Yerel seçimlere doğru

2010 yerel yönetimler seçimleri için geri sayım başladı ve şunun şurasında 5-6 gün kaldı, beklide söylenen söylendi yapılacak olanlarda yapıldı. Adaylar hızlı ve hummalı bir şekilde çalışıyorlar.

2010 yerel yönetimler seçimleri için geri sayım başladı ve şunun şurasında 5-6 gün kaldı, beklide söylenen söylendi yapılacak olanlarda yapıldı. Adaylar hızlı ve hummalı bir şekilde çalışıyorlar. Seçimler partiler için önemli bir başarı göstergesi başarılı olmak siyasi partilerin yükselmesi demek ve icraat için yetki demek. İcraat ancak tarafsız ve halka hizmet için icraat olması gerekir bu hassas dengeyi koruyan yöneticiler var ayni zaman da ters hareket edipte maalesef parti rozetine bakarak hizmet edenler de var.

Esas olarak bizim gözlemlemek istediğimiz, parti rozetinin bir kenarda durması ve hizmetin eşit şekilde vatandaşa ulaştırılmasını öngören politikaların hayata geçmesini. Geçtiğimiz dört yıl bunun muhasebesinin yapılacağı bir dönem olması gerektiğini düşünüyorum, çünkü eğer doğru hizmet alıyorsa vatandaş parti rozetine bakmadan oyunu kullanabilmekte.

Ülkemizde çağdaş belediyecilik esasları uygulanıyor mu vatandaş bu sorgulamayı yapmalı, gerçekten yerel yönetim hizmeti edasın da iş yapmak ve siyasi oyunlara alet edilmeden görevi devam ettirmek ana hedef olmalı.

KKTC’ de 28 belediye ve de yüzden fazla muhtar, yüzlerce belediye meclis üyesi ve muhtar azaları, tümü bunların hizmette iddialı. Bu gün yönetici olan seçilmişler yarında seçilebilecek mi? Beklide kendi kendilerine sormaları gereken soru bu seçilebilecek miyim?

Siyasi çekişmeler bir yana çağdaş belediyecilik bir yana bunu hizmet yatırımı olarak görmek gerekir ve beldeleri geliştirmek esas olmalı, daha temiz bir çevre yaratmalı ve bunun gibi sıralanacak yüzlerce örnek her bölgede de farklılıklar bölge şartlarına bağlı olarak değişebilmekte.

Ülkede renkli bir seçim dönemi yaşanmakta şu günlerde reklamlar gösteri ve mitingler bir de Lefkoşa belediye başkanı sn CEMAL BULUTOĞLU (UBP)eğlence festivali galiba da en farklısı, seçim heyecan yaratma ile bağlantılıdır. Sn BULUTOĞLU başlattığı yatırımlarla en çok eleştirilen başkan konumunda gibi gözüküyor çünkü kendiside ifade ediyor ki yatırımları bitirmemiş olabilirim ancak başlatmadan bitirmek olur mu benim bu söylemler çok dikkatimi çekti, CEMAL başkan haklı doğrusu, ancak bir doğru da sn SİMAVİ AŞIK’TAN, (CTP-BG) yıllardır Lefkoşa belediye meclis üyesi o da, Lefkoşa’yı iyi biliyor ancak büyük yatırımlara kalkışma imkanı bulamadı. Neler yapacağını anlatıyor, sn BULUTOĞLU da başlattıklarını bitirmek için tekrar görev istiyor. Gülsen Hanım(TDP) ve Yusuf Bey (KSP) bu iki aday arasından eleştiri ve projeler öngörüyorlar.
Biraz LEFKOŞA’DAN bahsettim en etkili mücadele başkent de gibi gözüküyor tabiî ki diğer beldelerde de kıyasıya bir mücadele hakim UBP GİRNE için etkin bir mücadele veriyor ancak SÜMER AYGIN (CTP-BG) ağır ve emin gözüküyor gibi.

MAGOSA yılların başkanı sn KAYALP(CTP-BG) sn KUNTER (DP) ve UBP nin etkin desteği ile zora girdi ve seçimi kaybedeceği öngörülüyor

İSKELE HALİL ORUN (UBP) rakip tanımaz kazanacağı kesin gözle görülüyor, GÜZELYURT MAHMUT ÖZÇINAR (UBP) rakibi yok hizmette ayrım yapmadan yoluna devam ediyor. LEFKE yılların yıpratamadığı sn MEHMET ZAFER kendinden emin, bir de büyük kent olarak

GÖNYELİ için son günlerde sn BENLİ’NİN zora girdiği ve Sn AMCAOĞLU’NUN önde olduğu öngörülüyor.

Sürprizler olabilir neticede 28 belediye de mücadele var tek MAĞUSA millet vekili seçiminde de sn RESMİYE CANALTAY (UBP) önde olduğunu gelen bilgilerden görüyoruz sn RESMİYE hanım siyasette yeni görünse bile CB sn EROĞLU’NUN kızı ve babasının siyasete başladığı günden itibaren bir ekip çalışması içerisin de önde gözükmese bile 35 yıldır siyasetin içerisin bayan oluşu şahsı açısından bir avantaj çünkü halkımız daha çok bayanların KKTC meclisinde yer almasını istiyor ve ayni zamanda da hükümette bayanların yer alması çağdaş yöneticilik açısından önem arz ediyor.

Ben yinede bu medeni cesareti gösterip de aday plan tüm vatandaşlarımıza başarılar dilerim.

Bu haber 784 defa okunmuştur

:

:

:

: