KKTC Başbakanı İrsen Küçük'e açık mektup

Sayın Başbakan'ım ben ülkemi insanımı o kadar çok seviyorum ki size yazmak zorunda kaldım. Bir sanatçı olduğum için önce sanata ve sanatçıya yapılan haksızlıktan söz edeceğim.

Sayın Başbakan'ım ben ülkemi insanımı o kadar çok seviyorum ki size yazmak zorunda kaldım. Bir sanatçı olduğum için önce sanata ve sanatçıya yapılan haksızlıktan söz edeceğim. Bugün ülkemizde birbirinden değerli çok sanatçımız var. Fakat Meclisimiz ve halk bu kadar yüce olan sanat ve sanatçıya ne yazık ki değer vermiyor. Geçmişte ve günümüzde neden bu acımasızlık anlamıyorum. Oysaki ülkeleri vatan yapan sanat ve sanatçı değil midir?

Kendi doğduğumuz topraklarımızda neden mutlu değiliz. Yurtdışından gelen o kadar çok sanatçı var ki,bir kuruş vergi ödemeden bir de büyük paralar alarak ve bizim aksanımızla dalga geçip kendi ülkelerine dönüyorlar. Sayın Başbakanım sizin göreviniz değil mi bu ödenen astronomik rakamlar karşısında Maliye Bakanı'nı yönlendirip vergileri toplamak. Bizler ayakta zor duran bir avuç Kıbrıslı Türküz ve geçmişte yok olan bir çok toplumlar gibi yok olmak istemiyoruz. Sayın Başbakanım ülkemizde birçok gazino ve oteller oluştu. Bu mekanlarda yurtdışından gelen sanatçılar boy göstermektedir. Şekilde karşı değilim ama biz Kıbrıslı sanatçılar eğer bu topraklarda doğduysak ve gidecek başka bir yerimiz yoksa bu sahnelerden bizlerin de faydalanması gerekir. Bugün dünyada sanat ve sanatçı her şeyin üstündedir. Ama ne yazık ki kendi ülkemizde acınacak durumdadır. Sayın Başbakanım siz ve kabineniz biz Kıbrıslı sanatçıları hiç mi düşünmüyorsunuz? Kaçımızın ismini biliyorsunuz? Kaçımızın ürettikleri eserleri ezbere biliyorsunuz? Ben yurtdışından gelen sanatçıları izlemeye gittiğinizde biliyor musunuz ne kadar çok üzülüyorum ve kıskanıyorum. Sayın Başbakanım bugün sanat adına atacağınız adımlarla tarihe damganızı vuracağınızı siz de çok çok iyi biliyorsunuz? İsteklerimiz şunlardır:
1)Bugün yurtdışından gelen sanatçılarla Kıbrıslı sanatçılarımız harmanlansın. Alınan ücretler eşit bir şekilde dağıtılsın ve vergileri ödensin .

2)Kültür Bakanlığı'nın sanata yapacağı katkı ile senede beş sanatçının cdsi çıkarılsın. Satıştan elde edilen gelirin bir miktarı hayır kurumlarına bağışlansın.

3)Kendi ülke sanatçılarımızın ufkunun açılması ve Türkiye kanallarında kliplerinin çalınması, kendilerinin de kanallara çıkabilmesi gerekir. Sanatçılarımızın ürettikleri müzikleri bir çok mekânlarda tanıtıcı olarak reklâmının yapılıp çalınması da gerekir.

4)Kıbrıslı sanatçıların yurtdışında konser verebilmeleri gerekir.
5)Sanatçıların ürettikleri eserlerin yurtdışında da satılıp sanatçıların gelir elde etmeleri gerekir.
6)Kültür Bakanlığı'nın sanatçılarla iç içe olması gerekir.

7)Okullarımızda öğrencilerimize sanatçılarımızı ve ürettiklerini tanıtıcı dersler olarak verilmesi gerekir.

8)Sponsorluk yasası sanatçıları koruma ve destekleme fonu yasalarının meclisten geçmesi gerekir.

9)İz bırakan sanatçılarımızın sokaklara adlarının verilmesi gerekir.

10)Senede bir defa da olsa meclis ve sanatçının bir araya gelip fikir alışverişinde bulunmaları gerekir.

11)Belediyelerimizin düzenlemiş oldukları festivallerde kendi sanatçılarımızın ağırlıklı olarak yer almaları gerekir.

12)Motive açısından her yıl Başbakanlığın iz bırakan sanatçılara ödüller vermesi gerekir.
Sayın Başbakanım biz sanatçılar, siz ve meclisimizden ilgi bekliyoruz. Bugün tarıma, memurlara, işçiye, hayvancıya göstermiş olduğunuz ilgiyi biz de bekliyoruz ve ilgi beklemenin de en doğal hakkımız olduğunu düşünüyoruz. Bugün kendi sanatçılarımız neden kazanamıyorlar, neden bu durumdadırlar diye bir düşünmeniz gerekir. Bu konum Kıbrıslı sanatçıların ayıbı değildir. Gelmiş geçmiş bütün hükümetlerin ilgisizliğinden kaynaklanmaktadır. Bir insan kendi insanına değer vermezse kime değer verecektir. Kendi
ailenizi, annenizi, babanızı, kardeşlerinizi, çocuklarınızı sevmezseniz kimi seveceksiniz. Biz sanatçılar olarak sizden sevgi, şefkat, ilgi bekliyoruz. Bizlerle ilgili atacağınız her adım bizleri mutlu edecektir. Sayın Başbakanım biz sanatçılar olarak sizden randevu talep ediyoruz. Bize kulak verip söylediklerimizi işiteceğinize yürekten inanıyoruz. Aziz Nesin'in bu altın sözlerini yazaraktan yazıma son vermek istiyorum.

Mecliste görev alanlara seslenişi:
Kaç kaliteli film sinemada seyrettin
Kaç kitap okudun
Kaç resim sergisi seyrettin
Kaç şiir kitabı okudun
Kaç tane tiyatro seyrettin
Kaç tane öykü okudun
Kaç tane roman okudun
Kaç tane konser seyrettin ki;
Kendi halkını yönetme hakkına sahip oldun.
Ve ben diyorum ki:'O insan ki kendi ülke insanına değer vermez kendine değer vermez.'Sizi seviyorum.

Bu haber 7141 defa okunmuştur

:

:

:

: