Ekmek parası

Türk milleti olarak göçebe bir milletiz. Bu konu ile ilgili tarihe, baktığımız zaman Türk milletinin uzun yıllar bir yerlerden başka yerlere göç etmiş olduğunu görürüz. Göçebe olmak, göç etmek.
Türk milleti olarak göçebe bir milletiz. Bu konu ile ilgili tarihe, baktığımız zaman
Türk milletinin uzun yıllar bir yerlerden başka yerlere göç etmiş olduğunu görürüz. Göçebe olmak, göç etmek. Başka başka topraklarda, çok uzak coğrafyalarda yeni yeni hayatlar bulmak yeni yeni hayatlar kurmak. Nedir, insanları göç etmeye, yaşadıkları topraklardan ayrılmaya iten sebepler. Bunun mutlaka ki birçok sebebi vardır. Daha iyi yaşam şartları, daha iyi ekonomik düzeye ulaşma isteği ve tabi ki daha güvenli bir yaşam standardını yakalama beklentisi. Türk milletinin göçebe özelliğinin yanında ilginç bir özelliği daha var ki o da gittiği yere uyum sağlamak yerine, gittiği yeri kendine uydurmaya çalışması.

Almanya, Türklerin en çok göç ettiği ülkelerin başında gelir. Osmanlı döneminden başlayarak, zaman zaman bu ülkeye yasal ve gayri yasal yollardan giriş yapan, burada çalışan, yerleşen ve artık üçüncü nesle ulaşan Türkler her zaman için Almanya da tartışılmış ve bir türlü Alman vatandaşları tarafından kabullenmemişlerdir. 1960 yılında Türkiye, Almanya arasında özel anlaşmalarla işçi statüsünde giden Türkler bu ülkenin önemli birçok alanına katkı koymuştur. Bu ülkede başarılı olan birçok sporcu, sanatçı ve önemli görevlere gelmiş birçok siyasetçi vardır. Buraya ilk giden insanlarda ülkelerinden ayrılıp bu ülkeye yerleşme kararını alırken Türkiye’deki işsizlik ve buna bağlı olarak daha iyi yaşam kalitesine ulaşmaktan başka düşünceleri yoktu mutlaka. Bu uğurda birçok aile dağılmış, birçok insanın hayatı heba olmuştur. Bu gün bu ülkede üç milyona yakın Türk yaşıyor. Tabi ki bu konu ile ilgili tek örnek Almanya değildir. Ama Almanya en çok bilinen en çok konuşulan örnektir. B
iz Kıbrıslı Türkler içinde İngiltere ayni konumdadır. Ayni sebeplerden dolayı bir çok insanımız, bir çok gencimiz İngiltere’nin yolunu tutmuştur. Burada başarılı olanlar olduğu gibi başarısız olanlarda olmuştur. Geri dönenler, geri dönüp tekrar gidenler, umduğunu bulamayanlar, kendi ülkelerinde yabancı muamelesi görenler bizden içimizden olan bu insanlar birçok sebepten dolayı bu kararı verdiler. Ama en büyük sebep tıpkı yıllar öncesinde Almanya’ya giden Anadolu insanı gibi ekmek parası.

İnsan hayatının önemli bir kısmı çalışarak geçer. Yaşamak için, ekmek parası kazanmak için bu bir gerekliliktir. Ekmek parası kazanmak için yollara düşen, ailesinden yaşadığı topraklardan ayrılan, hatta hayatını kaybeden birçok insan vardır. Bunun en acı örneği, içinde bulunduğumuz günlerde, Türkiye de yaşanıyor. Zonguldak’ta maden ocaklarında çalışan 30 kişi “Grizu patlaması” sonucu hayatını kaybetti. Bu insanlarda bu madende çalışarak ekmek paralarının peşinde idiler. Üstelik ölümle sonuçlanan böylesi kazalar ilk değil. Bu gidişle sonda olmayacak. Beş yıl önce, Kıbrıslı Türklerin en çok yaşadığı ülkelerin başında gelen İngiltere’ye on günlük bir ziyaretim olmuştu. Bu süre içinde, Başkent Londra’da bulunan KKTC konsolosluğuna gitmem gerekmişti. Burada çalışan Kıbrıslı Türklerle sohbet ederken çalışanlardan birisi, Kıbrıs ve İngiltere’deki hayat koşuşlarını karşılaştırırken şöyle bir cümle dile getirmişti “20 yıldır buradayım, ekmek parası için geldim. Kıbrıs’ta bir günde birçok şeyi yapabilirsiniz, devlet memuruysanız saat iki’de mesainiz biter yarım saat sonra evinizdesiniz. Bir-iki saat uyursunuz dinlenirsiniz, sonra denize gidersiniz, saat yedi gibi evinize döner daha sonra misafirliğe gidebilirsiniz, ama burada öyle değil”. Evet, böyle söylüyor, İngiltere’de 20 yıldır ekmek mücadelesi veren bir, Kıbrıslı Türk ve cümlesinin sonunda ekliyor “Bir gün mutlaka kesin dönüş yapacağım”. Sonuç olarak insan hayatına yön veren en önemli etken ekmek parasıdır. Bu maden ocağında hayatını kaybeden insanlar içinde geçerli, başka bir ülkeye göç eden insanlar içinde geçerli.


Bu haber 450 defa okunmuştur

:

:

:

: