Dolu dolu yaşanırsa çirkinlikler yok olur

Medeniyetin armonisi adamız olmalıydı. O kadar güzelliklere sahibiz ki, tel tel işlemeliydik, yaşatmalıydık güzelim değerlerimizi.

Medeniyetin armonisi adamız olmalıydı. O kadar güzelliklere sahibiz ki, tel tel işlemeliydik, yaşatmalıydık güzelim değerlerimizi. Bu görevler sadece meclis veya belediyelerimizin olmamalı. Günümüzde sürekli iş yerleri açılmakta her geçen gün çığ gibi büyümektedir. Meclisimiz bu tür açılmakta olan iş yerleri ile iş birliği içerisine girerek yapılacak işleri tetiklerse inanıyorum ki adamızdan dünyanın her tarafında sık sık söz edilecektir. Her şeyden önce çok duyarlı bir halka sahibiz. Geçen gün yaşanan Alsancak yangınında halkımız duyarlılığını bir kez daha ispatladı. Yangında insanlarımız yaralanmasına rağmen canla başla kovalarla saatlerce su taşıyıp yangını söndürmeye çalıştılar. Bu tür felaketlerin yaşanmaması gerekir. Büyük özveri ile yasalarımızı gözden geçirirsek el ele, gönül gönüle verirsek, güzellikler adına savaş vermeye çalışırsak savaşı kazanacağımızı inanıyorum. Bugün kapalı alanlarda sigara yasağı diye bir kanun geçti. Peki, dünyada sigara izmaritlerinden kaç dönüm ormanın yok olduğunu biliyor musunuz? Keza cam şişelerinden çıkan yangınlar. Bu tür yasaların içerisine astronomik cezalar konaraktan çıkılırsa inanıyorum ki hiçbir insan sigara izmariti veya cam şişe gibi benzeri doğayı, ormanı yok edici cisimleri ormanlık alana rastgele atmayacaktır. Bugün polislerimiz yok yere ceza kesmektedir. Dairelerimizde boşu boşuna oturan memurlarımız vardır. Bu tür alanlara bekçiler, memurlar, polisler hatta ve hatta askerlerden yardım istenirse böyle felaketleri yaşamayacağımıza inanıyorum. Sigara içen insan zaten yaşayan bir ölüdür. Bir portakal nasıl küfleniyorsa zaman geçtikçe insanın ciğerleri de öyle küfleniyor.
Ormanlar nefesimizin kalitesine o kadar çok etki etmektedir ki, temiz hava solumamıza yardımcı olmaktadır. Peki, insan sigara içtikten sonra sevdiğini nasıl doya doya öpebilir ki, bir insanın yanaklarına nasıl buse kondurabilir ki, insan hem kendini çürütüyor hem de ne var ne yok her şeyi sevdiklerini, çevreyi, doğayı o güzelim ağaçlarımızı her şeyi yakıp kül ediyor. Çocuğunu seven bir anne baba asla ve asla sigara içmez. Ya vatanını seven ne yapmaz ki. Yukarıda da belirttiğim gibi devlet kurumlarımıza büyük görev düşmektedir. Her iş yeri gelirlerinden çevreye ve doğaya her yıl bir miktar kazanç ayırırsa adamız en kısa zamanda güller gibi açacaktır. İki gün önce Alagadi'de yüzmeye gittim. Orada gördüğüm manzara beni derinden üzdü. Bilindiği gibi Alagadi Caretta'ların yumurtlama alanı ve koruma tındadır. Medeniyetten yoksun kişiler kafesleri kaldırıp Caretta'ların yuvalarını darp ettiler. Çevreye atılan çöpler, denizin içerisine elbiseler ve iç çamaşırlarla girmeler tam bir göz çirkinliğiydi. Peki, on yıl önce bu tür manzaralar var mıydı? Hayır yoktu. Bugün hepimize çok büyük görevler düşmektedir. Nasıl ki Atalarımız gece gündüz nöbet bekleyerek, bıkmadan usanmadan bu toprakları korudular, şimdi biz, kurumlar, sporcular, sanatçılar, öğrenciler, kim var kim yok çevremiz için savaşmalıyız. Benzin fiyatları yükselir eyleme gideriz, ekmek fiyatları yükselir eyleme gideriz. Peki, çevre, doğa, ağaçlar bunlar için bir eylem yok mu? Hayır yok. Eyleme gitmiş olduklarımız bizim vazgeçemediklerimiz değil mi? Kirli bir odada oturabilir miyiz? Peki, kirli bir yatakta yatabilir miyiz? Hayır. Geçitköy’ü geçer geçmez yol kenarında köprü arkasında iki tane çam ağacı nasıl da birbirlerine sarılmışlar. İnsanlığa adeta meydan okuyorlar. Bir dalla birleştiler ve dalın hangi gövdeden çıktığı ise belli değildir. O kadar güzel duruyorlar ki bir kaç yıl önce başuçlarından elektrik telleri geçtiği için acımasızca dallarını kopardılar. Ben elektrik kurumunu aradım. Beni Orman Bakanlığına yönlendirdiler. O dönemin Bakan'ı Hasan Öztoprak aracı oldu. Elektrik tellerini başka yere taşıdılar sağ olsun. Ben ağaçları ve onların güzelliklerini yaşatmak için yüzlerce fotoğraf çektim. Bir şarkımın klipinde de yer verdim. Benim için o ki ağaç insanlardan daha çok daha duyarlı sevmeyi ve aşk yaşamayı biliyorlar. Her insan aşkı dolu dolu yaşamalı. Yaşamalı ki çirkinliklere izin verilmesin kalite ve güzellik medeniyetin simgesi olsun. Sizi seviyorum...
Bu haber 2909 defa okunmuştur

:

:

:

: