Efsane dönüyor

Evet Asil Nadir’e İngiltere yolu açıldı.. Cuma günü Londra’daki Ağır Ceza Mahkemesi Old Bailey’de Yargıç Bean’in aldığı kararla, 17 yıldır Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan ünlü işadamı hayatının büyük bölümünü geçirdiği yerlere geri dönmeye hazırlanıyor..
Evet Asil Nadir’e İngiltere yolu açıldı..
Cuma günü Londra’daki Ağır Ceza Mahkemesi Old Bailey’de Yargıç Bean’in aldığı kararla, 17 yıldır Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan ünlü işadamı hayatının büyük bölümünü geçirdiği yerlere geri dönmeye hazırlanıyor..
Bavullar hazırlanmaya başladı mı bilmiyorum.. Ancak İngiliz basınından anladığım kadarıyla Sayın Nadir, eski yaşadığı Eton Square’de lüks bir daireyi lease’le kiralamış.. Yani dönüşünde geleceği yer şimdiden hazır..
Buralarda yaşayanlar hatırlarlar.. 1980’lerde Asil Nadir ismi, İngiltere’de bir efsane gibiydi.. Onun için “Midas Dokunuşlu Adam” deniyordu. Elini nereye atsa, altına çeviriyor, hisseleri borsanın en fazla kazandıran hissesi oluyordu..Polly Peck’in hissesi, bire bin veriyordu..
Gün geçmiyordu ki tüm İngiliz basınına haber olmasın dı.
Borsadaki gelişmeler, sosyal yaşantısı hayatının her yönüyle basının en fazla bahsettiği isimlerdendi..
O zamanlar google yoktu.. Arşiv malzemelerimiz kendi haber ve fotoğraflarımızla, İngiliz basınında çıkan haberlerin küpürlerinden oluşurdu.. Hürriyet’den ayrılırken, klasörler dolusu Asil Nadir arşivini arkamda bıraktığımı hatırlıyorum..
Cuma günü mahkemeden dönüşüne engel bırakmayan karar çıktığını duyunca çok gerilere gittim.. Ve oldukça heyecanlandım. Hem biz basın mensuplarını , hem Nadir cephesini oldukça hareketli günler bekliyor burada..
Commercial Road’da Wearwell ile başlayan günlerden, Berkeley Square’de Polly Peck PLC’Nin merkezine yükselişin canlı tanıklarındandım.. Hem Londra, hem Lapta’daki evine konuk olmuştum.. 1990’lardaki başaşağı inanılmaz düşüş sırasında da olayları izlemiş, hemen hemen her mahkemesine gitmiştim.. O dönemde Londra’da görevli Türk basının temsilcilerinin çoğuyla dostane ilişkileri vardı.. 1980’lerden sonra 1990’ların başında yaşananlar, bizler için de hem üzücü, hem akıl almazdı.. Herşey biranda olmuş.. Sanki domino’ya biri dokunmuş, yüzlerce taş birbirini ardına patır patır yıkılmaya başlamıştı.. Hiç dokunulamaz diye baktığımız koskoca bir imparatorluk, akıl almaz oyunlarla dümdüz edilivermişti..
Elektronikten paketlemeye, otelcilikten gıdaya milyarlarca sterlinlik bir dev, gözümüzün önünde iflasa götürülmüştü..
Bow Street Asli Ceza Mahkemesi önünde toplanan Kıbrıslı Türklerin sevgi gösterileri, duruşmalar sırasındaki destekleri tek tek gözümün önüne geliverdi.. Kuzey’e hadiseli şekilde dönüşünden sonra ilk özel röportajı bizimle yapmıştı..O zaman bir gün mutlaka İngiltere’ye döneceğini söylemişti..
Aradan kocaman bir 17 yıl geçti.. Ve zaman geldi..
İngilizler artık Asil Nadir’le yüzleşmeye hazır.. O zaten yıllardır, adalet karşısına geçip, adını temize çıkartmaya çoktan hazır..
Bu günlere daha 1993 yılının Mayıs ayında Ercan’a ayak bastığı andan itibaren hazırlanıyordu sanırım..
Adaya döndüktan sonra, unutanlar oldu, adını duymayıp öğrenenler oldu.. Ancak Asil Nadir adı hep bitmemiş bir destan gibi tekrarlanıp durdu..
Ağır Ceza Mahkemesi, Asil Nadir’in ülkeye dönüşte tutuksuz yargılanması için karar verip, yeni şartları belirledi..
O zaman İngiliz hukuk tarihinde görülmemiş bir kefaletle, Nadir serbest bırakılmıştı hapisaneden.. 3,5 milyon sterlindi bu rakam.. Şimdi mahkemenin istediği kefalet 250 bin sterlin..Nadir, Londra Büyük Şehir sınırları içinde, Ağır Dolandırıcılık Dairesi SFO ile avukatlarının anlaştığı bir adreste yaşayacak. Elektronik kelepçe takacak.. Bunu okuyup da ellerinde kelepçeyle dolaşacağını sanmayın.. El veya ayak bileğine takılan elektronik , bileziğe benzeyen bir aygıt kullanacak.. Nerede olduğu böylece belirlenecek. Her hafta polis karakoluna gidip,imza verecek.Bu zaten buradan ayrılmadan önce de kefalet şartları içindeydi.. Gelir gelmez pasaportunu ve tüm seyahat belgelerini resmi makamlara verecek.. Liman ve havaalanlarına 3 mile kadar yaklaşamayacak..
Ağır olmasa bile kısıtlayıcı şartlar. Ancak zaten Nadir, ev hapsi ve elektronik kelepçeye razıydı. Hapse girmektense, bunlara uyup yaşamak daha kolaydı.
Asil Nadir’in Londra’ya geldiğinde büyük şaşkınlık geçireceğini tahmin ediyorum.. Geride sizin bıraktığınız Londra yok.. Bir kere sizin yaşadığınız Eton Square, Knightsbridge bölgesinin sakinlerinde büyük değişiklikler oldu.. Ruslar, Kazaklar, Azeriler, Hong Kong’lular başkentin bu en nadide semtini adeta istila etti..
Hyde Park’a bakan dev gibi, modern apartmanlar yapıldı.. Penthouse’ların fiyatları 9 ile 10 milyon sterlinden başlıyor..
Siz giderken başımızda Muhafazakar Başbakan John Major vardı..Şimdi yine bir muhafazakar başbakan David Cameron var..Ancak Libera Demokratlar da hükümetin ortağı.. Londra’Nın belediye başkanı büyük dedesi Türk bir başka Muhafazakar Boris Johnson.. Ve dünden itibaren Londra bisikletlilerin başkenti olma atağı başlattı.. Yani kentin merkezi arı gibi bisikletlilerle dolacak..
Siz hep bir City centilmeniydiniz.. İngiliz bankaları, finans kurumları sizin zamanınızda dünyanın en saygınlarındandı.. Şimdi bildiğiniz o dev bankaların çoğu batık, devletin gücüyle, borç alınan kredilerle ayakta..
Evinizin köşesindeki Harrods’un sahibi artık Mısırlı Muhammed El Fayed değil.. Dünyanın en zenginlerinden Katar Emiri..
Doğu Londra, Commercial Road civarı çok gelişti.. Emlak fiyatlarında “sky is the limit”.. Yani fiyatlar erişilmez halde..
Ekonomide kemer sıkma devri başladı.. Katma değer vergisi VAT yüzde 17,5’dan, 22.5’a çıkacak yılbaşında..
Gelince zaten hepsini görüp, yaşayacaksınız..
SFO’nun şimdi harıl harıl sizinle ilgili şahitleri aradığını okuyoruz.. Aradan uzun bir zaman geçti.. Emekli olanlar var, gidenler var..
Şimdiden hoş geldiniz diyorum..
Ve bu yaşta, tüm o rahatı bırakıp Londra cehennemine dönme cesaretini gösterdiğiniz, adınızı temize çıkartma gayret ve kararlılığınız için kutluyorum.
Londra sizi bekliyor…
Bu haber 885 defa okunmuştur

:

:

:

: