UBP başkanını arıyor

Seçimler hep söylemişizdir yazmışızdır demokrasinin gereği, demokrasinin var olduğu yerde seçimlerin olması insan oğlunun beslenmesi gibidir.
Seçimler hep söylemişizdir yazmışızdır demokrasinin gereği, demokrasinin var olduğu yerde seçimlerin olması insan oğlunun beslenmesi gibidir. Canlılar beslenerek gelişir demokrasilerde de siyasi yapılar seçimleri gerçekleştirmek sürecinde gelişir, farklılaşır, olgunlaşır ve esas amacı olan hizmet kaliteleşir. Bu amaç doğrultusun da siyasi partilerde adaylar bir yarış içerisindedir, bu yazımızda UBP nin gelecek iki yıl başkanlığını üstlenecek başkan seçimini ve KKTC nin yeni başbakanı olacak kişiyi ve yöntemi irdeleyeceğim.

Bana göre seçimlerin olması demokrasilerin daha da gelişmesi için kaçınılmaz bir gerçektir demokratik yapılarda idare et de geçinelim diye bir olgu olması söz konusu dahi olamaz, daha etkin çalışmaların olması ve verimliliğin artması için hizmet eden adayların seçimle kendilerini bir yare kadar sınamaları gerekir.

UBP bu son haftada seçim yarışı sertleşiyor karşılıklı açıklamalar tarafları geriyor. Ben şu aday kazanmalı veya şu aday kaybetmeli diye açıklama yapılmasının partiye zarar verdiğini düşünüyorum. Aday olan üç tane değerli milletvekilimiz var şu ana kadar

Başbakan sn İRSEN KÜÇÜK

Sağlık bakanı sn AHMET KAŞİF

Ulaştırma eski bakanı sn HASAN TAÇOY

Bu değerli üç kardeşimiz KKTC halkının onayını almış ve milletvekili olarak seçilmişlerdir, siyasi yelpazede kariyer sahibi olmuşlar. Parti içi seçime giderken tabiî ki çok faktörler etkin olmaktadır. Benim en beğenmediğim ve tasvip etmediğim bazı gurupların herhangi bir adaya destek vermesidir. O destek veren gurup başkanı diğer üyelerini etkilemekte olduğunu düşünmüyorum bilakis adaya destek vermek uğruna aslında zarar veriyorlar da farkında değiller. Partide ikilik yaratmak UBP ye bir şey kazandırmıyor, esas olan tüm partilileri kucaklamak ana ilke olmalı o senden bu benden edebiyatı çok eski zamanlarda kaldı artık alıcısının kalmadığını düşünüyorum.

Tartışmaların yaşanması gayet normaldir ancak bazı suçlamalar gerçekleşiyor ki pes denecek gibi. UBP hükümet eden bir parti ve tek başına halkın onayını almış ve sorunları çözmek için önlemler almak zorunda diğer taraftan da KIBRIS sorununa çözüm bulmak için sürdürülen görüşmeler. Hepsi bir koltuğa sıkıştırılmış ve bizim dışımızda bizi ilgilendiren senaryolar çiziliyor, NEW YORK da başlayan üçlü görüşme ve devam edecek süreç ve KIBRIS için oynan oyunlar. Bunlar geleceğimiz için son derece önemli bu önemi değerlendirseler beklide parti içinde bu kadar kırıcı olmazlardı, çünkü bu seçimin sonrası da var birlik ve beraberliğin esası 2011 de daha da aranır olacak.

İç sorunlarımızı çözümlemek de vizyon ve öngörü başarısıdır kim buna daha iyi sahipse başarılı olması da kaçınılmazdır, bundan dolayı çözüm önerilerini ortaya koymak ve desteklenmesini de sağlamak bir ekip işidir bu var olan ekipleri de dağıtmak bir fayda getirmez, bu sendendir bu bendendir cahilliğini yürütenler oluşan verimli gurupları da dağıtmaktadır! Bunun ise ne partiye ne de ülkeye faydası var.

Partisini ve KKTC yi seven hizmet etmek isteyen bir siyasetçi dar siyaset kalıbından çıkmalı ve dünya görüşü ile etrafınızda etrafımızda neler olduğunu iyi görmeli ülkesinin önünü açmak için de birlik beraberliği sağlamak için herkesi kucaklamalı, yok ki akıl almaz yöntemler ile birçok kişi küstürülüyor ancak bu olumsuzlukları görmek için birileri başlarını kumdan çıkarıp da etrafına bakmalı.

Ben şu aday veya bu aday yorumunu yapmak istemiyorum ancak şunu da yazmamaktan geçemeyeceğim;

Vizyon sahibi olmak şart, insan sevgisi ile dolu olmak, dünyadaki gelişmeleri iyi okumak, kararlı olmak verdiği sözün arkasında durmak, birleştirici olmak, cesur olmak pısırık olmamak, hedef koymayı ilke edinmek, geleceği iyi planlamak ve KKTC YE gelecek için sahip çıkmak. Bu örnekleri çok daha sıralamak mümkün ben UBP genel başkanını seçecek olan delegelere başarılar dilerken yukarda sıraladığım ilkelere de göz atmalarını dilerim.

Benim için bir UBP Lİ olarak kimin kazanacağı değil de partinin ne kazanacağı ve dolayısı ile KKTC NİN geleceğini en iyi savunacak, demokrasiyi hazmedecek, doğru planlar yapacak ve halkımızı mutlu kılacak bir adayın kazanması önemlidir, üç adaya da başarılar dilerim.

ERKAN EĞMEZ
Bu haber 469 defa okunmuştur

:

:

:

: