Gün batımı SANATI

Bu yıl ilki gerçekleştirilen “Before Sunset” organizasyonu “güneşin battığı yerde doğalım” sloganıyla Kıbrıs’ın sanatçılarını ve sanatseverleri bir araya getirdi.
Bu yıl ilki gerçekleştirilen “Before Sunset” organizasyonu “güneşin battığı yerde doğalım” sloganıyla Kıbrıs’ın sanatçılarını ve sanatseverleri bir araya getirdi.


NUPELDA KARABUĞDAY

Ülkemizdeki gün batımını sanat eserine dönüştürmek ve tüm dünyaya tanıtmak maksadıyla toplanan sanatçılar kendi sloganlarıyla; güneşin battığı yerde doğdu. Fotoğraf sanatçıları, müzisyenler, dansçılar, deniz sporuyla uğraşanlar ve birçok sanatseverin bulunduğu etkinlik büyük ilgi gördü. Organizatörlüğünü Ali Tüzünkan’ın yaptığı etkinlikte birçok Kıbrıslı ve Türkiyeli grup sahne aldı. Böyle bir projeyi gerçekleştirme fikrinin nereden geldiğini sorduğumuz Tüzünkan şu sözleri kaydetti: “Arkadaşlarımla Barselona’daydık, orada böyle bir etkinlik düzenlenmişti, bütün halk özellikle de sanatla ilgilenenler bir araya toplanmış gün batımını seyrediyorlardı. Barselona’da büyük ilgi görmüştü bu etkinlik, ben gün batımının asıl ülkemizden izlenilmesi gerektiği ve tüm dünyanın da sanal ortamdan buna şahit olması kararını verdim, arkadaşlarıma danıştım onlar da beni desteklediler ve işte bugün buradayız.” Organizasyona en fazla 500 kişinin katılacağını beklerken 1000’in üzerinde kişinin katıldığını söyleyen Tüzünkan, bu projenin devamının geleceğini ve projeyle ilgili gala fikrinin de olduğunu belirtti.


SAHTE ALBÜM PROTESTOSU
Etkinlikte sahne alan Kıbrıslı sanatçı Utku Yerebatan şarkısını söylediği esnada gördüğü sahte albümü eline alıp protesto etti. Korsan albümün sanata ve sanatçıya yapılan haksızlığın en büyük örneklerinden olduğunu belirten Yerebatan elindeki korsan CD’yi kırarak, “Korsana Hayır” sloganı attı. Saat 14.00’da başlayan, Warm-up, Streer Musicions, Carpe Diem, Gammalar, Sancılı İnek, DJ S’nin sahne aldığı, çeşitli dans gösterilerinin yapıldığı, uçurtmaların uçurulduğu ve hep birlikte barış sloganlarının atıldığı etkinlik 19.45’te sona erdi.
Bu haber 218 defa okunmuştur
  • Emeği geçen herkesi kutlarım... Fatih Çengel  Lefkoşa - 18.10.2010 Kuzey Kıbrıs' ın güzelliklerinin hepsini bir anda anlatmaya kalksak, inanın bunun hakkını kimse veremez. Ama Kuzey Kıbrıs' ın gün batımı ancak bu kadar güzel anlatılır, sergilenir ve yaşatılırdı. Tüm 'Before Sunset' ekibine bu taktire değer çabalarından ve hassasiyetlerinden dolayı çok teşekkürler, kutlarım...

:

:

:

:

DİĞER HABERLER