TÜRK SANATÇIDAN DEV SOĞAN YAPIMI

Londra’da yaşayan sanatçı Cevdet Akman’ın bir Türk restoranına yaptığı 110 cm boyunda, 60 cm çapındaki 10 kiloluk dev soğan büyük ilgi çekti. Akman, şimdi soğanın karşısına, domates yapıyor. Akman’ın Kraliçe 2. Elizabeth’in portesi çalışması Buckingham Sarayı’nda Queen’s Gallery’de sergileniyor
Londra’da yaşayan sanatçı Cevdet Akman’ın bir Türk restoranına yaptığı 110 cm boyunda, 60 cm çapındaki 10 kiloluk dev soğan büyük ilgi çekti. Akman, şimdi soğanın karşısına, domates yapıyor. Akman’ın Kraliçe 2. Elizabeth’in portesi çalışması Buckingham Sarayı’nda Queen’s Gallery’de sergileniyor

Mihrişah Safa

LONDRA’da kariyerini sürdüren sanatçı Cevdet Akman’ın, Kuzey Londra’da bir Türk
restoranına yaptığı 10 kiloluk dev soğan büyük ilgi çekiyor.. Türk yemeklerinin baş geçilmez malzemesi soğan’ın yanına şimdi de domates yapmayı planladığını belirten Akman, çalışmalarını yemek yenen yerlerde sergilemekten keyif aldığını söyledi..
Kraliçe 2. Elizabeth’in de bir portresini yapan sanatçının bu eseri, zaman zaman halka da açılan Buckingham Sarayındaki Queen’s Gallery’de sergileniyor.

Kuzey Londra’nın Palmers Green mahallesindeki , Ali Rıza Aksu’ya ait Aksular Restaurant’da adeta galeri açan Akman’In eserleri, hem müşterilerinin iştahını kabartıyor, hem de mekana ayrı bir hava veriyor.
Fonksiyonel özellikler de taşıyan rölyef çalışmalarıyla bilinen sanatçının “soğan” çalışması Türklerin yanısıra diğer diğer ülke vatandaşlarının ilgisini çekiyor. Yapımı iki hafta süren 1 metre 10 cm boyunda, 60 cm çapında ve 10 kg ağırlığındaki dev soğan ve etrafındaki dekoratif malzemeler restorana ilgiyi de artırdı. Kültür tanıtımı ve kültür alışverişi çerçevesinde Akman, artık müşterilerin restoranda sadece karnını doyurmak değil, aynı zamanda iyi bir sosyal ortamda bulunmak isteğinden yola çıkarak, adeta restoranları dekore ettiğini ifade etti.

DOMATES DE GELİYOR

Neden soğan? şeklindeki soruya Akman, “Soğan çok eskiden beri bilinen kültür bitkilerinden biridir. Özellikle soğan girmemiş Türk yemeği asla düşünülemez” derken, yakında domates hazırlayarak soğanın karşısına yerleştirmeyi planladığını söyledi. Bugüne kadar toplam 15 sergi açan sanatçı, tükenmez kalemle resim çizmenin yanısıra sanatın pek çok farklı dalında yaratıcı çalışmalar yapan Cevdet Akman, yaklaşık 20 yıldır Londra’da yaşayor. Akman, Ankara Üniversitesi Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca bölümünü bitirdi. Viyana Güzel Sanatlar Akademisi mezunu ve İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde misafir öğrenci olarak Özdemir Altan Atölyesi’nde eğitimini sürdürdü. Londra’nın Archway bölgesinde sanat galerisi açtı. Akman, Interiors Galeri’de diğer sanatçılara da hizmet verdi.

SIRADA TÜRKİYE VAR

Dünya Ressamlar Birliği (World Union of Painters) üyesi olan Akman’ın çalışmaları arasında İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in, ‘Ayna Portresi’ de yer alıyor. Golden Jübile dolayısıyla portre çalışması yapan Akman, bunu Kraliçe II. Elizabeth’e hediye etti. Kraliçe’nin söz konusu çalışmayı Buckingham Sarayında, zaman zaman halka da açılan Queen’s Gallery adlı resim galerisinde sergilediği teşekkür mektubu ile Akman’a iletildi.
Tatvan doğumlu Akman, yeni çalışmalarıyla ilgili “Eylül ayı sonunda İstanbul’un Taksim bölgesindeki Fransız Kültür Merkezi’nde ‘Mevlana’ ve ‘Osmanlı’ temalı sergi çalışmam olacak. Seri şeklinde olacak sergi, sırasıyla Türkiye’deki Britanya, Alman ve İtalyan Kültür Galerisi’de görücüye çıkması ardından Londra ve Viyana’da sanatseverlerin beğenisini sunulacak” dedi.
Bu haber 322 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER