‘DP, BİZDEN SONRA HEP DÜŞÜŞTEYDİ’

Yaşanılan istifalarla birlikte sandalye sayısı ikiye düşen DP’nin içerisinde bulunduğu duruma Cumhuriyet Meclisi Eski Başkanı ve Eski Başbakan Hakkı Atun’dan da değerlendirme geldi.
Yaşanılan istifalarla birlikte sandalye sayısı ikiye düşen DP’nin içerisinde bulunduğu duruma Cumhuriyet Meclisi Eski Başkanı ve Eski Başbakan Hakkı Atun’dan da değerlendirme geldi. DP’de kendisinden sonraki süreçten itibaren bir düşüşün başlandığına dikkat çeken Atun, Genel Başkan Serdar Denktaş’ın bir değerlendirme yapması gerektiğini söyleyerek gerekirse başkanlık görevinin dışında bir görevde partiye hizmet vermesi çağrısında bulundu. Ada TV’de yayınlanan Günaydın Ada programında Nazar Erişkin’in konuğu olan Atun, yaşanılan olaylar nedeniyle vatandaşların siyasetten soğuduğunu gördüğünü ve bu duruma üzüldüğünü de söyledi.

“BU NOKTAYA GELİNMEMELİYDİ”

DP’de yaşanılan istifalarla ilgili değerlendirme de bulunan Atun, böyle durumlarda her zaman parti başkanlarının suçlandığını ancak parti başkanlarının da gerekli değerlendirmeyi yaparak karar vermeleri gerektiğine dikkat çekti. Atun; “Ben hala DP’nin onursal başkanıyım ve gerçekten bu konuları konuşurken içimde bir burukluk olmadı dersem yalan olur çünkü DP’nin kuruluşu bizlerin siyasi hayatında çok önemli ve çok fedakarca atılmış olan bir adımdı. Kendimizi sıfırlayarak tekrar yola çıkmıştık dolayısıyla bu noktaya gelinmemeliydi. Serdar Denktaş haklı mıydı, haksız mıydı konusuna gelince de politikada hiç bu konuda yorum yapmadan söylemek gereken tek şey mühim olanın gelinen nokta olduğudur. Eğer o noktaya gelinmişse ve o nokta başarısızca bunun sorumlusu olan kişi olarak bir tek parti başkanı aranır. Devletin konuştuğumuz durumu bu noktaya gelmişse bunun sorumlusu bugüne kadar devleti yönetenlerdir. Dolayısıyla 15 yıl Sayın Eroğlu başbakanlık yapmışsa, bu durumdaki en büyük pay onundur. Ben buna inanıyorum yoksa demokrasi neden yapılsın ki? Şimdi Serdar Denktaş’ta bunu ciddiye almalıdır çünkü parti benim döneminden bugüne kadar hep düşüşte oldu. O zaman bunda bir neden aranmalıdır ve eğer bu geminin kaptanı parti başkanıysa ve gemi karaya oturmuşsa kimden hesap soracaksınız ki? Elbette onlarında şikayetleri olacaktır ancak bunları Serdar Denktaş soğukkanlılıkla incelemeli ve değerlendirmelidir. Partiyi seviyorsa illa da parti başkanı olarak görev yapmak şart değildir. Başka bir yapı oluşturulur ve yine de parti kendisi en kıdemli olan kişi olarak ona yardımcı olur”dedi.

“GÖRÜŞMELER GÖSTERMELİKTİ”

TDP ve UBP arasında gerçekleştirilen koalisyon görüşmelerinin göstermelik olduğunu söyleyen Atun, siyasi görüş açısından iki uç noktada bulunan partinin bir araya gelmesinin zor olduğunu belirtti. Atun; “DP’den ayrılan iki milletvekilin belli bir amacı olduğu ortadaydı bana göre bu görüşme sırf demokratik süreci işletir gözükmek için olmuştur. Neticede onlar elini, kolunu sallayarak nihayetinde UBP’ye katılmışlarsa demek ki bunun iş ola yapıldığı ister istemez ortaya çıkıyor. TDP’ye gelince de iki partinin siyasi görüşleri farklıdır ve TDP’nin görüşleri UBP’ye nazaran ekstrem bir uçtadır. İki toplumlu bir Kıbrıs’ın birleştirilmesinden yanadırlar. Halbuki Sayın Eroğlu’nun seçimi kazanması politikasının ortaya konulmasından kaynaklanmıştır. Yani iki devlete dayalı bir çözüm savunmasındandır. Bu konuda TDP bu kadar katı değildir ve bu şartlarda siyasi bir orta yolda buluşmak pek mümkün değildir. Nitekim şimdi bu rafa kaldırıldı ya da görüşmeler devam ediyor derse de üzerimizde inandırıcı bir etkisi yoktur ve bunların göstermelik olarak yapıldığı izlenimi veriliyor” dedi.

Gözde AKBEN
Bu haber 357 defa okunmuştur
  • ZZZZZZZZZZZSSSSSSSSZZZ LONDRALI  U.K - 27.09.2010 ATMACA MISIN , YUTMACA MISIN NEYSEN ... SOYLE O ADAMCIGA CEKILSIN BIR KENARA DA RAHAT ETSIN ARTIK .. GITSIN BABA DENKTASLA GAVE ICSIN , TAVLA OYNASIN , RESIM CEKSIN , KOPECIK GEZDIRSIN KEYFE BAKSIN ARTIK ..
  • Zirzop Londralı U.k atmaca  magosa - 26.09.2010 Sen atalarını,eski başbakanını,meclis başkanlığı yapmış bu beyefendi Hakkı ATUN beyi tanımazsan ve ondan öyle gelişigüzel ve hakaretvari konuşursan senin gibilere ne yaparlar bilirmisin?Önce terbiyeni takın sonra bu gibi yerlere yorumunu insan gibi saygılı bir şekilde yaz.Sana da okuyanlar saygı göstersin.
  • ZZZSSSSZZZSSSSZZS LONDRALI  U.K - 26.09.2010 KIMDIR BU ADAM ? DA DAHA CEKILMEZ BIR KENARCIGADA OTURUP DA HUSOLSUN .. BIRAKIN GENCLERE BU ISLERI ARTIK YAHU .. MODANIZ COKTAN GECTI ,,, DAHA GONUSURSUNUZ ZIRZIRO GIBI ... ZZZZZZZZZZZSSSSSSSSZZZZZZZZZZ .....

:

:

:

:

DİĞER HABERLER