Tek mesai verimli olacak mı

UBP hükümeti iktidara geldiği zamandan beri çok radikal kararlar almaktadır. İhmal edilmiş o kadar çok önlem var ki geç kalındı ancak yine de açılımlar şart.

UBP hükümeti iktidara geldiği zamandan beri çok radikal kararlar almaktadır. İhmal edilmiş o kadar çok önlem var ki geç kalındı ancak yine de açılımlar şart. Başta AB üye ülkeleri arasında ciddi değişimler oluyor dünya küçülüyor ve her gün gelişmeler devam ediyor. Türkiye çok ciddi gelişmelere imza atıyor TC ilk kurulduğu yıllardan sonra şu zamanlarda çok ciddi gelişmeler sağlıyor istikrarlı bir hükümet radikal karar almaya devam etmektedir. Kıbrıs Rum kesimi de AB’ye tam üye olduktan sonra ciddi değişimler geçirdi. Peki KKTC bu değişen dünyanın dışında kalabilir mi mümkün mü hayır tabiî ki dışa açılmak istiyorsanız etrafınızla iş yaptığınız dış ülkelerle uyum içerisinde olmanız şart.

Tek mesai konusunda hem esnaftan hem de çalışanlardan bu konuda ciddi şikayetler var biz her zaman yazarlar olarak bize aktarılan şikayet ve eleştirileri yazmak ve söylemek halk adına görevimiz. Esnaf diyor ki iki aydır doğru dürüst iş yapmıyoruz bu dönemlerde biraz iş yapmaya başladık özellikle çalışanlar ve memur insanlarımız çarşıya hareket verdi mesai erken bitince bu çarşı hareketinin Rum tarafına kayacağı konusunda endişeliyiz. Herhalde bu endişeler de hesaplanmış olduğunu düşünüyorum ve eğer Rum tarafı fiyatları açısından bizden daha cazipse bu araştırılmalı ve önlem alınmalı TOB başkanı sn Hisarcıklıoğlu artık bu Mersin gümrük engelini kaldırın demişti ve bu açıklamayı KKTC’de yapmıştı.

Çalışanlarımız da tek mesai açısından çocuklarını okullardan almada çok ciddi güçlük yaşayacaklarını dile getiriyorlar mesai bitimine bir saat kala çocuklar okuldan çıkacaklar almak zorundalar daireyi terk edecekler geri dönene kadar da mesai bitimi zamanı gelecek öylede bir kayıp doğacak bu sorunu nasıl giderecekleri endişesi içerisinde herkes. Okul saatleri uzatılacak mı, alt yapı buna hazır mı, öğretmenler bu gelişmelere nasıl bakıyorlar doğrusu merak konusu.

Çocuklarımız en değerli varlıklarımız ve geleceğimiz ezdirtmeyiz mağdur ettirmeyiz bu böyle biline. Çağdaş olmak esas hedefimiz olmalıdır ancak alt yapımızı da ona göre hazırlamamız gerekiyor eğer gerçekten mağdur olacaksa toplum buna da hakkımız yoktur diye düşünüyorum. AB uyum yasalarını uygularken Rum tarafındaki gelişmeleri yakın takip etmekteydim her gelişme bir periyot içerisinde olmakta ve ona göre de alt yapısı maddi manevi hazırlanıyordu.

Birçok konuda bizde olan hatalar bu geçmişte de oldu herhangi bir hükümeti suçlamak açısından yazmıyorum birçok şey bizde oldubittiye getiriliyor, ön hazırlığımız yeterince hazır olmadan dalıyoruz ve çoğu zamanda hata yapıyoruz.

Çağdaş tek mesai sistemi uygulanmalımı evet ancak daha da önemlisi verimliliği artıracak vatandaşın devlet dairelerinde işlerinin kısa sürede çözüme kavuşacağı önlemleri almak olmalıdır siz tek veya çift mesai uyguluyorsunuz ancak işler yine yürümüyor neye yarar.
Alınan önlemler ile verimliliği artırmak, tasarruf yapmak ve çağdaş toplumlar düzeyine çıkmaya çalışmak esas hedeftir, ancak KKTC halkının da içinde bulunduğu durumu da göz ardı edemezsiniz. Her şey bir kenara biz yaptık da oldu mantığı ile hareket eden hükümetler halk tarafından iktidardan götürülür bu örneklerle doludur.

Ben hükümetin Devletin bekası için alacağı önlemleri gönülden destekliyorum. KKTC halkının başka bir Devleti yok ki bunu geliştirmek yaşanır hale getirmek ve halkın güvenliğinin sağlanması yönünde en radikal önlemleri almak ana politika olmalıdır.
Tek mesai verimliliğini yakın takip edeceğim ve anomalileri varsa da çekinmeden dile getireceğim, biz yazarlar her zaman halkın yanında olmaya devam edeceğiz, KKTC nin daha güzel günlere ulaşması dileği ile.
Bu haber 849 defa okunmuştur

:

:

:

: