KKTC ileriye

Öyle bir başlık atmayı uygun buldum ki bu günlerde turizm alanında atılımlar yaşıyoruz ve ileri adım atıyoruz.

Öyle bir başlık atmayı uygun buldum ki bu günlerde turizm alanında atılımlar yaşıyoruz ve ileri adım atıyoruz. Her zaman bir şeyi çok savundum hayat durmuyor ve devam ediyor, Annan planı dedik anlaşma oldu oluyor derken tam altı yıl doldu yedinci yıla girdik ancak KKTC halkı hala daha ambargo ve izolasyonlar altında yaşamaya devam ediyor. Peki böyle oldu diye hayat mı durdu tabiî ki hayır her şey bir kenara hayat devam ediyor. Geçen hafta Hollandalı turistler KKTC’ye Ercan hava limanından giriş yaptılar ve ekonomik yönden yüreğimize su serptiler çünkü bizim ekonomik kurtuluşumuz satacağımız hizmetimize bağlıdır çünkü bu sektör bacasız bir fabrikadır. Turizm açılımları KKTC için çok önemlidir yeter ki işimizi doğru yapalım, önce çevre temizliği Ercan’a inen ilk yabancı çevre ile karşılaşıyor. Unutmamak gerekir ki ilk intiba çok önemlidir turizm master planı denir de çevre temizliğinden sınıfta kalmaya devam ediyoruz.
Bir diğer hizmet sektörümüz güzide üniversitelerimiz eğitim sektöründe KKTC yetmiş ülkede konuşuluyor çok önemli bir sektör, öğrenciler okumak için hem para ödüyor hem de bu güzide ülkemizi konuşuyorlar. Kongre turizmi seçkin bilim adamları adamıza geliyorlar ve özel girişimcilerin başta Dr. Suat Günsel hoca olmak, üzere yaratılan eğitim veren eserlerimizi görüyorlar. Suat hocanın yarattığı hastane çok stratejik bir yatırım helal olsun düşünüp yaratana.
Turistlik oteller her zaman ilgi odağı olmuştur yurt dışında kazanıp ülkesine yatırım yapan iş adamı Sn. Ali Özmen Safa KKTC’de en yüksek kat ve yatak sayılı oteli İskele bölgesine kazandırmıştır, böylece KKTC’nin değeri artmaya devam ediyor ülkemizin değerinin artması ve elimizin güçlenmesi ancak bu şekildeki yatırımların devamı ile de olduğunu hiç unutmamak gerekiyor.
Otelleri doldurmak da esaslı bir hava ulaşım politikası ile olur bundan önceki politikaların varlığından söz etmek milli havayolumuzla ilgili biraz güç çünkü öyle bir stratejik plan maalesef yapılmadı çok doğru yapılan eski Bakan Derviş Deniz döneminde kazandırılan özel uçak ve şirketleri.
Değerli okurlar KKTC daha ileri pek tabiî ki gidebilir ancak bizim esas kazanç sektörümüz hizmet sektörü olduğuna göre, ülkemize gelen yabancı turistlere göstereceğimiz ilgi ve hizmeti alırken ödeyecekleri bedellerin kontrol altın da olmasını sağlayacağımız denetim bizi güvenilir devlet ve halk yapar. Eğer bunlara dikkat etmede özen göstermez isek de geleceği bile yok edebiliriz. Gelişen hizmet sektörü de arkadan gelen tüm sektörleri besler ve ayakta tutar ancak fiyat istikrar sağlanmalı ve kontrol altında tutulmalı.
Gelişmeye aday ülkeyiz anlaşma olur veya olmaz morallerimizi yüksek tutup farklı pazarların da kapılarını zorlayabiliriz, ciddi çalışırsak KKTC çok daha güçlü olur ve yarınlara güvenle bakar, yurt dışında da yaşayan Kıbrıs Türklerini de kucaklar ve vatanlarına kazandırır, bu vatandaşlarımızın ben eminim ki kalpleri KKTC ile atıyor ancak sahip çıkmasını iyi bilmemiz gerekir.
İleriye bakmak için ileri beş ve on yıllık planlar yapmak gerekir bunların olabilmesi için yapıcı eleştirilerimi her zaman yapmaya devam edeceğim.
Bu haber 865 defa okunmuştur

:

:

:

: