Kaş’ta yaşanan aşklar!

Kaşta yaşanan aşkların heyecanı bir başka olur. Binlerce yıl öncesinden günümüze kadar karada, denizde yaşanan aşklar dilden dile söylenir.

Kaşta yaşanan aşkların heyecanı bir başka olur. Binlerce yıl öncesinden günümüze kadar karada, denizde yaşanan aşklar dilden dile söylenir. Kaş’a gitmek, görmek, araştırmak, havasını içine çekmek ayrıcalıktır. Efsaneleri, koyları, denizi, adaları, doğası, coğrafyası muhteşemdir. Anlatacak o kadar çok öyküsü vardır ki saymakla, yazmakla bitmez. Kıbrıs’tan Antalya’ya uçtum, bir taksiyle Kaş’a doğru ilerlemeye başladık. Yol boyu gördüğümüz doğa güzelliği, denizin, yeşilliğin birleşmesi, küçük küçük restourantlarda akan bereketli sulardan oluşturulan minik şelaleler ve mangallarda pişirilen et, balık ızgaraların, zeytinyağlı salataların tadına doyum olmaz. Asırlık çınar ağaçlarının güzelliği yapraklarından sarkan o güzelim küpeleri ben çocukken koparır koparır kulaklarıma asardım.

Kaş’a yaklaştığında karşıma Meis adası çıktı inanılmaz bir manzara. Sol yanıma bakar bakmaz dağların üzerine yatmış dev bir erkek silüeti gördüm. İşte Kaş’ın uyuyan devi bu dev kaş’ın ve Meis’in ortak efsanesi olarak bilinir. Bu devin dişisi de Kaş’ın karşısında olan meis adasındaymış. Efsaneye göre karşılıklı bulunan bu iki devin her yerine deniz suyunun teması halinde devler uyanıp birbirleriyle kavuşacaklar ve aşk yaşayacaklar. Kaş’ı anlatmak çok zor neden mi zor, muhteşem olduğu için. Kaş yaşanmalı anlatılmamalı. Kaş dalgıçların buluşma noktası. Her yıl dünyanın dört bir yanından bu güzelliği, denizin dibinde barındırdığı güzelliklerle dolu hazineyi görmek, yaşamak, tatmak için gelirler. Hatta birçok dalgıç sevgilileriyle dalarlar ve Pegasus’un hayalini kurarlar. Bu hayaller arasında en büyük aşklarını yaşarlar. Sokakta yürürken bir restorant ta, cafede, gümüşçüde, plajda mutlaka bir kaç ünlüye rastlarsınız. Kaş yaşanan çok aşklara şahit olmuştur. Burada yaşayan insanların yüzünde mutluluk okunur. İşlerin, yaşamın kısaca her şeyin yolunda olması ne güzel bir duygu. Sokakların temizliği, ahşap kapıların önünde yaseminler, cemiller çok güzel. Evlerin antikliği güzel bir görünüm veriyor. Birçok işveren bu evleri o kadar güzel değerlendirdiki, evler cafe, bar, restourant haline getirildi ve çok insanın ekmek parası kazanmaları sağlandı. Son derece yerinde bir karar. Özellikle her karış toprağa bitki dikmeleri beni çok etkiledi. Her yerde mutlaka bitki ve ağaçlarla karşılaşırsınız. Bir yanda deniz bir yanda tarihi binalar, yeşillikler çok çok güzel.

Kaş’ta çok ünlü ve sık sık basında yer alan ‘’Bi lokma’’ restorant var. Yüksekte bir yer, basamaklarla yukarıya çıkarsınız. Eski bir ev ama bahçesinde ev hanımlarının Sabahat hanımın himayelerinde pişirilen muhteşem ev yemeklerinin tadına doyum olmaz. Çok güzel bir restorant. Saksılarda rengarenk çiçekler, badem ağaçları, tam köşede kocaman kayanın içinde yetiştirdiği çiçek mükemmeldi. Tatlı olarak yediğimiz lokmanın tadı halen ağzımda.

Yamaç paraşütlerinin uçuşu, dağ yürüyüşleri, deniz turları, safari turları tek kelimeyle kaş olağan üştü. Gündüz bir başka Gece bir başka. Barlardan yükselen müzik sizi sabahlara kadar dans ettirir. Yudumladığın enerji votka, bira, tekilada mutluluğu yüklersin, rahatlarsın kötü düşüncelerden uzaklaşırsın. Yeniden doğmuş gibi sadece güzellikleri , zenginliği düşünürsün. Kaş turizim açısından o kadar çok önemidir ki 2002 yılından beri Kaş Otelcilik Ve Turizim Meslek Lisesi bünyesinde öğrenci barındırıyor, yabancı lisan ağarlıklı. Büyük bir titizlikle öğretmenler öğrencileriyle ilgileniyorlar. Amaç daha güzele ulaşmak.

Kaş’tan bir kaç km ötede batık kent Kekova denizin altında yatan bir şehir mışıl mışıl uyuyor. Ah tanrım inanılmaz bir zenginlik, bir güzellik bırakıp da gitmek istemezsiniz bu muhteşemliği. Çok farklı bir coğrafya burada yaşayan halk kendine çok farklı bir yaşam biçimi seçmişler. Su olmayan arazilerde kocaman çukurlar açtılar içini naylon muşambalarla döşediler ve burada biriktirdikleri su ile meyve ve sebzelerini suluyorlar. Dağdan kekik, ada çayı gibi bitkileri toplayıp elde yapmış oldukları incik boncuk ve benzeri unsurlarla geçimlerini sağlıyorlar. Ama her şeyden önce Kekova’nın getirisi çok yüksektir bir çok turist farklı hayallere dalıyor. Noel Baba çıkacak kendilerine armağan getirecek. Noel Baba, Antalya –Kaş arasında. Demre (Nicolaus) kasabasında doğdu. Bu sebeble bu düşünceler içine girip hayaller kuruyorlar.
Kaş’ın muhteşemliğini geride bırakıp yola çıktık. Noel Baba heykelinin önünde objektifimize birkaç kareyi görüntüledikten sonra evimize yuvamıza döndük güzeller insanın ruhunu rahatlatır sizi seviyorum.

Bu haber 3012 defa okunmuştur

:

:

:

: