ve taraftarlarını peşine takıp, sürükletici kişiyi bulmak zaman alır.
İşçi Partisi seçimlerden yenilmiş çıktı.. 90’dan fazla milletvekilini kaptırdı. Sesleri solukları kesildi. Kimse onlardan bahsetmiyor. Varsa yoksa David Cameron ve Nick Clegg..
İşçi Partisinde neler oluyor? Liderlik yarışı alabildiğine kızıştı. Ortada 5 aday var. Adaylarımız 2 Miliband, 2 Ed…Eski Dışişleri Bakanı David Miliband ve kardeşi eski çevre bakanı Ed Miliband şimdi parti liderliğinde en büyük iki rakip…
Evet. İlk kez bir siyasi parti tarihinde, iki kardeş birbirine rakip çıktı. Abi David, 4 yaş küçük kardeşine karşı en büyük rakip. İki Miliband buradan geliyor.
Peki, 2’inci Ed kim? O da eski okullar bakanı Ed Balls. Gordon Brown’nın yerine geçmesini istediği bir isim. Andy Burnham, Jon Cruddas da diğer iki aday..
2015 yılında kadar muhalefette kalmaya şimdilik mahkûm İşçi partisi, gelecek seçimi kazanmak için belli ki çok çalışacak.
Liderlik yarışının kimin lehine sonuçlanacağı belli olmaz. Ancak kamuoyu yoklamaları, müşterek bahisçilere göre (evet, bu işin uzmanlarından biri de onlar) abi David en favori aday.. Kardeşi Ed onun çok gerisinde. “Bizde adet böyledir, lideri terletirler “ dedik. Lider seçmek, lider olabilmek öyle kolay bir iş değil.. Partinin kurmayları, delegeler, işçi sendikaları, Avrupa Parlamentosu üyeleri hepsi işin içinde.. Liderlik makamına gelecek kişinin hepsinin oyunu, sempatisini, isteğini alması gerekli.
David Miliband, eski başbakan Tony Blair’in danışmanıydı. Kardeşi Ed ise yine eski başbakan Gordon Brown’nın danışmanı… Yani iki eski lidere danışmanlık yapan, iki kardeş…Biri Blair , diğeri Brown ekolünün temsilcileri…
Abi Miliband, Dışişleri Bakanlığı sırasında portföyüne birçok ünlü isimle dostluğunu ekledi. Bunlardan biri Hilary Clinton. Eski “First Leydi”, yeni ABD Dışişleri Bakanı… Hatta aralarında “platonik” bir aşk olduğu iddiaları çok yazıldı, çizildi.
Daha otoriter, daha mesafeli bir bakan. Parti içindekiler Ed Miliband’ı ise daha insancıl , daha yakın buluyor. İnsani dokunuşu daha gelişmiş kabul ediliyor.
Liderliğe iki Miliband’den sonra en yakın üçüncü isim Ed Balls ise henüz kesin kararını vermiş görülmüyor. Seçim bölgesindeki kurmaylarına danışmadan kararını açıklamayacağını söyleyen eski okul bakanı, düşünme aşamasında… Bunları uzun uzun neden mi yazdım… Burada parti liderliği, öyle ayaküstü, aceleye gelip alınacak bir karar değil... Aday olmak için bile uzun süreç gerekiyor. Liderin başarı kazandırması gerekiyor… Seçimi kaybeden lider, anında istifasını basıveriyor… Gordon Brown’da olduğu gibi… Partinin iddiasını artırıcı, giden, kaçan oyları toplayıcı, milletvekillerini bağlayıcı, taraftarlarını şahlandırıcı adaylar gerektiriyor…
Ayrıca istifa edip, ayrılanlar bir daha liderlik koltuğuna dönmüyor… İstifanın anlamı, haftaya geri dönüş değil, sonsuza kadar ayrılış burada…
Yeni hükümetin yönetimi ne kadar merak konusuysa, İşçi Partisinin liderlik yarışı da bir o kadar merakla bekleniyor Britanya’da.Bu haber 425 defa okunmuştur

:

:

:

: