Bayramlık

Her toplumun kendine özgü, özel günleri vardır. Toplumsal birlikteliğin pekiştiği, paylaşımcılığın ön plana çıktığı mümkün derece insanların sıkıntılardan uzaklaşıp güzel anlar yaşadığı özel günlerdir bunlar.
Her toplumun kendine özgü, özel günleri vardır. Toplumsal birlikteliğin pekiştiği, paylaşımcılığın ön plana çıktığı mümkün derece insanların sıkıntılardan uzaklaşıp güzel anlar yaşadığı özel günlerdir bunlar. Dini ve milli diye basit şekilde nitelendirebileceğimiz bayramlarımız manevi ve milli duygularımızı yücelterek toplumsal barışımıza azımsanmayacak derecede hizmet etmektedir. Her zaman için herkesin dile getirdiği bir olay vardır. Bayramların eskisi gibi olmadığı, eski bayram heyecanlarının günümüzde yaşanmadığı şeklinde. Bu yaklaşımlar aslında geçmişe özlemin bir yansımasıdır. Anlatılmak istenen esas fikir insan hayatında yaşanan değişimlerin geride bıraktığı olumsuz izlerdir.

Aslında bayramlar, bireysellikle toplumsal barışın yaratılması için birer fırsattır. Böyle günlerde insanlar arasında dargınlıklar yerine, bağışlama hoşgörü ile yaklaşma ve bir araya gelme zamanlarıdır. Bayramlar ayni zamanda da halimize şükretme zamanıdır. Bir çok sıkıntımız vardır. Bu sıkıntılar toplumsal olabildiği gibi bireysel de olabilir. Ama özel günlerde bunları mümkün olduğunca bir kenara bırakmak gerek. Yarın, Ramazan bayramı ve bir ay boyunca oruç tutan Müslüman alemi oruç tutma ibadetinden sonra üç gün boyunca bu dini bayramı kutlayacak. Bir düşünün, Ramazan bayramı ve nice bayramları bizim gibi yaşayamayan ne kadar insan vardır. Mesela sel olayının yaralarını henüz saramayan binlerce insanın telef olduğu, evsiz kaldığı Pakistan da olduğu gibi. Bizim ülkemizde pek rastlamıyoruz ama bayram coşkusunu sokaklarda, sıcak bir yuva özlemi çekerek yaşayan çocuklar, acaba neler hissediyordur. Veya sınırlarda nöbet tutan vatan evlatları nasıl bir bayram heyecanı yaşıyordur.

Bayramların manevi değeri hiçbir şeyle ölçülemez ama günümüzde bayramların başka anlamları da vardır. Bayram alışverişleri esnafın bir nebze de olsa yüzünü güldürecek hareketli ve de bereketli günler demektir. Buraya kadar bayramların güzel, farklı yerlerde farklı anlamlar içerdiğini ve olmasını temenni ettiğim yönlerini anlattım. Fakat bayramların yaşandığı zamanlarda yine dünyamızda istemediğimiz olaylar yaşanacak. Yine güçlüler zayıfların hakkını gasp edecek. Yine Irakta, Afganistan’da insanlar bayram namazını silahların gölgesinde kılacak. Yine bayramı, bayram gibi yaşayanlar olacağı gibi sadece bayramın adıyla yetinenlerde az olmayacak. Bayramların hoşgörü ve birliktelik yanının ağır basmasını dileyerek klasik bir bitiş cümlesi ile yazımı noktalamak istiyorum. Herkese tüm ailesiyle sağlıklı, mutlu bayramlar.
Bu haber 531 defa okunmuştur

:

:

:

: