Kemer sıkmak için gelenlerin çoğu Sterlin milyoneri

Seçimlerin üzerinden 3 hafta geçti. Yeni başbakan, yardımcısı ve kabinesi kuruldu.. İcraata hiç beklemeden başladılar. “LibCon “ koalisyonu iş başına gelirken, üzerinde durdukları önemli konu” bütçede kısıntı” yapmaktı.
Seçimlerin üzerinden 3 hafta geçti. Yeni başbakan, yardımcısı ve kabinesi kuruldu.. İcraata hiç beklemeden başladılar. “LibCon “ koalisyonu iş başına gelirken, üzerinde durdukları önemli konu” bütçede kısıntı” yapmaktı.
İşçi Partisinin 13 yıllık iktidarında adeta boşalttığını iddia ettikleri kasayı, biraz olsun düzeltmek, kemerleri sıkma sözüyle göreve geldiler.
Giden hükümetin hazine bakanı, gelecek yeni bakana bir de not bırakmıştı..
“Kasada para yok, kusura bakmayın. Size bol şanslar”
Adeta şaka gibi gelen bu mektup olayı, ülkede tepki yarattıysa da gerçekler, yeni hükümete göre daha da acıydı. Herkesin kemerleri sıkma zamanıydı.
Evet ekonomik kriz içindeki, 1991 yılından beri en pahalı dönemini yaşayan Britanya adasındaki herkes, önündeki yılların zorluklarla geçeceğinin bilincinde.
Hükümet, kimseye gül bahçesi vaat etmiyor. Beklenen gerçek, “kemerin sıkılacağı”.
Bunu vaat eden hükümet 23 kişilik kabine… İngiliz basınının ciddi gezelerinden The Sunday Times , “kemer sıkma kabinesinin “ mal varlıklarını araştırdı. Ve ortaya çok ilginç bir tablo çıktı.
Bakanların 18’I, sterlin milyoneriydi. Yani bize az harcayın, kemerlerinizi sıkın, ayağınızı yorganınıza göre uzatın diyenlerin beşte dördü milyonerdi.
Mal varlıkları 7 rakamlı miktarlarla açıklanıyor.
En zengin bakan Ulaştırma Bakanı Philip Hammond. Mal varlığı 7.1 milyon sterlin..
Hem Londra’da, hem de zenginlerin bölgesi Surrey’de evi var. Emlak imparatoru. 1997’de parlamentoya girmeden önce kurduğu emlak firmasıyla servetine servet katan 54 yaşındaki Ulaştırma Bakanının iki evinin değeri neredeyse 5 milyon sterlin.
Ulaştırma bakanını Çevre Bakanı 52 yaşındaki Caroline Spelman izliyor. Onun da iki evi var, kocasıyla birlikte servetinin değeri 5 milyon sterlin.
Üçüncülük ise Maliye Bakanı George Osborne’da.. Britanya’nın devlet borcu 156 milyar sterlini teslim alan 39 yaşındaki Maliye Bakanı, ülkenin en eski duvar kağıdı firmalarından Osborne and Little’in varislerinden.. Ve mal varlığı 4.6 milyon sterlin.. Milyarlarca sterlinlik hazine açığını nasıl kapatacağını planlayan Osborne’nun kendi bütçesinde böyle bir kaygısı hiç yok.. Aile firmasından nasılsa parası geliyor..
Kültür Bakanı Jeremy Hunt 4.4 milyon, Uluslarası gelişmeler bakanı Andrew Mitchell ise 3.6 milyon sterlinle 4 ve 5’inci sıradalar..
Başbakan David Cameron ise listede altıncı sırada.. 43 yaşındaki başbakanın mal varlığı Sunday Times’a göre 3.4 milyon sterlin… İki çocuk babası Cameron’un eşi de kendisi gibi çalışıyor. Cameron’ların Londra ve Oxfordshire’da iki evleri bulunuyor.
Listede yer alan tek milyoner Liberal Demokrat bakan ise Chris Huhne. Enerji ve İklimler Bakanı Huhne de emlak zenginlerinden. Londra, Hampshire’da evi bulunan bakanın çok sayıda kiralık emlağı var.
Zengin bakanlar listesi Lordlar Kamarası lideri Lord Strathclyde’ın 3, Adalet Bakanı Ken Clarke’ın 2.5, Dışişleri Bakanı William Hague’in 2.2 milyon sterlinlik servetiyle devam ediyor.. Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ise avukat İspanyol eşiyle bugüne kadar oldukça yüksek kademelerde bulunup, görev aldı.. Clegg bir bankerin oğlu,Avrupa Parlamentosu milletvekilliği yaptı.... Onun serveti ise 1.8 milyon sterlin..
İşçi Partisinde milyoner bakanların sayısı 10’du ve toplam varlıkları 35 milyon sterlindi.
Cameron- Clegg Hükümetindeki sterlin milyoneri bakanın sayısı 18, toplam servetleri 50 milyon sterlin.
Milyoner bakan ve milletvekillerine rağmen, hiçbir Britanya Hükümeti 1957-63 arası başbakanlık yapan Harold Macmillan kabinesi kadar zengin olamadı. Bugünün parasıyla sırf başbakanın serveti 160 milyon sterlindi.
LibCOn (LiberalDemokrat- Muhafazakar) Koalisyonun tek milyoner olmayan ismi ise kabinenin tek Müslüman üyesi Barones Warsi.. Muhafazakar Partinin başkanlığını da yapan Warsi, kabine görevi nedeniyle maaş almayan tek bakan..
Aslında kabinede bulunmak, ilerisi için gelirin artmasının da garantilerinden.. Bir önceki başbakan Gordon Brown’a, Amerika’da konferansta konuşması için 70 bin sterlin evet , tam 70 bin sterlin teklif edildi..
Yani bir milletvekilinin yıllık maaşından daha fazlası.. Veya başbakanın yıllık maaşının yarıya yakını..
Kabine göreve başladı.. Ancak milletvekillerinin geçen yıllardaki maaş skandalı nedeniyle tüm harcamaları , kuruşu kuruşuna didiklenip, incelenecek bundan sonra..
Umarız, servet sahibi kabine bakanları , son 20 yılın en pahalı, en ekonomik yönden sıkıntılı günlerini geçiren ülkede porno filmden, tuvalet kağıdına, ördekleri için yüzen kulübeden evlerindeki çarşaflara kadar vergi yükümlülerinin sırtına yüklemez..
Kendi ceplerinden harcarlar..
Halkın kemerinde artık sıkacak başka delik kalmadı.


Bu haber 717 defa okunmuştur

:

:

:

: