Asgari ücret ay sonuna

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, Ocak 2008’den itibaren geçerli olacak yeni asgari ücretin belirlenmesi amacıyla dün toplandı.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, Ocak 2008’den itibaren geçerli olacak yeni asgari ücretin belirlenmesi amacıyla dün toplandı.

Toplantıda komisyonun hükümet kanadı Aralık ayı sonuna kadar yeni asgari ücretin belirlenmesi kararlılığında olduğunu belirtirken, işçi tarafı gecikme nedeniyle yeni asgari ücretin ocak ayına yetişmesinin mümkün olmadığı inancında.

Komisyondaki işveren temsilcileri ise, bugünkü asgari ücretin dolar bazında çok yüksek olduğunu belirterek, asgari ücretin pazarlık yoluyla değil oluşturulacak bir sistemle kendiliğinden belirlenmesi görüşünü bildirdi.

 

İLK TOPLANTI...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Aziz Gürpınar başkanlığındaki Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2008’in ilk asgari ücretini belirlemek amacıyla ilk toplantısını dün İhtiyat Sandığı Dairesi toplantı salonunda yaptı.

Toplantıda işçi kesimini Hür İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Özay Andıç başkanlığındaki heyet, işverenleri ise Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Başkanı Hasan Sungur ve heyeti temsil etti. Komisyonun devlet kanadı ise Gürpınar başkanlığında Maliye Bakanlığı adına Taney Aşçıoğulları, Ekonomi ve Turizm Bakanlığı adına Gönül Naci, Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) adına Ali Korhan ve Sağlık Bakanlığı temsilcisi Feriha Balkır’dan oluşuyor.

                              

GÜRPINAR: “ARALIK SONUNA KADAR BELİRLENECEK...”

Toplantı öncesinde basına bilgi veren Asgari Ücret Saptama Komisyonu Başkanı, Çalışma ve  Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Aziz Gürpınar, bugünkü toplantıda, asgari ücretle ilgili oluşturulan komitenin ne aşamaya geldiğini tartışacaklarını, ücretin oluşturulması esnasında baz alınması gereken kriterler üzerinde değerlendirmeler yapacaklarını ve 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak yeni asgari ücretin belirlenmesi için ön çalışma yapacaklarını söyledi.

Gürpınar, asgari ücretin ilk toplantıdan belirlenmesi konusunda bir zorlama olmadığını, ama mutlaka aralık ayı sonuna kadar yeni asgari ücretin belirlenmesi kararlılığında olduklarını vurguladı.

Asgari ücretin geçen yılbaşından beri 950 YTL olarak uygulandığını anlatan Gürpınar, bu rakamın 2007 yılı içerisinde hayat pahalılığı seyrinde ciddi bir fark oluşmaması nedeniyle değiştirilmediğini vurguladı.

Komisyon Başkanı Aziz Gürpınar, komisyonun 25 Aralık’ta yeni bir toplantı daha yapacağını da kaydetti.

 

KİM NE DEDİ?

 

* Hür İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Özay Andıç da, yeni asgari ücretin Ocak 2008’e yetiştirilmesini mümkün görmediğini belirterek, gecikmeden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Andıç, 2007 yılında ücretin ikinci defa belirlenmediğinden işçilerin mağdur edildiğini, bu yüzden yeni ücretin mağduriyeti gidermek amacıyla Ocak 2008’den itibaren hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti. Andıç, bu konuda işveren kesiminden hassasiyet de istedi. 

 

* Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Başkanı Hasan Sungur ise, asgari ücretin dolar bazında çok yüksek olduğunu savundu ve komisyonun “ille de asgari ücret artırılacak” diye toplanmasını eleştirdi.

Sungur, asgari ücretin pazarlık yoluyla değil, oluşturulacak bir sistemle kendiliğinden belirlenmesi gerektiğini de belirterek, asgari ücretin eldeki birkaç veriye göre değil tüm verilere göre yükseltilmesi gerektiğini kaydetti.

Asgari Ücret Yasası uyarınca Bakanlar Kurulu tarafından atanan Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 5 devlet, 5 işçi ve 5 de işveren temsilcisi olmak üzere 15 üyeden oluşuyor.

 

Bu haber 34 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER