Avam’a giremedik, ama Lordlar’a girdik

Haberi okudunuz... Artık Kıbrıs asıllı bir Türk, House of Lords’da. Yani meşhur Lordlar Kamarası’nda.
Haberi okudunuz...
Artık Kıbrıs asıllı bir Türk, House of Lords’da. Yani meşhur Lordlar Kamarası’nda.
Neden meşhur? Bir Türkün girişi neden önemli? Hele hele Müslüman bir kadının, “Barones” unvanıyla, Lordlar Kamarası’na girişi…
Önce Lordlar Kamarası’nın ne olduğunu, öneminin nereden kaynaklandığını kısaca anlatalım. Birleşik Krallık’ta, iki meclis veya “Kamara” bulunuyor. Bunlardan Parlamento dediğimiz, “House of Commons” yani “Avam Kamarası”, halk tarafından seçilmişlerin bir araya geldiği 650 üyeli olanı. Lordlar Kamarası ise, parlamentonun üst kamarasıdır. Ve üyelerini halk seçmiyor.
Başbakanın öneri ve tavsiyesiyle Kraliçe 2. Elizabeth tarafından tayin ediliyorlar. Daha önce babadan oğula geçen asilzadelerden oluşan bur kurumda, artık üyelik tarzı da değişikliğe uğradı. Şu anda 740’a yakın üyesi bulunuyor. Yani, Avam Kamarası’ndan daha fazla sayıları var.
En kalabalık grubu Kraliçe tarafından ömür boyu atananlar oluşturuyor. 1999 yılından itibaren babadan oğula geçen asilzadelerin çoğu, yapılan reformla Lordlar Kamarası dışında bırakıldılar.
Buradakilerin unvanları genelde, “Lord”, “Barones”, “Kont”, “Dük”, “Marki”, “Vikont”.
Lordlar Kamarası’na Cumartesi günü açıklanan en son “Ömür boyu” atanan 55 isim arasında yer alan Kıbrıslı Türk Meral Hüssein Ece OBE, bundan sonra “Barones Hüssein Ece OBE” olarak anılacak. Ve bu unvanını ömür boyu taşıyacak.
Bu sene Başbakan ve siyasi parti liderleri tarafından, seçilecek kişilerin sayısı artırıldı. Ve ömür boyu unvanlar için 150 kişilik liste hazırlanması istendi. Bunların 55’ni öğrendik. İlk kez Türkçe konuşan toplumdan bir isim, bir hanım Lordlar Kamarası’na seçildi.
Liberal Demokrat Partinin en önde gelen isimlerinden, yıllarca Islington Belediyesi’nde meclis üyeliği yapan, hepimizin yakından tanıdığı Meral Ece, Lordlar Kamarası’nın tek Türkçe konuşan ismi olarak, önümüzdeki günlerde törenle görevine başlayacak.
“Şu anda hayal gibi geliyor “ dediği Barones’liğini, hafta sonunda çocukları, annesi ve ailesiyle doya doya kutladı, içine sindirerek yaşadı Ece. Lordlar Kamarası’ndaki konuşmasında, kim olduğunu, nereden geldiğini ve sesini duyuracağını söylerken, Britanya’daki Türkçe konuşan toplum için bunun “tarihsel buluşma” olduğunun altını çizmeden de yapamıyor.
Barones Hüssein Ece OBE, kırmızı pelerine benzeyen, kenarları beyaz kürk çevrili geleneksel robunu giyerek, sadece Britanya’da mevcut bu geleneksel kamaranın üyeleri arasına karışacak.
Meral Ece , daha geçen sene 2009 başında Kraliçe 2. Elizabeth’in en yüksek liyakat nişanı “OBE”(Order of British Empire) unvanını almıştı. Üzerinden 1,5 yıl geçmeden bu kez daha da yüksek unvanla, “ Barones” olarak Lordlar Kamarası’nda yerini alacak.
Barones’liğin kimlere verildiğini göstermek açısından en güzel örnek, Britanya’nın ilk kadın başbakanı, Margaret Thatcher. Thatcher, bugün “Barones Thatcher” olarak, Lordlar Kamarasının üyelerinden.
Kamarada 5 Müslüman üye bulunuyor. Barones Hüssein Ece OBE bunların 6’ıncısı...Lordlar’ın ilk Müslüman üyesi, özellikle Kıbrıslı Türklerin yakından tanıdığı Lord Ahmed Naziri. Pakistan asıllı Lord Ahmed, 1998’de İşçi Partisinden kamaraya gönderildi.
İlk kadın üye ise Pakistan asıllı Barones Sayeeda Hussain Warsi. Aynı zamanda en genç üye olan 39 yaşındaki Barones Warsi, David Cameron kabinesindeki tek Müslüman üye. Aynı zamanda Muhafazakâr Parti’nin de başkanı. Lordlar’ın üyelerinden 146’sı kadın. En fazla kadın üye yüzdesi , Liberal Demokrat partiden.. Yani Barones Hüssein Ece OBE’nin partisinden. 76 Lordlar kamarası üyesinden yüzde 26’sı kadın.
En fazla sayıca üye ise toplam 215 ile İşçi Partisinin. Onların kadın üyeleri 55..
Muhafazakar Parti’nin 200’e yakın üyesi var, onların yüzde 16’sı kadın. Meral Ece, bana söylediği gibi, 1950’lerde Britanya’ya gelen göçmen bir Kıbrıslı Türk ailesinin, Londra’da doğup, büyüyen bir ferdinin, nerelere gelebileceğinin en canlı, gerçek örneği… Gençlere mesajı, politikaya atılmaları. Bulundukları ülkenin siyasetine girmeleri, belediye meclis üyeliğinden başlayıp, milletvekilliğine, barones’liğe, Lord’luğa yükselmeleri. Bu Barones Hüssein Ece OBE’ye göre geleceğe en büyük yatırım.
Ece, Türkçe konuşan toplumun ilk’lerini başlatanlardan. İlk belediye meclis üyeliğine seçilen kadınımız. Aile içi şiddete karşı ilk mücadele grubunu oluşturan kişi.. Önce İşçi Partisinde başlayan siyasi yaşamı, iktidar ortağı Liberal Demokrat Parti ile uzun yıllardır devam ediyor. Ece, aynı zamanda Başbakan Yardımcısı, Liberal Demokrat Parti Lideri Nick Clegg’İn de etnik toplum danışmanı. Çok şapkası var.

Arsenal Futbol sahasına yakın evinde, 2’si kız 3 çocuğuyla yaşayan, yeşil gözlü, tatlı gülüşlü bu kadın politikacımızın önümüzdeki yıllarda Lordlar Kamarası’na, damgasını vuracağından kimsenin şüphesi yok.
Evet, bu sene seçimlerde, milletvekili adaylarımız Avam Kamarasına giremediler belki. Ancak, bir başka politikacımız sessiz, sakin Lordlar Kamarası’na girmeyi başardı. Bravo Barones Hüssein Ece OBE.
Bu haber 448 defa okunmuştur

:

:

:

: